|
|
|
View previous topic :: View next topic |
Author |
Message |
Jobland.pl Site Admin
Joined: 02 Jul 2007 Posts: 593 Location: Warszawa
|
Posted: Sat Jul 07, 2007 11:28 pm Post subject: Praca w Wielkiej Brytanii jako freelancer |
|
|
[b]W Polsce pracowa³am przez kilka lat pracowa³am jako freelancer w zawodzie grafika. Nie mia³am swojej firmy i pracowa³am na umowê o dzie³o. Po przyje¼dzie do Anglii znalaz³am klienta zainteresowanego wspó³prac±. Niestety powiedzia³ mi, muszê wystawiaæ mu faktury i byæ samozatrudniona (self-employed). Chcê pracowaæ legalnie, ale nie by³am przygotowana na otwieranie w³asnej firmy. Czy istnieje mo¿liwo¶æ bycia feelancerem w Anglii bez samozatrudnienia? Czy istnieje odpowiednik umowy o dzie³o?[/b]
[b]Chcê pracowaæ w domu, ale wynajmujê mieszkanie z drug± osob±. Czy muszê mieæ odrêbny lokal na prowadzenie dzia³alno¶ci? Czy mogê korzystaæ z prywatnego komputera i oprogramowania? Czy musi byæ „kupione na firmê”? Czy trzeba podaæ jaki¶ konkretny adres? Planujê siê wkrótce przeprowadziæ, co wtedy? [/b]
[b]Ile trwa za³atwienie wszystkich formalno¶ci? Po jakim czasie bêdê mog³a wystawiaæ faktury?[/b]
Samozatrudnienie jest najprostsz± form± bycia free-lancerem w Zjednoczonym Królestwie. „Umowa od dzie³o” bêdzie wykonywana w³a¶nie jako samozatrudnienie. Mo¿na równie¿ za³o¿yæ spó³kê (Limited Company), ale w tym przypadku to jest zbyteczne. Nie nale¿y przez analogiê przenosiæ obaw przed koszmarem prowadzenia dzia³alno¶ci w Polce na angielskie warunki. Nic podobnego.
Aby rozpocz±æ dzia³alno¶æ gospodarcz± w Wielkiej Brytanii trzeba... rozpocz±æ dzia³alno¶æ gospodarcz±: znale¼æ klienta, wykonaæ us³ugê, Od tej chwili mo¿na podpisywaæ umowy, wystawiaæ faktury itd. Czyli – najpierw zaczynamy biznes, potem formalno¶ci. W Wielkiej Brytanii nie wymy¶lono (bo po co?) obowi±zku rejestracji dzia³alno¶ci gospodarczej. Dzia³alno¶æ prowadzi siê we w³asnym imieniu (jako osoba fizyczna) wiêc nie istnieje potrzeba odnotowania tego faktu w rejestrze.
Oczywi¶cie pewne formalno¶ci s±. W ci±gu 3 miesiêcy rozpoczêcie dzia³alno¶ci nale¿y zg³osiæ urzêdowi skarbowemu (HMRC). Urz±d bêdzie nalicza³ sk³adki na National Insurance w wysoko¶ci (wg obecnych stawek - 2006) 2,10 funta tygodniowo i wysy³a³ "rachunki" do zap³aty. P³atne kwartalnie.
Konieczne bêdzie za³o¿enie konta bankowego. Oferuj± to praktycznie wszystkie banki. Nale¿y równie¿ ubezpieczyæ siê od odpowiedzialno¶ci cywilnej "Public Liability Insurance". Warto te¿ poszukaæ ksiêgowego, ale to nic pilnego, bo dopóki nie zatrudnimy pracownika, nie bêdzie ¿adnych raportów. Pierwszy raport to tax return (zeznanie roczne) – po zakoñczeniu roku podatkowego (Uwaga: rok podatkowy koñczy siê w kwietniu).
W przeszukiwaniu brytyjskiego Internetu w Polsce pomo¿e wyszukiwarka:
http://www.jobland.pl/aktualnosci/akt.php?id=332
Przy przekroczeniu obrotu GBP 60 000 rocznie trzeba siê zarejestrowaæ siê do VAT. Deklaracje VAT mo¿na sk³adaæ samodzielnie. Maj± 7 pozycji do wype³nienia, z których najczê¶ciej wype³nia siê tylko 2, pozosta³e to zera lub sumy. Nie ma „korekt deklaracji”; w przypadku pomy³ki odpowiednie kwoty nale¿y dodaæ/odj±æ w nastêpnym miesi±cu – bez ¿adnego komentarza. Je¶li pomy³ka w kwocie VAT przekracza 2000 funtów, nale¿y do³±czyæ pisemne wyja¶nienie. Jak widaæ, jest to na tyle proste, ¿e mo¿na to robiæ samemu. W praktyce, free-lancer widuje siê z ksiêgowym raz w roku (je¶li nie zatrudnia innych osób).
[color=green][i]Do VAT mo¿na równie¿ zarejestrowaæ siê wcze¶niej (dobrowolnie), je¶li chcemy odliczaæ VAT od kosztów. To, czy warto to zrobiæ zale¿y od bilansu korzy¶ci i strat. Korzy¶ci± jest mo¿liwo¶æ odzyskania VAT (17,5%) od zakupu np. komputerów, oprogramowania, z bie¿±cych rachunków za telefon, materia³y biurowe itd.
Wad± dobrowolnej rejestracji VAT jest konieczno¶æ prowadzenia na bie¿±co ewidencji i sk³adania deklaracji VAT. Sk³ada siê je kwartalnie (najczê¶ciej w przypadku mniejszych firm), ale mo¿e siê zdarzyæ, ¿e HMRC ustali, ¿e musimy sk³adaæ je miesiêcznie (mo¿na równie¿ wybraæ dobrowolnie deklaracje miesiêczne, je¶li chcemy szybciej odzyskiwaæ VAT – dotyczy firm, które wiêcej odzyskuj± ni¿ odprowadzaj± VAT – w przypadku oprogramowania – raczej nie).
Ponadto – po rejestracji bêdziemy musieli wystawiaæ faktury VAT, gdzie do kosztu us³ugi bêdziemy musieli doliczaæ VAT (najczê¶ciej 17,5%) i odprowadzaæ podatek. Ma³e firmy korzystaj± z tzw. metody kasowej – VAT odprowadza siê dopiero po otrzymaniu zap³aty od klienta. Oznacza to, ¿e rachunek wystawiony klientowi, który przed rejestracj± wynosi³ 100 funtów, teraz bêdzie opiewa³ na 100 funtów + VAT, czyli 117,5 funta. Je¶li naszymi klientami s± firmy zarejestrowane do VAT, nie bêdzie to mia³o ¿adnego znaczenia, gdy¿ VAT, który doliczymy do rachunku, bêd± mogli sobie odliczyæ. Je¿eli naszymi klientami s± osoby fizyczne lub inne podmioty nie p³ac±ce VAT – spowoduje to podniesienie ceny us³ugi, która tym samym stanie siê mniej atrakcyjna.
Podsumowuj±c – je¿eli naszymi klientami s± firmy i mamy sporo wydatków zawieraj±cych w sobie VAT, rejestracja ma sens, gdy¿ bêdziemy mogli odzyskiwaæ 17,5% VAT zawartego w kosztach i dodatkowa praca papierkowa siê op³aci, a podniesienie ceny przez doliczenie VAT bêdzie neutralne dla klientów.
Je¶li naszymi klientami s± osoby fizyczne, a wydatki z VAT nie s± a¿ tak du¿e, nie warto siê rejestrowaæ, gdy¿ spowoduje to podniesienie ceny naszej us³ugi (lub konieczno¶æ p³acenia wy¿szego podatku, je¶li zachowamy cenê). [/i][/color]
Podstawowe informacje na temat, co zrobiæ, aby zacz±æ pracowaæ na w³asny rachunek w UK mo¿na znale¼æ tutaj: www.jobland.pl/zasady/uk.php#8
Poni¿sze strony zawieraj± inne informacje pomocne w rozpoczêciu dzia³alno¶ci:
www.hmrc.gov.uk/leaflets/se1.pdf
www.hmrc.gov.uk/startingup/index.htm
www.hmrc.gov.uk/startingup/working-for-yourself.pdf
www.jobcentreplus.gov.uk/JCP/stellent/groups/jcp/documents/websitecontent/dev_011989.pdf
www.businesslink.gov.uk
www.dti.gov.uk
Nie trzeba „rejestrowaæ oprogramowania na firmê” ani go „wykazywaæ”. Je¿eli wcze¶niej kupili¶my oprogramowanie i licencja pozwala na jego wykorzystywanie biznesowe bez ograniczeñ geograficznych - nie powinno byæ problemu. Oprogramowanie musi byæ jednak legalnie zakupione i wykorzystywane zgodnie z licencj±. Ksiêgowy powinien doradziæ, czy kupione wcze¶niej oprogramowanie mo¿na bêdzie zaliczyæ do kosztów prowadzenia dzia³alno¶ci.
Nie trzeba posiadaæ w³asnego mieszkania ani domu. Po prostu podaje siê adres urzêdowi skarbowemu przy rejestracji (w ci±gu 3 miesiêcy od rozpoczêcia dzia³alno¶ci). Jak siê Pani przeprowadzi, wysy³a Pani list z t± informacj±. Ma³o prawdopodobne, by urz±d oczekiwa³ przedstawienia umowy najmu czy aktu w³asno¶ci.
Faktury mo¿na wystawiaæ jeszcze przed dope³nieniem formalno¶ci (rejestracji w urzêdzie skarbowym). W Wielkiej Brytanii wa¿niejsze jest, czy biznes ma sens, a nie biurokracja. Do faktur mo¿na zakupiæ specjalny program (przyda siê zw³aszcza jak zaczniemy p³aciæ VAT) ale na pocz±tku faktury mo¿na wystawiaæ w Excelu czy Wordzie, a je¶li wystawiamy ich 1-2 miesiêcznie, to zakup programu ksiêgowego nie ma sensu.
Prowadzenie dzia³alno¶ci gospodarczej (samozatrudnienie) w Wielkiej Brytanii jest wiêc bardzo proste. Formalno¶ci i koszty s± ograniczone do minimum. Bardzo wielu Polaków pracuje w budownictwie na tej zasadzie i radz± sobie z tym bez problemu, mimo, ¿e w tej bran¿y wprowadzono dodatkow± rejestracjê w CIS (Construction Industry Scheme). Wiêcej o CIS: http://www.jobland.pl/zasady/uk.php#9
[i]Powy¿szy tekst nie stanowi porady prawnej ani podatkowej i nale¿y go traktowaæ wy³±cznie informacyjnie. Nie mo¿emy braæ odpowiedzialno¶ci za decyzje podjête na podstawie powy¿szych informacji.[/i] _________________ ======
Szukasz informacji na temat pracy za granic±? Nie wszystko znajdziesz w polskim Internecie. Skorzystaj z wyszukiwarki: http://www.jobland.pl/aktualnosci/akt.php?id=332
Jobland.pl - praca za granic±. |
|
Back to top |
|
|
|
|
All times are GMT + 1 Hour
|
Page 1 of 1 |
|
You cannot post new topics in this forum You cannot reply to topics in this forum You cannot edit your posts in this forum You cannot delete your posts in this forum You cannot vote in polls in this forum
|
|
|
|