Przejdź do portalu Jobland.pl  
 
Search Usergroups Memberlist FAQ Forum Jobland.pl Forum Index Log in Private Messages Profile Register
 
Szukasz pracy za granica? Znasz jezyk?
Szukaj bezposrednio na Szukaj.jobland.pl
samzatrudnienie ??obowi±zek rozliczenia podatku??a abolicja
Post new topic   Reply to topic
Forum Jobland.pl Forum Index -> Podatki  
View previous topic :: View next topic  
Author Message
b.rec



Joined: 01 Feb 2009
Posts: 2

PostPosted: Sun Feb 01, 2009 12:43 pm    Post subject: samzatrudnienie ??obowi±zek rozliczenia podatku??a abolicja Reply with quote

Witam mam pytanie dotycz pracy w angli jako samozatrudniony.Czy musze sk³adaæ zeznanie podatkowe ew czy mogê skorzystaæ lub powinienem z abolicji podatkowej.Pracowa³em jako samozatrudnony przez agencje w 2006r w wakacje jakie¶ 10 tygodni.na moich invoicach jest wyzczególniny vat jednak wynosi 0.jest 5% commision jednak to pewnie dla agencji :)) by³o.niewiem czy ³acznie mój dochód przekroczy³ 2000 pandów(raczej nie).Mówiono mi ¿e taka kwota jest zwolniona z poodatku.Jednak przed wyjazdem musia³em, gdzie¶ zg³o¶iæ faakt i¿ pracowa³em i ile zarobi³em.mia³em na to 3 m-ce od momentu zatrudnienia. dokona³eem owej rejestracji .agencja powiedzia³a mi ¿e musze jej dokonaæ poniewa¿ jak bede chcia³ jeszcze kiedy¶ wróciæ i pracowaæ a sie nie zarejestruje to zap³ace 100 pandów kary bo inaczej nie bêde mia³ mo¿liwo¶ci pracy przez agencje.po tym mia³em otrzymaæ co¶ w stylu polskiego nip.z powodu i¿ mój powrót do domu siê zbli¿a³ adres do korepondencji poda³em mojego kolegi który zosta³ w angli pod danym adresem jkaie¶ 3 m-ce.¯adna korespondecja zwrotna do MNie nie przysz³a.Czas z skorzystania z abolicji koñczy javascript:emoticon(':oops:')sie a ja niewiem co mam czyniæ.Proszê o jakie¶ wskazówki.DNX POZdr :wink:
Back to top
View user's profile Send private message
Jobland.pl
Site Admin


Joined: 02 Jul 2007
Posts: 593
Location: Warszawa

PostPosted: Sun Feb 01, 2009 9:56 pm    Post subject: Reply with quote

Pozwoli Pan, ¿e najpierw doprecyzujê Pana pytanie. Rozumiem, ¿e w roku 2006 wyjecha³ Pan latem (czyli po 6 kwietnia) na krótko do UK gdzie pracowa³ Pan jako samozatrudniony.

Nie by³ Pan p³atnikiem podatku VAT, co jest naturalne w takiej sytuacji, wiêc VAT by³ 0 na wystawianych w Pana imieniu fakturach, ale to nie ma zwi±zku z podatkiem dochodowym.

Je¶li Pana dochód wyniós³ ok 2 000 funtów to w UK nie musia³ Pan p³aciæ od tego dochodu podatku, bo kwota wolna w 2006 przekracza³a 4000 funtów. Natomiast, poniewa¿ ca³y czas mia³ Pan, jak zak³adam, sta³e miejsce zamieszkania w Polsce, a Pana wyjazd do UK w celach zarobkowych mia³ charakter tymczasowy, Pana dochody osi±gniête w UK podlega³y równie¿ opodatkowaniu w Polsce, zgodnie z obowi±zuj±c± do koñca roku 2006 umow± o unikaniu podwójnego opodatkowania miêdzy Polsk± a UK.

Dlatego winien Pan by³ opodatkowaæ ten dochód w Polsce, po odjêciu kosztów uzyskania (w UK by³a to prowizja p³acona agencji - zak³adam ¿e to jest "commission"). Tak obliczony dochód by³ opodatkowany w Polsce. W ramach unikania podwójnego opodatkowania, móg³ Pan odliczyæ od podatku do zap³aty w Polsce - podatek zap³acony w UK (którego jednak Pan nie p³aci³, wiêc nie ma co odliczaæ).

To jednak objê³a abolicja i mo¿e Pan obecnie zadeklarowaæ ten dochód i nie p³aciæ podatku w Polsce. O abolicji:
http://powroty.gov.pl/powrotnik/podatki/abolicja

Natomiast w UK by³ Pan jak rozumiem zarejestrowany jako samozatrudniony (samozatrudnienie podlega zg³oszeniu w ci±gu w³a¶nie 3 miesiêcy od rozpoczêcia). Na skutek takiej rejestracji HMRC nalicza sk³adki ubezpieczeniowe od samozatrudnionych. Jesli nie wnioskowa³ Pan o "small earnig exception" czyli zwolnienie z tych sk³adek - zaczêto je Panu naliczaæ. Dlatego warto siê upewniæ, czy nie s± one ca³y czas naliczane i zg³osiæ do HMRC zakoñczenie dzia³alno¶ci (samozatrudnienia) wskazuj±c datê, kiedy siê zakoñczy³o.

Odpowiednik NIP - zak³adam ¿e chodzi o National Insurance Number. To jednak jest osobna procedura, odrêbna od zg³oszenia samozatrudnienia, polegaj±ca na spotkaniu osobi¶cie z urzêdnikiem i wype³nieniu wniosków. urzêdnik przeprowadza rozmowê, której celem jest upewnienie siê, czy dana osoba rzeczywi¶cie potrzebuje uzyskaæ ten numer. Trudno mi powiedzieæ, czy wnioskowa³ Pan o NINo, ale w tej sprawie ma to drugorzêdne znaczenie.

Je¶li nie osi±gna³ Pan w UK dochodów podlegaj±cych tam opodatkowaniu (czyli powy¿ej 5,035 funtów w roku podatkowym 2006/2007) i HMRC nie domaga siê od Pana z³o¿enia zeznania podatkowego, to nie trzeba deklarowaæ dochodu w UK.

W Polsce - dla ¶wiêtego spokoju - warto skorzystaæ z abolicji, a w UK - jak wspomina³em, upewniæ siê czy nie s± naliczane sk³adki National Insurance.

==================
UWAGA. Jobland.pl nie jest kancelari± prawnicz± ani biurem doradztwa podatkowego i nie mo¿na traktowaæ powy¿szej informacji jako porady prawnej lub podatkowej. Powy¿sze prosimy traktowaæ wy³±cznie informacyjnie i pogl±dowo. Materia³ zosta³ opracowany na podstawie dostêpnych informacji z wiarygodnych ¼róde³. Nie stanowi on ¼ród³a prawa ani nie jest oficjaln± wyk³adni±. Stan prawny obowi±zuj±cy w dniu publikacji tej informacji mo¿e siê zmieniæ w przysz³o¶ci. Nie mo¿emy braæ odpowiedzialno¶ci za decyzje podjête na podstawie tych informacji. Czêsto z pozoru drobne szczegó³y mog± wiele zmieniaæ w kwestiach prawnych i podatkowych. W indywidualnych przypadkach nale¿y skorzystaæ z porad prawnika, licencjonowanego doradcy podatkowego lub ksiêgowego, który udzieli porady odpowiednio do szczególnej sytuacji danej osoby. W sprawach rozliczeñ i zwrotu podatku z zagranicy polecamy np. us³ugi Euro Tax (5% zni¿ki dla osób z polecenia Jobland.pl):
www.zwrotpodatku.jobland.pl
_________________
======
Szukasz informacji na temat pracy za granic±? Nie wszystko znajdziesz w polskim Internecie. Skorzystaj z wyszukiwarki: http://www.jobland.pl/aktualnosci/akt.php?id=332

Jobland.pl - praca za granic±.


Last edited by Jobland.pl on Thu Feb 05, 2009 2:08 pm; edited 1 time in total
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
b.rec



Joined: 01 Feb 2009
Posts: 2

PostPosted: Thu Feb 05, 2009 1:22 pm    Post subject: Reply with quote

Dziêkuje za POMOC .i Pozdrawiam
Back to top
View user's profile Send private message
Jobland.pl
Site Admin


Joined: 02 Jul 2007
Posts: 593
Location: Warszawa

PostPosted: Thu Feb 05, 2009 11:25 pm    Post subject: Reply with quote

...........
_________________
======
Szukasz informacji na temat pracy za granic±? Nie wszystko znajdziesz w polskim Internecie. Skorzystaj z wyszukiwarki: http://www.jobland.pl/aktualnosci/akt.php?id=332

Jobland.pl - praca za granic±.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
adys



Joined: 16 Apr 2009
Posts: 1

PostPosted: Thu Apr 16, 2009 11:07 am    Post subject: Ni Contributions Reply with quote

Mam pytanko mianowicie wczoraj dosta³em list z anglii ¿e zalegam 168funtów Ni Contributions (od ponad roku mieszkam w PL i nie mam zamiaru wracaæ do uk). W uk pracowa³em dla agencji w budownictwie na CIS, czyli by³em self-employed jak sie nie mylê,przed wyjazem z anglii do PL nic nie zg³asza³em w HM Revenue, proszê o pomoc co mam teraz robiæ, (czy muszê teraz jechaæ do uk i op³acaæ te sk³adki i siê wyrejestrowaæ..? nie mam pojêcia....... :(:(:(:(
Back to top
View user's profile Send private message
Jobland.pl
Site Admin


Joined: 02 Jul 2007
Posts: 593
Location: Warszawa

PostPosted: Thu Apr 16, 2009 1:01 pm    Post subject: Reply with quote

Najprawdopodobniej (nie mogê tego przes±dziæ na 100%) zaleg³o¶æ wnika z nieop³aconych sk³adek national insurance class 2, które s± naliczane w wysoko¶ci rzêdu 2 funtów tygodniowo (zmienia siê co roku):
http://www.hmrc.gov.uk/rates/nic.htm
przyczyn± jest niezg³oszenie zakoñczenia prowadzenia dzia³alno¶ci do HMRC. Sprawê trzeba wyja¶niæ, na pewno nale¿y zg³osiæ do HMRC zakoñczenie dzia³alno¶ci na pi¶mie. Nie wiem, czy uda siê ich przekonaæ, ¿e zakoñczenie dzia³alno¶ci mia³o miejsce rok temu i w zwi±zku z tym naliczone sk³adki nale¿a³oby anulowaæ.

Nie s±dzê, aby by³a potrzeba wyjazdu do UK, sprawy mo¿na za³atwiæ z Polski (list, telefon, ew. przelew). Je¶li pracowa³ Pan na CIS, to by³y potr±cane Panu zaliczki (20% CIS) na podatek z Pana wynagrodzenia. Na potwierdzenie tego, powinien Pan by³ dostawaæ CIS statements od zleceniodawcy, dla którego Pan pracowa³. Niewykluczone, ¿e je¶liby je Pan rozliczy³, to by³by podatek do zwrotu. Dlatego przy rozwi±zaniu sprawy poleca³bym skorzystanie z us³ug specjalisty, który zajmie siê obydwoma w±tkami tej sprawy.

Jobland.pl nie jest kancelari± prawnicz± ani biurem doradztwa podatkowego i nie mo¿na traktowaæ powy¿szej informacji jako porady prawnej lub podatkowej. Powy¿sze prosimy traktowaæ wy³±cznie informacyjnie i pogl±dowo. Nie mo¿emy braæ odpowiedzialno¶ci za decyzje podjête na podstawie tych informacji. Czêsto z pozoru drobne szczegó³y mog± wiele zmieniaæ w kwestiach prawnych i podatkowych. W indywidualnych przypadkach nale¿y skorzystaæ z porad prawnika, licencjonowanego doradcy podatkowego lub ksiêgowego, który udzieli porady odpowiednio do szczególnej sytuacji danej osoby. W sprawach rozliczeñ i zwrotu podatku z zagranicy polecamy np. us³ugi Euro Tax (5% zni¿ki dla osób z polecenia Jobland.pl):
www.zwrotpodatku.jobland.pl

Udzielenie odpowiedzi na szczegó³owe pytania wymaga dok³adnego rozpoznania szczególnej sytuacji danej osoby, zadania dodatkowych pytañ, sprawdzenia dokumentów, zapoznania siê z tre¶ci± pism urzêdowych itd. to co napisa³em, to tylko przypuszczenie, co zasz³o w Pana przypadku.
_________________
======
Szukasz informacji na temat pracy za granic±? Nie wszystko znajdziesz w polskim Internecie. Skorzystaj z wyszukiwarki: http://www.jobland.pl/aktualnosci/akt.php?id=332

Jobland.pl - praca za granic±.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Display posts from previous:   
Forum Jobland.pl Forum Index -> Podatki  
Post new topic   Reply to topic All times are GMT + 1 Hour
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum
 
    FAQ | Memberlist | Usergroups | Search | Register | Profile | Private Messages | Log in