Przejdź do portalu Jobland.pl  

Search Usergroups Memberlist FAQ Forum Jobland.pl Forum Index Log in Private Messages Profile Register

Szukasz pracy za granica? Znasz jezyk?
Szukaj bezposrednio na Szukaj.jobland.pl
Rozliczenie podatku w Polsce za 2007 a stay pobyt w UK
Post new topic   Reply to topic
Forum Jobland.pl Forum Index -> Podatki  
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Aka

PostPosted: Tue Apr 08, 2008 2:12 pm    Post subject: Rozliczenie podatku w Polsce za 2007 a stay pobyt w UK Reply with quote

Mam due wtpliwoci co do kwestii rozliczenia podatku w Polsce.
Ma wyjecha do Anglii w 2006 roku i cay 2007 rok pracowa tu na umowe o prac. Jednak w tym czasie ma w swoim poprzednim miejscu pracy urlop bezplatny, nie majac szczerego zamiaru wracac do Polski. W trakcie 2007 roku otrzymal jednak w Polsce niewielka wyplate w kwocie 2600,00 z z czego 1200,00 z stanowily prawa autorskie. Ja do koca marca pracowaam w Polsce na umow o prac. Doczyam do ma na pocztku kwietnia 2007 i od razu podjam prac. Przeprowadzajc sie do Wielkiej Brytanii zrobilismy to z zamiarem staego pobytu tutaj. W Polsce zostao tylko mieszkanie w ktrym oboje jestemy zameldowani i urlop bezplatny mojego ma, ktry koczy si w czerwcu tego roku.
Jak w takiej sytuacji powinnimy sie rozliczyc z dochodw uzyskanych w Polsce? Czy moemy uznac, e nasze centrum interesw yciowych zostao przeniesione do UK? Czy moemy rozliczyc si razem tylko z dochodw uzyskanych w Polsce nie uwzgldniajc dochodw uzyskanych w UK? Czy powinnimy rozliczyc si w UK uwzgldniajc dochody uzyskany w Polsce? Jeli tak to w jaki sposb. A moe powinnimy zrobic co jeszcze innego.
Bardzo prosz o pomoc bo czas mija a ja sie juz zupenie pogubiam i nie wiem naprawde jak sie za to zabrac.
Back to top
View user's profile Send private message
Jobland.pl
Site Admin

PostPosted: Tue Apr 08, 2008 11:09 pm    Post subject: Reply with quote

Na pocztku chciabym zastrzec, e jak w wielu sprawach dotyczcych podatku osb zmieniajcych rezydencj podatkow, czsto nie ma jednoznacznej odpowiedzi, a udzielanie porad "na odlegoc" jest rwnie trudne jak wizyta u lekarza przez telefon.

Nie jestemy rwnie doradcami podatkowymi i nie mona niniejszego traktowa jako porady podatkowej.

Zacznijmy od wyjanienia podstawowej zasady. Istnieje pojcie rezydencji podatkowej, czyli "miejsca zamieszkania dla celw podatkowych". To ono determinuje, gdzie rozliczamy si z caoci podatkw.

Zasady rozliczania podatkw, gdzie dochd powstaje w jednym kraju, a ma by opodatkowany w drugim, okrela umowa o unikaniu podwjnego opodatkowania midzy danymi krajami. Umowa midzy Polsk a UK:
http://www.jobland.pl/aktualnosci/Umowa-o-unikaniu-podwojnego-opodatkowania-Polska-_-Wielka-Brytania-a-229.html

Jeeli Pastwo obecnie mieszkacie w UK z zamiarem staego poytu (pobutu przez duszy czas) to jestecie Pastwo rezydentami podatkowymi w UK. Powionicie Pastwo powiadomi urzd skarbowy o zmianie miejsca zamieszkania na zagranic na druku aktualizacyjnym NIP. W zasadzie powinnicie si Pastwo rwnie wymeldowa ze swojego mieszkania. W UK warto zgosi przyjazd do uk na druku P86.
http://www.hmrc.gov.uk/cnr/p86.pdf

Te formalnoci byyby potwierdzeniem tego stanu (przeniesienia rezydecji podatkowej). Oczywicie stan faktyczny jest waniejszy ni dokumenty, ale warto mie dowody "na papierze".

Od momentu przeprowadzki, podatki podlegaj rozliczeniu w Wielkiej Brytanii. W UK zeznanie podatkowe nie jest powszechne. Skadaj je osoby w szczeglnej sytuacji, np. takie, ktre osigaj dochody z zagranicy. Stad dochody uzyskane w Polsce naley zdeklarowa na tax return. Naley si skontaktowa z urzdem podatkowym, ktry wyda odpowiednie druki. Wiecej na ten temat (j. ang.):
http://www.direct.gov.uk/en/MoneyTaxAndBenefits/Taxes/SelfAssessmentYourTaxReturn/DG_4017116

Rok podatkowy w UK trwa od 6 kwietnia do 5 kwietnia roku nastpnego, co tez moe mie znaczenie w odniesieniu do tego, kiedy powsta dochd zagraniczny.

Sytuacja z prawami autorskimi jest o tyle skomplikowana, e podatek od nalenoci z tytuu praw autorskich (nalenoci licencyjne) wypacanych osobie mieszkajcej w UK i pacony w Polsce nie moe by wikszy ni 5%. Podejrzewam, e podatek zosta zapacony ju wg wyszej stawki i odwracanie tego bedzie teraz trudne i przypuszczalnie nie warte sumy, o jak chodzi.

Z dochodw w Polsce naley si rozliczyc do czasu wyjazdu. Jeli wic osoba wyjechaa w marcu na stae z Polski do UK, to deklaruje tylko dochd do marca, a pniejszy dochd ju powstay za granic rozlicza w drugim kraju. Tak wic skada sie zeznanie podatkowe za dany rok ujmujce dochody do dnia wyjazdu.

Analogicznie, w UK naley si rozliczy z dochodw od dnia przyjazdu, jak rwniez z powstaych po tej dacie dochodw z Polski. Podatek polski zapacony zgodnie z umow o unikaniu podwjnego opodatkowania, pomniejsza brytyjski podatek do zapaty.

Sytuacj znacznie uproci abolicja podatkowa, ktra jeli wejdzie w ycie, zaatwi problem dochodw z UK w roku 2006. Niezalenie od interpretacji, bd one zwolnione z Podatku w Polsce.

Przepraszam za brak jednoznacznej odpowiedzi, ale takow moe udzieli wycznie kompetenty doradca podatkowy, po szczegowym zapoznaniu si z Pani sytuacj. Nie jest bowiem jednoznaczne, kiedy nastpio przeniesienie Pastwa rezydencji podatkowej z Polski do UK, a co za tym idzie, w ktorym kraju i od kiedy dochody powinny by opodatkowane.

==================
UWAGA. Jobland.pl nie jest kancelari prawnicz ani biurem doradztwa podatkowego i nie mona traktowa powyszej informacji jako porady prawnej lub podatkowej. Powysze prosimy traktowa wycznie informacyjnie i pogldowo. Materia zosta opracowany na podstawie dostpnych informacji z wiarygodnych rde. Nie stanowi on rda prawa ani nie jest oficjaln wykadni. Stan prawny obowizujcy w dniu publikacji tej informacji moe si zmieni w przyszoci. Nie moemy bra odpowiedzialnoci za decyzje podjte na podstawie tych informacji. Czsto z pozoru drobne szczegy mog wiele zmienia w kwestiach prawnych i podatkowych. W indywidualnych przypadkach naley skorzysta z porad prawnika, licencjonowanego doradcy podatkowego lub ksigowego, ktry udzieli porady odpowiednio do szczeglnej sytuacji danej osoby. W sprawach rozlicze i zwrotu podatku z zagranicy polecamy np. usugi Euro Tax (5% zniki dla osb z polecenia Jobland.pl):
www.zwrotpodatku.jobland.pl

Jobland.pl - praca za granic.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Aka

PostPosted: Wed Apr 09, 2008 9:02 am    Post subject: Reply with quote

Bardzo dziekuje za szybk odpowied. Musze powiedziec ze troch mi to rozjanio spraw i uspokoio, ale rozumiem, e nie s pastwo doradcami podatkowymi i nie mog tego traktowac jako oficjaln interpretacj naszej sytuacji. Mam jednak wcia troch wtpliwoci.

Chciaam wyjanic, e wyjedajc z Polski zoylimy aktualizacj naszego miejsca zamieszkania w US na druku NIP-3, ale niestety nie dopenilimy formalnoci w UK zawizanych z P86.

M wyjecha w czerwcu 2006 ale poniewa ja wyjechaam w kwietniu 2007, wic rozumiem e dopiero wtedy moemy przyjc, e zmienio si miejsce zamieszkania dla celw podatkowych i orodek interesw yciowych dla nas obojga (dobrze to rozumiem?).
Jeli tak, to w takiej sytuacji nasze wsplne dochody uzyskane w Polsce do tego czasu musz rozliczyc w Polsce (uwzgldniajc ma dochody uzyskane do konca marca w UK) a ewentualne polskie dochody ma uzyskane po dacie mojego wyjazdu rozliczamy ju w UK.
A moe jest taka moliwoc eby rozliczac si osobno, wtedy ja bym sie rozliczyla tylko z dochodw uzyskanych w Polsce do koca marca 2007, a m z caoci dochodw uzyskanych w Polsce rozliczy by sie w UK.
Nie wiem czy ja to tak komplikuje, czy nasza sytuacja jest po prostu taka skomplikowana.

Bardzo dziekuj za pomoc i prb zinterpretowania naszej sytuacji podatkowej. Pozdrawiam serecznie
Back to top
Aka

PostPosted: Wed Apr 09, 2008 11:33 am    Post subject: Reply with quote

Dodatkowo mam jeszczy pytanie: wypeniajc zeznanie roczne niezalenie od sposobu w jaki przyjdzie mi sie rozliczyc powinnam jako adres zamieszkania (adres zamieszkania w ostatnim dniu roku podatkowego, za ktry skadane jest zeznanie) podac adres polski, jaki widnieje na PIT-11 czy adres angielski, zgodnie z aktualizacja, ktr zoylimy w US na NIP-3.

Z gry dziekuj za wszelk pomoc.
Back to top
Jobland.pl
Site Admin

PostPosted: Wed Apr 09, 2008 11:35 am    Post subject: Reply with quote

Jak wspominaem, prosz to traktowa wycznie pogldowo. W UK nie ma wsplnego rozliczania maonkw (chocia istniej ulgi podatkowe uzalenione od cznego dochodu). W Polsce wsplne rozliczanie jest prawem, a nie obowizkiem.

Z pewnoci, stalicie si Pastwo rezydentami w UK w momencie, kiedy doczya Pani do ma. Niemniej, jeli m wczeniej zmieni miejsce zamieszkania z zamiarem staego pobytu, to mona rwnie argumentowa, e sta si rezdyentem w UK w momencie wyjazdu. Dalsze fakty bowiem potwierdzaj, e przeprowadzi si z tak intencj, aby nie wraca do Polski przez duszy czas.

Kryterium "centrum interesw yciowych" jest przyjmowane jako drugie kryterium, kiedy dana osoba ma stae miejsce zamieszkania w dwch krajach.

Jak jednak wspomniaem, w tej sprawie warto zasign opinii doradcy podatkowego, mimo niewielkich kwot, co powoduje, e wszczcie (kosztownego) postpowania przez HMRC jest mao prawdopodobne, a prawdopodobna abolicja podatkowa w Polsce rozwizuje problem ewentualnego podatku w Polsce za rok 2006.

Powysze infromacje prosz traktowa wycznie pogldowo.

Jobland.pl - praca za granic.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Forum Jobland.pl Forum Index -> Podatki  
Post new topic   Reply to topic All times are GMT + 1 Hour
Page 1 of 1

Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum

FAQ | Memberlist | Usergroups | Search | Register | Profile | Private Messages | Log in