|
|
|
View previous topic :: View next topic |
Author |
Message |
Jobland.pl Site Admin
Joined: 02 Jul 2007 Posts: 593 Location: Warszawa
|
Posted: Fri Aug 10, 2007 11:21 pm Post subject: Rozwi±zania podatkowe w UK - Limited Company |
|
|
[b]Moje pytanie dotyczy podobno (mam nadzieje) legalnego sposobu na czê¶ciowe unikniecie wysokich podatków brytyjskich. Mam na my¶li najwy¿szy próg podatkowy 40%, a wiec gra jest naprawdê warta ¶wieczki. Mam propozycje podpisania kontraktu z normalnie zarejestrowan± firm± brytyjska specjalizuj±c± siê w doradztwie podatkowym.
Sprawa w uproszczeniu wygl±da tak: Podpisuje kontrakt na trzy miesi±ce - i tzw. end-user, którym jest szpital, p³aci pieni±dze agencji. Agencja p³aci mnie, ale nie bezpo¶rednio, ale przez Ltd Company - w³a¶nie te firmê podatkowa. Np. 30% ja dostaje bezpo¶rednio na konto w banku - od tej czê¶ci p³acone s± normalne brytyjskie podatki. Reszta jest wp³acana jako dywidenda, czy jako¶ podobnie? Wstêpne kalkulacje sporz±dzone przez ta firmê wygl±daj± bardzo korzystnie, nawet po potraceniu op³at (7% od faktury). Podobno jest to sprawa legalna i mo¿liwa tylko dla osób nie bêd±cych rezydentami Wielkiej Brytanii. Tak mnie zapewnia agencja rekrutacyjna (znana o dobrej renomie agencja rekrutacyjna dzia³aj±ca na rynku medycznym), jak i ta firma podatkowa (wcze¶niej mi nieznana). Czy s³ysza³ Pan o takim sposobie radzenia sobie z brytyjskimi podatkami i czy nie mam siê tutaj niczego obawiaæ? [/b]
Tego typu rozwi±zania s± istotnie stosowane. Staje siê Pan w³a¶cicielem spó³ki z o. o. (limited company), która nastêpnie wyp³aca Panu dywidendê. Poniewa¿ dywidendy do pewnej kwoty s± zwolnione z podatku, p³aci siê jedynie podatek korporacyjny, a nie p³aci siê National Insurance (sk³adek na ubezpieczenie spo³eczne).
Niezupe³nie siê zgodzê, ¿e tego rodzaju us³ugi dostêpne s± tylko dla osób nie bêd±cych rezydentami w UK (byæ mo¿e niektóre warianty tych us³ug tak, ale generalnie mog± z podobnych rozwi±zañ korzystaæ rezydenci brytyjscy).
Nie chcia³bym wchodziæ w szczegó³y i w obszary, w których posiadam tylko ogóln± wiedzê, niemniej tego rozwi±zania s± powszechnie stosowane i z tego rodzaju us³ug korzystaj± setki tysiêcy ludzi, zw³aszcza tych lepiej zarabiaj±cych i przedstawicieli wolnych zawodów.
Rozwi±zania te s± czêsto proponowane przez agencje, np lekarzom na kontraktach typu locum oraz innym specjalistom.
Jak rozumiem, nie jest Pan rezydentem w UK. Niemniej to, ¿e nie jest Pan opodatkowany w UK dziêki takim czy innym konstrukcjom prawnym, nie znaczy, ¿e nie bêdzie Pan z tego tytu³u opodatkowany w Polsce. Mo¿e siê zdarzyæ, ¿e dywidenda zwolniona z podatku w UK, bêdzie opodatkowana w Polsce.
Powinien siê Pan zapytaæ doradcy, w jaki sposób te dochody s± opodatkowane w Polsce jako Pana kraju rezydencji, albo przynajmniej uzyskaæ informacje, z jakiego tytu³u bêdzie Pan uzyskiwa³ dochody i gdzie s± one zdefiniowane w umowie o unikaniu podwójnego opodatkowania miêdzy Polsk± a UK.
Tre¶æ aktualnej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania znajdzie Pan tutaj.
http://www.jobland.pl/aktualnosci/akt.php?id=229.
Nie wykluczam, ¿e s± firmy, które od takiej us³ugi pobieraj± mniejsz± prowizjê ni¿ 7%. Firm takich jest wiele (wystarczy wpisaæ w brytyjsk± wyszukiwarkê s³owa "tax solutions" itp. - je¶li jest Pan w Polsce polecam wyszukiwarkê
http://www.jobland.pl/aktualnosci/Centrum-Wyszukiwania-_-Wielka-Brytania-a-332.html
Firmy te s± "w ci±g³ym kontakcie" z HMRC, który notorycznie je kontroluje i dbaj± o to, aby wszystko by³o w granicach prawa.
Podsumowuj±c, tak, tego rodzaju rozwi±zania s± stosowane. Nie nale¿y siê ich obawiaæ, ale koniecznie musi Pan sprawdziæ, jakie konsekwencje podatkowe mo¿e to mieæ dla Pana, jako polskiego rezydenta, je¶li Pan nim jest.
==================
UWAGA. Jobland.pl nie jest biurem doradztwa podatkowego i nie mo¿na traktowaæ powy¿szej informacji jako porady prawnej lub podatkowej. Powy¿sze prosimy traktowaæ wy³±cznie informacyjnie i pogl±dowo. Nie mo¿emy braæ odpowiedzialno¶ci za decyzje podjête na podstawie tych informacji. Czêsto z pozoru drobne szczegó³y mog± wiele zmieniaæ w kwestiach podatkowych. W indywidualnych przypadkach nale¿y skorzystaæ z porad licencjonowanego doradcy podatkowego lub ksiêgowego, który udzieli porady odpowiednio do szczególnej sytuacji danej osoby. W sprawach rozliczeñ i zwrotu podatku z zagranicy polecamy np.:
www.jobland.pl/podatek/index.php _________________ ======
Szukasz informacji na temat pracy za granic±? Nie wszystko znajdziesz w polskim Internecie. Skorzystaj z wyszukiwarki: http://www.jobland.pl/aktualnosci/akt.php?id=332
Jobland.pl - praca za granic±. |
|
Back to top |
|
|
Jobland.pl Site Admin
Joined: 02 Jul 2007 Posts: 593 Location: Warszawa
|
Posted: Sat Aug 11, 2007 11:59 am Post subject: To mo¿e po prostu dzia³alno¶æ gospodarcza w Anglii? |
|
|
[b]Cieszê siê, ¿e jest to ca³kowicie legalne, poniewa¿ na pocz±tku przyznam, ze brzmia³o to dla mnie do¶æ egzotycznie. Prószê jeszcze o jedna poradê: je¿eli w Polsce mam praktykê lekarska i op³acam ZUS (czyli mogê w Polsce uzyskaæ druk E-101), to mo¿e op³aca³oby mi siê na czas tego kontraktu locum (3 mies.) zarejestrowaæ siê w UK jako self-employed i w ogóle nie p³aciæ wtedy National Insurance? A jak wtedy z podatkami? Je¿eli tak, to czy jest to trudne i gdzie mogê szukaæ dodatkowych informacji na ten temat?[/b]
Ca³a kwestia rozbija siê g³ównie o sk³adki na ubezpieczenie spo³eczne.
Je¿eli prowadzi Pan praktykê lekarsk± w Polsce (wykonuje Pan dzia³alno¶æ na w³asny rachunek), a tymczasowo chce Pan wykonywaæ dzia³alno¶æ (wolny zawód) w UK, najprawdopodobniej ZUS wyrazi zgodê na utrzymanie ustawodawstwa polskiego w zakresie ubezpieczeñ spo³ecznych. Jest tak dlatego, ¿e osoba zwykle prowadz±ca dzia³alno¶æ na w³asny rachunek na terytorium Polski i wykonuj±ca pracê na terytorium Wielkiej Brytanii w dalszym ci±gu podlega ustawodawstwu polskiemu, pod warunkiem ¿e przewidywany okres wykonywania pracy nie przekracza 12 miesiêcy.
Zacytujê tutaj informacjê ze strony internetowej ZUS:
[color=green][i]Przyk³ad: Obywatel polski prowadz±cy na terenie Polski pozarolnicz± dzia³alno¶æ gospodarcz±, w ramach prowadzenia tej dzia³alno¶ci wykonuje pewne czynno¶ci zwi±zane z t± dzia³alno¶ci± na terytorium Wielkiej Brytanii przez okres 12 miesiêcy. W okresie wykonywania pracy na terenie tego kraju, tj. w okresie wymienionych 12 miesiêcy, osoba ta mo¿e pozostaæ w polskim systemie ubezpieczeñ spo³ecznych.[/i]
Nale¿y jednak podkre¶liæ, ¿e osoba prowadz±ca dzia³alno¶æ na w³asny rachunek, zanim zacznie wykonywaæ pracê w pañstwie zatrudnienia, najpierw musi wykonywaæ pracê na w³asny rachunek w pañstwie, w którym mieszka. Oznacza to, ¿e osoba ta najpierw wykonuje przez okre¶lony czas oznaczon± pracê w pañstwie zamieszkania, zanim uda siê do innego pañstwa cz³onkowskiego w celu wykonywania tam zadañ, których tre¶æ i czas trwania s± z góry okre¶lone, a ich wykonanie da siê potwierdziæ za pomoc± odpowiednich umów.
Na okres wykonywania pracy za granic± przez pierwszych 12 miesiêcy - podobnie jak dla pracowników wystawiany jest formularz E 101.
Tak wiêc dla osoby prowadz±cej dzia³alno¶æ na w³asny rachunek formularz E 101 bêdzie potwierdzony tylko wówczas, gdy:
- praca za granic± jest z góry okre¶lona co do tre¶ci i czasu,
- osoba, przed rozpoczêciem pracy za granic± prowadzi³a dzia³alno¶æ na w³asny rachunek na terenie Polski,
- osoba jest zg³oszona do ubezpieczeñ spo³ecznych w pañstwie, gdzie zwykle tê dzia³alno¶æ prowadzi.
Je¶li praca za granic± przed³u¿a siê ponad 12 miesiêcy, osoba mo¿e wyst±piæ o przed³u¿enie zwolnienia z ubezpieczeñ w pañstwie jej czasowego prowadzenia, nie d³u¿ej jednak ni¿ na kolejne 12 miesiêcy. Z wnioskiem w tej sprawie przedsiêbiorca wystêpuje na formularzu E 102 bezpo¶rednio do instytucji pañstwa czasowego wykonywania pracy.
[i]Przyk³ad: Praca w Wielkiej Brytanii osoby prowadz±cej dzia³alno¶æ musi byæ przed³u¿ona ponad 12 miesiêcy, o kolejne 6 miesiêcy. Osoba ta wype³nia czê¶æ A formularza E 102, a nastêpnie wysy³a go do w³a¶ciwej brytyjskiej instytucji (podanej w pouczeniu do formularza). Je¶li instytucja ta udzieli zgody, to osoba nadal podlega ubezpieczeniom w Polsce a nie w Wielkiej Brytanii[/i][/color]
Je¶li uzyska wiêc Pan potwierdzenie na formularzu E-101, nie bêdzie Pan p³aci³ sk³adek na ubezpieczenie spo³eczne w UK, a jedynie w Polsce. Bêdzie to korzystne.
W takiej sytuacji moim zdaniem (choæ zastrzegam, ¿e mog³em co¶ pomin±æ), mo¿e siê okazaæ, ¿e nie ma sensu "kombinowanie" ze spó³k±. Bêdzie Pan bowiem p³aci³ jedynie podatki brytyjskie od dochodu:
http://www.hmrc.gov.uk/rates/it.htm
(kwota personal allowance nie jest traktowana jako dochód wiêc jej sie nie uwzglêdnia w dochodzie, co oznacza, ¿e podatek 40% p³aci siê od dochodu powy¿ej 40 000 funtów w danym roku podatkowym.
Utworzenie spó³ki moim zdaniem nie ma sensu, bo co prawda dochody te bêd± mog³y podlegaæ zwolnieniu w UK, ale nie w Polsce (umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania nie zwalnia z opodatkowania w Polsce dochodów z dywidend, odsetek, nale¿no¶ci licencyjnych i zysków maj±tkowych).
Za³o¿enie spó³ki bêdzie mia³o sens tylko wtedy, gdy wyprowadzi siê Pan z Polski na sta³e do UK i przestanie byæ polskim rezydentem podatkowym. Wtedy jednak nie bêdzie mo¿na wystêpowaæ o E101 w Polsce, bo ono przeznaczone jest jedynie dla osób czasowo przebywaj±cych za granic±.
Wiele zale¿y od tego, przez jak± czê¶æ roku bêdzie Pan pracowa³ w UK, ile Pan bêdzie zarabia³ itd.
Je¿eli kontrakt trwa trzy miesi±ce, raczej w±tpiê, aby zarobi³ Pan wiêcej ni¿ 40 000 funtów. Sugerowana przez Pana opcja (rozpoczêcie dzia³alno¶ci w UK przy zwolnieniu z National Insurance na podstawie E101) jest chyba najlepszym rozwi±zaniem.
To, co Pan musi zrobiæ, to w ci±gu 3 miesiêcy trzeba zg³osiæ HMRC rozpoczêcie dzia³alno¶ci (ale proszê nie zwlekaæ do ostatniego dnia, i to ¿e dzia³alno¶æ zakoñczy siê przed trzema miesi±cami nie zwalnia z zadeklarowania tego). Jest to prosta formalno¶æ i mo¿e Pan to zrobiæ bez ¿adnych po¶redników:
http://www.hmrc.gov.uk/selfemployed/iwtregister-as-self-employed.shtml
Do z³o¿onego formularza CWF1
http://www.hmrc.gov.uk/forms/cwf1.pdf
do³±cza Pan E101 z wnioskiem o nienaliczanie sk³adek na National Insurance.
ZUS bêdzie Pan p³aci³ w Polsce, a podatek w UK (do zap³aty dopiero na prze³omie roku 2008/2009, bo dopiero wtedy bêdzie Pan go deklarowa³). Dochód ten jest zwolniony z opodatkowania w Polsce na podstawie umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Niemniej, podniesie on % p³acony od dochodu w Polsce.
¬ród³a informacji:
Brytyjski urz±d skarbowy:
http://www.hmrc.gov.uk
ZUS:
http://www.zus.pl/ue
Podstawowym dokumentem dotycz±cym kwestii podatkowych jest
http://www.jobland.pl/aktualnosci/Umowa-o-unikaniu-podwojnego-opodatkowania-Polska-_-Wielka-Brytania-a-229.html
Wersja angielska
http://www.jobland.pl/aktualnosci/(1)-Double-Taxation-Agreement-DTA-2006-Poland-United-Kingdom-(UK)-a-231.html
- postanowienia tej umowy s± wa¿niejsze od krajowych przepisów podatkowych.
Ponownie przypominam, ¿e Jobland.pl nie jest biurem doradztwa podatkowego i nie mo¿na traktowaæ powy¿szej informacji jako porady prawnej lub podatkowej. Powy¿sze prosimy traktowaæ wy³±cznie informacyjnie i pogl±dowo. Nie mo¿emy braæ odpowiedzialno¶ci za decyzje podjête na podstawie tych informacji. _________________ ======
Szukasz informacji na temat pracy za granic±? Nie wszystko znajdziesz w polskim Internecie. Skorzystaj z wyszukiwarki: http://www.jobland.pl/aktualnosci/akt.php?id=332
Jobland.pl - praca za granic±. |
|
Back to top |
|
|
|
|
All times are GMT + 1 Hour
|
Page 1 of 1 |
|
You cannot post new topics in this forum You cannot reply to topics in this forum You cannot edit your posts in this forum You cannot delete your posts in this forum You cannot vote in polls in this forum
|
|
|
|