|
|
|
View previous topic :: View next topic |
Author |
Message |
Jobland.pl Site Admin
Joined: 02 Jul 2007 Posts: 593 Location: Warszawa
|
Posted: Sat Jul 07, 2007 11:40 pm Post subject: Jak bezpiecznie wyjechaæ do pracy za granicê? |
|
|
[b]Chcê wyjechaæ do ptacy za granicê. Co zrobiæ, ¿eby nie daæ siê oszukaæ? Jak wyjechaæ bezpiecznie?[/b]
Nale¿y jednoznacznie podkre¶liæ, ¿e nie istnieje metoda daj±ca stuprocentow± gwarancjê. Istniej± jednak pewne regu³y, których przestrzeganie znacznie zmniejsza ryzyko zwi±zane z wyjazdem do pracy za granicê.
[i][b]Po¶rednicy w Polsce[/b][/i]
Du¿a czê¶æ ofert pracy pochodzi z agencji rekrutacyjnych, zwanych równie¿ agencjami po¶rednictwa pracy. Je¶li korzystamy z us³ug polskiego po¶rednika:
Nale¿y sprawdziæ, czy firma jest wpisana do rejestru agencji zatrudnienia. Wykaz zarejestrowanych agencji, w tym agencji po¶rednictwa pracy za granic±, dostêpny jest na stronie Krajowego Rejestru Agencji Zatrudnienia: www.kraz.praca.gov.pl. Mo¿na tam znale¼æ adresy i numery telefonów tych firm. Prowadzenie po¶rednictwa bez wpisu do rejestru jest nielegalne. Korzystanie z „po¶redników”, którzy nie s± wpisani do rejestru, wi±¿e siê ze zwiêkszonym ryzykiem.
Sam wpis do rejestru jest jedynie formalno¶ci± urzêdow±. Dlatego warto zainteresowaæ siê, od kiedy firma prowadzi dzia³alno¶æ po¶rednictwa (firmy, które prowadz± dzia³alno¶æ krócej ni¿ rok, bêd± mia³y tzw. certyfikat wstêpny) – rodzaj certyfikatu równie¿ mo¿na sprawdziæ na www.kraz.praca.gov.pl. Warto równie¿ sprawdziæ, czy agencja ma stronê internetow±, czynne biuro i telefony stacjonarne odbierane w godzinach pracy. Firmy z krótk± histori±, bez strony www i z biurem zarejestrowanym w wynajêtym mieszkaniu, podaj±ce jako kontakt wy³±cznie numer komórkowy powinni¶my traktowaæ z pewn± ostro¿no¶ci±. Trzeba jednak zaznaczyæ, ¿e wiele ma³ych, nowo za³o¿onych agencji dzia³a rzetelnie i uczciwie.
Agencja nie mo¿e pobieraæ op³at za po¶rednictwo od osób poszukuj±cych pracy. Jedyne op³aty, jakie mog± byæ pobierane, to op³aty na pokrycie kosztów transportu, uzyskania wizy (oczywi¶cie przy pracy w Unii Europejskiej - nie dotyczy), koszty badañ lekarskich oraz t³umaczeñ i to w wysoko¶ci faktycznie poniesionych przez agencjê kosztów. Agencje nie mog± zmuszaæ osób poszukuj±cych pracy np. do zakupu biletu po zawy¿onej cenie zawieraj±cej mar¿ê agencji, czy te¿ wykupu dodatkowych us³ug „konsultingowych” bêd±cych faktycznie op³at± za po¶rednictwo pracy.
Agencja powinna zawrzeæ z osob± z osob± wyje¿d¿aj±c± do pracy umowê, w której miêdzy innymi powinny byæ zawarte warunki zatrudnienia za granic±. Umowa powinna równie¿ okre¶laæ nazwê pracodawcy i jego adres.
[b][i]Po¶rednicy zagraniczni[/i][/b]
W innych krajach nie zawsze wymagane jest posiadanie licencji czy specjalnej rejestracji agencji po¶rednictwa pracy.
W Wielkiej Brytanii dzia³alno¶æ agencji zatrudnienia nie jest licencjonowana. Licencja konieczna jest jedynie w przypadku agencji rekrutuj±cych do pracy w sektorze rolnym, rybo³ówstwie i przetwórstwie ¿ywno¶ci (m. in. pakowaniu). Listê agencji mo¿na sprawdziæ na stronie urzêdu wydaj±cego licencje (Gangmasters Licensing Authority): www.gla.gov.uk– opcja Check who has a GLA license.
W przypadku pozosta³ych agencji, mo¿na natomiast sprawdziæ, czy dana firma znajduje siê w rejestrze spó³ek (Companies House): http://wck2.companieshouse.gov.uk.
[i]Uwaga: Nale¿y zwróciæ uwagê na pole „Status” Literka „D” oznacza „Dissolved” (rozwi±zana), „L” – „in Liquidation” (w likwidacji) „R” – „Receiving” (postêpowanie przed wierzycielami). Po klikniêciu na nazwê firmy znajdziemy równie¿ inne wa¿ne szczegó³y: Date of Incorporation (data za³o¿enia) – firmy dopiero co za³o¿one nale¿y traktowaæ ostro¿nie. W „Insolvency history” opisana bêdzie historia niewyp³acalno¶ci (je¶li mia³a miejsce), czyli wszystkie przypadki w których firma w swojej historii mia³a (lub ma) problemy z wyp³acalno¶ci±. Bardziej dociekliwi mog± zamówiæ dane finansowe (odp³atnie).[/i]
Firmy, które nie znajduj± siê w tym rejestrze, dzia³aj± jako „jednoosobowa dzia³alno¶æ gospodarcza”. Nie oznacza to, ¿e s± nielegalne, ale najczê¶ciej s± to niewielkie podmioty o ograniczonych mo¿liwo¶ciach organizacyjnych i finansowych.
Je¿eli agencja brytyjska jest cz³onkiem The Recruitment & Employment Confederation (Zrzeszenia Agencji Zatrudnienia), dodatkowo zwiêksza to jej wiarygodno¶æ. Listê cz³onków mo¿na znale¼æ na: www.rec.uk.com. Podobnie cz³onkowstwo w Brytyjsko Polskiej Izbie Handlowej: www.bpcc.org.pl. Cz³onkami izby jest równie¿ wiele polskich agencji. W przypadku nieprzestrzegania standardów, zawsze mo¿na zg³osiæ to tym organizacjom, które mog± wyci±gn±æ konsekwencje wobec cz³onka. Firmy, które decyduj± siê na cz³onkowstwo w takich organizacjach zazwyczaj dbaj± o swoj± reputacjê.
W Wielkiej Brytanii agencje nie mog± pobieraæ op³at za znalezienie pracy. Od regu³y tej s± wyj±tki, dotycz±ce agencji Au pair, które mog± pobieraæ niewielkie op³aty oraz agencji modelek i artystów, pobieraj±cych prowizjê od warto¶ci kontraktu zdobytego dla artysty lub modelki. Prawo brytyjskie zabrania ponadto agencjom stawiania osobom szukaj±cym pracy wymogu skorzystania z innych us³ug oferowanych przez agencjê jako warunku uzyskania pracy. Nie wolno wiêc wymagaæ od pracownika, aby wykupi³ np. ubezpieczenie lub transport jako warunku znalezienia pracy – pracownik ma prawo wyboru i mo¿e nabyæ ubezpieczenie czy transport oraz inne us³ugi we w³asnym zakresie, niekoniecznie za po¶rednictwem agencji.
W Irlandii wymagane jest posiadanie licencji i mo¿emy poprosiæ irlandzkiego po¶rednika o przedstawienie stosownego certyfikatu.
Regulacje w innych krajach mog± siê nieco ró¿niæ, ale wszystkie wskazówki dotycz±ce oceny wiarygodno¶ci pozostaj± aktualne. Agencje powinny posiadaæ biuro i telefon stacjonarny, który jest odbierany w godzinach pracy. Informacje o warunkach pracy powinni¶my dostaæ na pi¶mie przed jej rozpoczêciem. Agencje nie powinny wymagaæ ponoszenia wygórowanych op³at za transport czy inne us³ugi. W wiêkszo¶ci krajów pobieranie op³at za po¶rednictwo pracy od pracowników jest zabronione.
[i][b]Agencje pracy tymczasowej[/b][/i]
Czasami kontrakt zawierany jest nie bezpo¶rednio z pracodawc±, lecz z agencj± pracy tymczasowej. Jeste¶my wtedy pracownikami agencji, oddelegowanymi do pracy u klienta agencji (tzw. pracodawcy u¿ytkownika). Wszystkie polskie agencje pracy tymczasowej musz± byæ wpisane do rejestru agencji zatrudnienia www.kraz.praca.gov.pl. Agencje zagraniczne dzia³aj± wg miejscowych przepisów dotycz±cych dzia³ania agencji pracy czasowej.
Agencja zarabia na ka¿dej przepracowanej przez nas godzinie, odci±¿aj±c jednak pracodawcê u¿ytkownika z formalno¶ci zwi±zanych z zatrudnieniem. Agencje czêsto korzystaj± z u³atwieñ podatkowych i umownych. Dlatego praca przez agencje pracy czasowej jest czêsto op³acalna – wbrew obiegowym opiniom.
Niemniej - w Polsce, Wielkiej Brytanii i w wiêkszo¶ci krajów Europy agencje pracy tymczasowej nie mog±:
- nie zap³aciæ lub wstrzymywaæ wyp³aty wynagrodzenia pracownikowi z powodu nie otrzymania zap³aty od pracodawcy u¿ytkownika (klienta agencji)
- pobieraæ prowizji i dodatkowych op³at od pracownika (poza potr±ceniem ewentualnych kosztów zakwaterowania, wy¿ywienia i dojazdu – zgodnie z zawart± umow±)
- zabroniæ pracownikowi podjêcia pracy bezpo¶rednio u pracodawcy u¿ytkownika (choæ mo¿e byæ na³o¿ona dodatkowa op³ata lub przed³u¿ony okres zatrudnienia przez agencjê – ale wszystkie te koszty ponosi pracodawca i rozlicza siê z agencj± – nie mo¿na nimi obci±¿aæ pracownika).
¯±danie od pracowników „prowizji” (czytaj: haraczu) od ka¿dej wyp³aty uzyskanej od pracodawcy to najczêstszy schemat dzia³ania nieuczciwych „agencji” pracy tymczasowej, opisywanych w mediach jako obozy pracy.
[i][b]Zatrudnienie bez po¶redników[/b][/i]
Je¿eli kontaktujemy siê bezpo¶rednio z pracodawc±, którego og³oszenie znale¼li¶my w prasie lub w Internecie, chroni± nas przepisy dotycz±ce zatrudniania w danym kraju. W Wielkiej Brytanii mo¿na sprawdziæ, czy firma pracodawcy istnieje w rejestrze spó³ek http://wck2.companieshouse.gov.uk, na takich samych opisanych wy¿ej zasadach, jak w przypadku sprawdzania agencji.
Równie¿ w tym przypadku nale¿y poprosiæ o pisemne warunki zatrudnienia jeszcze przed wyjazdem. W Wielkiej Brytanii umowa o pracê nie musi byæ sporz±dzona na pi¶mie, niemniej pracownik ma prawo uzyskaæ, po miesi±cu pracy, warunki zatrudnienia w formie pisemnej. Mimo braku obowi±zku, pracodawca powinien jednak wykazaæ siê zrozumieniem dla osoby, która chce uzyskaæ pisemn± ofertê pracy jeszcze przed wyjazdem z Polski do Wielkiej Brytanii.
Wynagrodzenie nie mo¿e byæ ni¿sze ni¿ obowi±zuj±ca stawka minimalna (od pa¼dziernika 2006 wynosi ona 5.35 funta na godzinê dla pracowników maj±cych 22 i wiêcej lat). Pracownik powinien mieæ p³acone podatki i ubezpieczenie, na dowód czego powinien otrzymywaæ odcinki p³acowe (payslips) z wyszczególnionymi kwotami potr±ceñ. O tym, jak chronione s± prawa pracownicze w Wielkiej Brytanii mo¿na równie¿ przeczytaæ na http://www.jobland.pl/zasady/uk.php#7. Irlandia: http://www.jobland.pl/zasady/ie.php#7.
[i][b]Zdrowy rozs±dek przede wszystkim [/b][/i]
¯adne przepisy czy dokumenty nie uchroni± nas przed oszustami. Oceniaj±c wiarygodno¶æ oferty i osób organizuj±cych wyjazd nale¿y kierowaæ siê zdroworozs±dkow± ocen± sytuacji.
(i) Upewnij siê, czy osoba z któr± rozmawiasz rzeczywi¶cie reprezentuje firmê, za której przedstawiciela siê podaje.
(ii) Sprawd¼, w miarê mo¿liwo¶ci, czy firma istnieje, jak d³ugo dzia³a, czy ma biuro z telefonami stacjonarnymi, na które mo¿na dodzwoniæ siê w godzinach pracy. Czêsto dobrym sposobem jest wpisanie nazwy firmy w wyszukiwarki internetowe – je¶li kto¶ mia³ z ni± przykre do¶wiadczenia, czêsto dzieli siê nimi z innymi internautami. Pojedyncze opinie niezadowolonych osób korzystaj±cych z wolno¶ci wypowiedzi w Internecie nale¿y traktowaæ z rezerw±, ale liczne negatywne opinie powinny wzbudziæ Twoj± czujno¶æ.
(iii) Uzyskaj warunki zatrudnienia na pi¶mie jeszcze przed wyjazdem.
(iv) Nie p³aæ za po¶rednictwo pracy! To Ty jeste¶ pracownikiem i Tobie bêdzie p³acone wynagrodzenie za wykonan± pracê. Ewentualne op³aty za dojazd, wy¿ywienie czy zakwaterowanie powinny byæ na poziomie rynkowym.
(v) Odrzucaj oferty, w których oddajesz po¶rednikowi czê¶æ swojego wynagrodzenia z ka¿dej otrzymanej wyp³aty jako jego prowizjê. To zwyk³y haracz.
(vi) Pamiêtaj, ¿e równie¿ za granic± przys³uguj± Ci prawa. Nie wahaj siê zg³osiæ na policjê czy do inspekcji pracy. To przede wszystkim pracodawcy ponosz± konsekwencje nielegalnego zatrudniania i ponosz± odpowiedzialno¶æ za przestrzeganie praw pracowniczych.
[i][b]Szara strefa[/b][/i]
Istniej± po¶rednicy dzia³aj±cy w szarej strefie. Mimo braku odpowiednich licencji, biura i pobierania op³at, osoby takie „za³atwiaj±” pracê. Czasami jest to praca dobra i zupe³nie legalna. Czasem, mimo ¿e poni¿ej p³acy minimalnej i bez op³aconego ubezpieczenia, i tak lepsza, ni¿ to, co jest Ci oferowane w kraju. Mog± Ci zostaæ poleceni przez znajomych lub przez inne osoby, które za ich po¶rednictwem znalaz³y pracê i które mimo ¿e zap³aci³y za po¶rednictwo nie czuj± siê oszukane. Pamiêtaj jednak, ¿e decyduj±c siê na tego rodzaju propozycje, podejmujesz du¿e ryzyko.
Polecamy równie¿ zapoznaæ siê z broszur± informacyjn± „Bezpieczne wyjazdy do pracy” przygotowan± przez Ministerstwo Pracy i Polityki Spo³ecznej. Wiêcej na ten temat: http://www.jobland.pl/aktualnosci/akt.php?id=281 _________________ ======
Szukasz informacji na temat pracy za granic±? Nie wszystko znajdziesz w polskim Internecie. Skorzystaj z wyszukiwarki: http://www.jobland.pl/aktualnosci/akt.php?id=332
Jobland.pl - praca za granic±. |
|
Back to top |
|
|
|
|
All times are GMT + 1 Hour
|
Page 1 of 1 |
|
You cannot post new topics in this forum You cannot reply to topics in this forum You cannot edit your posts in this forum You cannot delete your posts in this forum You cannot vote in polls in this forum
|
|
|
|