Przejdź do portalu Jobland.pl  

Search Usergroups Memberlist FAQ Forum Jobland.pl Forum Index Log in Private Messages Profile Register

Szukasz pracy za granica? Znasz jezyk?
Szukaj bezposrednio na Szukaj.jobland.pl
praca na przeomie 2006/2007 a podatek
Post new topic   Reply to topic
Forum Jobland.pl Forum Index -> Podatki  
View previous topic :: View next topic  
Author Message
kasik

PostPosted: Mon Oct 29, 2007 2:17 pm    Post subject: praca na przeomie 2006/2007 a podatek Reply with quote

Pracowaam w Anglii od lipca 2006 do poowy padziernika 2007 roku. Dopiero wrciam do kraju i nie zapaciam podatku. Chciaabym to zrobi dla wasnego spokoju, ale nie wiem, jakich kar mog si spodziewa za niezoenie deklaracji podatkowej w terminie. Czy rozliczajc si dochodw uzyskanych w w/w terminie bior pod uwag jedynie okres VII-XII 2006? (Dochody, za ktre powinnam zapaci w Polsce podatek). Czy wystarczy mi do tego payslip z dat wystawienia 31.12.2006?
Back to top
View user's profile Send private message
Jobland.pl
Site Admin

PostPosted: Mon Oct 29, 2007 8:02 pm    Post subject: Zoenie zeznania po powrocie Reply with quote

W zeznaniu podatkowym powinna pani wykaza jedynie dochody uzyskane w roku 2006, czyli do koca grudnia 2006. Od dochodu do opodatkowania odejmuje Pani kwot zwolnienia (30 diet dziennych = 30 x 32 = 960 funtw) i wynik deklaruje Pani jako dochd. Obliczony podatek pomniejsza Pani o kwot podatku zapaconego w UK w tym czasie (PAYE). Skadki na National Insurance nie s podatkiem.

Powinna Pani zoy zeznanie z wyjanieniem, e przebywaa Pani za granic oraz wyrazi ubolewanie z tego tytuu i zapewni, e podejmie Pani wszelkie kroki, aby taka sytuacja nie powtrzya si w przyszoci. Naley rwnie wystpi z wnioskiem o odstpienie od karania, ze wzgldu na szczeglne okolicznoci zwizane z pobytem za granic, ktre uniemoliwiy Pani zoenie zeznania w terminie (np. nie miaa Pani dostpu do formularzy ani moliwoci ich zoenia itd). Moe Pani rwnie wskaza na trudn sytuacj majtkow jako argument za odstpieniem od ukarania. Warto wskaza, e zeznanie skada Pani niezwocznie po powrocie do kraju.

Urzdy skarbowe stosunkowo czsto odstpuj od karania.

W takiej sytuacji najprawdopodobniej jedyn konsekwencj bdzie zapacenie odsetek od 1 maja 2007 do dnia zapaty. Moe si jednak zdarzy, e zostanie Pani ukarana grzywn, ktrej wysoko wynosi kilkaset zotych, w zalenoci od sytuacji majtkowej podatnika.

Powysze nie bdzie miao zastosowania, jeeli urzd skarbowy ju wszcz postpowanie przeciwko Pani. Wtedy konsekwencje mog by duo bardziej dotkliwe. Jest to jednak stosunkowo mao prawdopodobne.

Warto tu zaznaczy, e za okres do koca 2006 roku nie opaca sie Pani odzyskiwa podatku z zagranicy, dlatego e kwota zwrcona, a odliczona w Polsce od podatku, musi zosta zapacona w Polsce. Natomiast, bdzie miao sens wystpienie o zwrot podatku zapaconego w roku 2007, gdy te dochody s w Polsce zwolnione i uzyskanie zwrotu podatku nie zwikszy Pani zobowiza podatkowych w Polsce.

==================
UWAGA. Jobland.pl nie jest biurem doradztwa podatkowego i nie mona traktowa powyszej informacji jako porady prawnej lub podatkowej. Powysze prosimy traktowa wycznie informacyjnie i pogldowo. Nie moemy bra odpowiedzialnoci za decyzje podjte na podstawie tych informacji. Czsto z pozoru drobne szczegy mog wiele zmienia w kwestiach podatkowych. W indywidualnych przypadkach naley skorzysta z porad licencjonowanego doradcy podatkowego lub ksigowego, ktry udzieli porady odpowiednio do szczeglnej sytuacji danej osoby. W sprawach rozlicze i zwrotu podatku z zagranicy polecamy np.:
www.zwrotpodatku.jobland.pl

Jobland.pl - praca za granic.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
kasik

PostPosted: Tue Oct 30, 2007 12:27 pm    Post subject: Reply with quote

Dzikuj za odpowied. Mam jeszcze nastpujce pytania w zwizku z tematem:

1. Czy mog obliczy wysoko podatku do zapacenia przy zastosowaniu 30% wartoci diety? (Prbowaam obydwu sposobw i drugi jest dla mnie znacznie korzystniejszy.)

2.Co z przysugujcymi kosztami uzyskania przychodu? Czy mog sobie odj 102,25 z za kady miesic pracy?

3.I czy przeliczam funty na zotwki wg kursu z dnia otrzymania ostatniej wypaty w 2006 roku (31.12.), czy te powinnam przeliczy otrzymane pienidze stosujc warto kursu z dnia otrzymania kadej poszczeglnej wypaty (w moim przypadku - co dwa tygodnie)
Back to top
Jobland.pl
Site Admin

PostPosted: Wed Oct 31, 2007 1:08 am    Post subject: Reply with quote

[quote="kasik"]Dzikuj za odpowied. Mam jeszcze nastpujce pytania w zwizku z tematem:

1. Czy mog obliczy wysoko podatku do zapacenia przy zastosowaniu 30% wartoci diety? (Prbowaam obydwu sposobw i drugi jest dla mnie znacznie korzystniejszy.)

[b]To nie jest kwestia wyboru. W 2006 mona byo odliczy 1 diet za kady dzie pobytu, nie wicej ni cznie 30 diet dziennych (30% diety obowizuje od 2007 roku). Mimo e tak byoby korzystniej, to za 2006 odlicza Pani wycznie 30 diet dziennych. [/b]

2.Co z przysugujcymi kosztami uzyskania przychodu? Czy mog sobie odj 102,25 z za kady miesic pracy?

[b]Tak. Ustawa nie ogranicza prawa do odliczenia kosztw wycznie do pracy w kraju.[/b]

3.I czy przeliczam funty na zotwki wg kursu z dnia otrzymania ostatniej wypaty w 2006 roku (31.12.), czy te powinnam przeliczy otrzymane pienidze stosujc warto kursu z dnia otrzymania kadej poszczeglnej wypaty (w moim przypadku - co dwa tygodnie)

[b]Zgodnie z ustaw - wg kursu z dnia otrzymania:

[i]Art 11.
3. Przychody w walutach obcych przelicza si na zote wedug kursw z dnia otrzymania lub postawienia do dyspozycji podatnika, ogaszanych przez bank, z ktrego usug korzysta podatnik, i majcych zastosowanie przy kupnie walut. Jeeli podatnik nie korzysta z usug banku, przychody przelicza si na zote wedug kursu redniego walut obcych z dnia uzyskania przychodw, ogaszanego przez Narodowy Bank Polski, z zastrzeeniem ust. 4.
4. Jeeli bank, z ktrego usug korzysta podatnik, stosuje rne kursy walut obcych i nie jest moliwe dostosowanie kursu, o ktrym mowa w ust. 3 zdanie pierwsze, do przeliczenia na zote przychodu uzyskanego przez podatnika, stosuje si kurs redni walut obcych z dnia uzyskania przychodu, ogaszany przez Narodowy Bank Polski[/i].[/b]

[/quote]

[color=red][b]Polecam rwniez (dotyczy ju 2007 roku):
www.mf.gov.pl/dokument.php?const=3&dzial=133&id=78320[/b][/color]

==================
UWAGA. Jobland.pl nie jest biurem doradztwa podatkowego i nie mona traktowa powyszej informacji jako porady prawnej lub podatkowej. Powysze prosimy traktowa wycznie informacyjnie i pogldowo. Nie moemy bra odpowiedzialnoci za decyzje podjte na podstawie tych informacji. Czsto z pozoru drobne szczegy mog wiele zmienia w kwestiach podatkowych. W indywidualnych przypadkach naley skorzysta z porad licencjonowanego doradcy podatkowego lub ksigowego, ktry udzieli porady odpowiednio do szczeglnej sytuacji danej osoby. W sprawach rozlicze i zwrotu podatku z zagranicy polecamy np.:
www.zwrotpodatku.jobland.pl

Back to top
sema4-81

PostPosted: Sat Jan 31, 2009 2:45 pm    Post subject: Reply with quote

Wiatm i prosze o rade...
Dokladnie trzy tygodnie temu wrciam do Polski, po 2letnim (i3 miesiecznym) pobycie w Anglii. Wyjechalam dokladnie 19 pazdziernika 2006 roku. Z tego co rozumiem mam obowizek rozliczenia sie z podatku w Polsce za te niespena 3 miesiace (do 01.01.2008)...
Czy musze wysac wszelkie payslipy za ten okres. Chcialam rwniez dodac ze na poczatku mojego pomytu w Anglii zlozylam pewien wniosek (nie pamietam nazwy) o zaprzestanie pobierania mi podatku (do pewnej kwoty- chyba do 5000 funtw). Czyli przez te pierwsze trzy miesiace nie pobierali mi zadnego podatku.
Czy to ma jakis wplyw na moja sytuacje czy pomimo tego musze sie rozliczyc...chcialam sie rowniez dowiedziec jak duza kare bym otrzymala mniej wiecej gdym sie nie rozliczyla :? ...do konca grudnia zarobilam niespena 3 000 funtw.
Bardzo bylabym wdzieczna za udzielenie mi informacji na ten temat...z gory bardzo dzikeuje
Back to top
Jobland.pl
Site Admin

PostPosted: Sat Jan 31, 2009 6:14 pm    Post subject: Reply with quote

Przyznam e pytanie nie jest dla mnie do koca jasne. Niemniej, dochody z UK zostay w Polsce objte abolicj podatkow, w zwizku z czym nie bdzie od nich podatku. O abolicji mona przeczyta wicej:
http://www.powroty.gov.pl/powrotnik/podatki/abolicja/159.html
Na zoenie dokumentw abolicyjnych jest z tego co wiem ostatni dzwonek.

Co do UK, to kwota wolna od podatku wynosia ok 4500-5000 funtw rocznie (w zalenoci od roku) i do tej kwoty nie ma zadnego podatku. Jeli pobierano Pani podatek, to niewykluczone e moe Pani wnioskowa o zwrot podatku. Polecam usugi specjalisty.
http://www.zwrotpodatku.jobland.pl/podatek/index.php

Euro-Tax moe te Pani pomc z dokumentami abolicyjnymi.

Back to top
Forum Jobland.pl Forum Index -> Podatki  
Post new topic   Reply to topic All times are GMT + 1 Hour
Page 1 of 1

Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum

FAQ | Memberlist | Usergroups | Search | Register | Profile | Private Messages | Log in