Przejdź do portalu Jobland.pl  
 
Search Usergroups Memberlist FAQ Forum Jobland.pl Forum Index Log in Private Messages Profile Register
 
Szukasz pracy za granica? Znasz jezyk?
Szukaj bezposrednio na Szukaj.jobland.pl
Rozliczenie podatku w Polsce za 2007 a sta³y pobyt w UK
Post new topic   Reply to topic
Forum Jobland.pl Forum Index -> Podatki  
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Aka



Joined: 08 Apr 2008
Posts: 3

PostPosted: Tue Apr 08, 2008 2:12 pm    Post subject: Rozliczenie podatku w Polsce za 2007 a sta³y pobyt w UK Reply with quote

Mam du¿e w±tpliwo¶ci co do kwestii rozliczenia podatku w Polsce.
Ma¿ wyjecha³ do Anglii w 2006 roku i ca³y 2007 rok pracowa³ tu na umowe o pracê. Jednak w tym czasie ma w swoim poprzednim miejscu pracy urlop bezplatny, nie majac szczerego zamiaru wracac do Polski. W trakcie 2007 roku otrzymal jednak w Polsce niewielka wyplate w kwocie 2600,00 z³ z czego 1200,00 z³ stanowily prawa autorskie. Ja do koñca marca pracowa³am w Polsce na umowê o pracê. Do³±czy³am do mê¿a na pocz±tku kwietnia 2007 i od razu podjê³am pracê. Przeprowadzaj±c sie do Wielkiej Brytanii zrobilismy to z zamiarem sta³ego pobytu tutaj. W Polsce zosta³o tylko mieszkanie w którym oboje jeste¶my zameldowani i urlop bezplatny mojego mê¿a, który koñczy siê w czerwcu tego roku.
Jak w takiej sytuacji powinni¶my sie rozliczyc z dochodów uzyskanych w Polsce? Czy mo¿emy uznac, ¿e nasze centrum interesów ¿yciowych zosta³o przeniesione do UK? Czy mo¿emy rozliczyc siê razem tylko z dochodów uzyskanych w Polsce nie uwzglêdniaj±c dochodów uzyskanych w UK? Czy powinni¶my rozliczyc siê w UK uwzglêdniaj±c dochody uzyskany w Polsce? Je¶li tak to w jaki sposób. A mo¿e powinni¶my zrobic co¶ jeszcze innego.
Bardzo proszê o pomoc bo czas mija a ja sie juz zupe³nie pogubi³am i nie wiem naprawde jak sie za to zabrac.
Back to top
View user's profile Send private message
Jobland.pl
Site Admin


Joined: 02 Jul 2007
Posts: 593
Location: Warszawa

PostPosted: Tue Apr 08, 2008 11:09 pm    Post subject: Reply with quote

Na pocz±tku chcia³bym zastrzec, ¿e jak w wielu sprawach dotycz±cych podatku osób zmieniaj±cych rezydencjê podatkow±, czêsto nie ma jednoznacznej odpowiedzi, a udzielanie porad "na odleg³o¶c" jest równie trudne jak wizyta u lekarza przez telefon.

Nie jeste¶my równie¿ doradcami podatkowymi i nie mo¿na niniejszego traktowaæ jako porady podatkowej.

Zacznijmy od wyja¶nienia podstawowej zasady. Istnieje pojêcie rezydencji podatkowej, czyli "miejsca zamieszkania dla celów podatkowych". To ono determinuje, gdzie rozliczamy siê z ca³o¶ci podatków.

Zasady rozliczania podatków, gdzie dochód powstaje w jednym kraju, a ma byæ opodatkowany w drugim, okre¶la umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania miêdzy danymi krajami. Umowa miêdzy Polsk± a UK:
http://www.jobland.pl/aktualnosci/Umowa-o-unikaniu-podwojnego-opodatkowania-Polska-_-Wielka-Brytania-a-229.html

Je¿eli Pañstwo obecnie mieszkacie w UK z zamiarem sta³ego poytu (pobutu przez d³u¿szy czas) to jeste¶cie Pañstwo rezydentami podatkowymi w UK. Powioni¶cie Pañstwo powiadomiæ urz±d skarbowy o zmianie miejsca zamieszkania na zagranicê na druku aktualizacyjnym NIP. W zasadzie powinni¶cie siê Pañstwo równie¿ wymeldowaæ ze swojego mieszkania. W UK warto zg³osiæ przyjazd do uk na druku P86.
http://www.hmrc.gov.uk/cnr/p86.pdf

Te formalno¶ci by³yby potwierdzeniem tego stanu (przeniesienia rezydecji podatkowej). Oczywi¶cie stan faktyczny jest wa¿niejszy ni¿ dokumenty, ale warto mieæ dowody "na papierze".

Od momentu przeprowadzki, podatki podlegaj± rozliczeniu w Wielkiej Brytanii. W UK zeznanie podatkowe nie jest powszechne. Sk³adaj± je osoby w szczególnej sytuacji, np. takie, które osi±gaj± dochody z zagranicy. Stad dochody uzyskane w Polsce nale¿y zdeklarowaæ na tax return. Nale¿y siê skontaktowaæ z urzêdem podatkowym, który wyda odpowiednie druki. Wiecej na ten temat (j. ang.):
http://www.direct.gov.uk/en/MoneyTaxAndBenefits/Taxes/SelfAssessmentYourTaxReturn/DG_4017116

Rok podatkowy w UK trwa od 6 kwietnia do 5 kwietnia roku nastêpnego, co tez mo¿e mieæ znaczenie w odniesieniu do tego, kiedy powsta³ dochód zagraniczny.

Sytuacja z prawami autorskimi jest o tyle skomplikowana, ¿e podatek od nale¿no¶ci z tytu³u praw autorskich (nale¿no¶ci licencyjne) wyp³acanych osobie mieszkaj±cej w UK i p³acony w Polsce nie mo¿e byæ wiêkszy ni¿ 5%. Podejrzewam, ¿e podatek zosta³ zap³acony ju¿ wg wy¿szej stawki i odwracanie tego bedzie teraz trudne i przypuszczalnie nie warte sumy, o jak± chodzi.

Z dochodów w Polsce nale¿y siê rozliczyc do czasu wyjazdu. Je¶li wiêc osoba wyjecha³a w marcu na sta³e z Polski do UK, to deklaruje tylko dochód do marca, a pó¼niejszy dochód ju¿ powsta³y za granic± rozlicza w drugim kraju. Tak wiêc sk³ada sie zeznanie podatkowe za dany rok ujmuj±ce dochody do dnia wyjazdu.

Analogicznie, w UK nale¿y siê rozliczyæ z dochodów od dnia przyjazdu, jak równiez z powsta³ych po tej dacie dochodów z Polski. Podatek polski zap³acony zgodnie z umow± o unikaniu podwójnego opodatkowania, pomniejsza brytyjski podatek do zap³aty.

Sytuacjê znacznie upro¶ci abolicja podatkowa, która je¶li wejdzie w ¿ycie, za³atwi problem dochodów z UK w roku 2006. Niezale¿nie od interpretacji, bêd± one zwolnione z Podatku w Polsce.

Przepraszam za brak jednoznacznej odpowiedzi, ale takow± mo¿e udzieliæ wy³±cznie kompetenty doradca podatkowy, po szczegó³owym zapoznaniu siê z Pani sytuacj±. Nie jest bowiem jednoznaczne, kiedy nast±pi³o przeniesienie Pañstwa rezydencji podatkowej z Polski do UK, a co za tym idzie, w ktorym kraju i od kiedy dochody powinny byæ opodatkowane.

==================
UWAGA. Jobland.pl nie jest kancelari± prawnicz± ani biurem doradztwa podatkowego i nie mo¿na traktowaæ powy¿szej informacji jako porady prawnej lub podatkowej. Powy¿sze prosimy traktowaæ wy³±cznie informacyjnie i pogl±dowo. Materia³ zosta³ opracowany na podstawie dostêpnych informacji z wiarygodnych ¼róde³. Nie stanowi on ¼ród³a prawa ani nie jest oficjaln± wyk³adni±. Stan prawny obowi±zuj±cy w dniu publikacji tej informacji mo¿e siê zmieniæ w przysz³o¶ci. Nie mo¿emy braæ odpowiedzialno¶ci za decyzje podjête na podstawie tych informacji. Czêsto z pozoru drobne szczegó³y mog± wiele zmieniaæ w kwestiach prawnych i podatkowych. W indywidualnych przypadkach nale¿y skorzystaæ z porad prawnika, licencjonowanego doradcy podatkowego lub ksiêgowego, który udzieli porady odpowiednio do szczególnej sytuacji danej osoby. W sprawach rozliczeñ i zwrotu podatku z zagranicy polecamy np. us³ugi Euro Tax (5% zni¿ki dla osób z polecenia Jobland.pl):
www.zwrotpodatku.jobland.pl
_________________
======
Szukasz informacji na temat pracy za granic±? Nie wszystko znajdziesz w polskim Internecie. Skorzystaj z wyszukiwarki: http://www.jobland.pl/aktualnosci/akt.php?id=332

Jobland.pl - praca za granic±.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Aka



Joined: 08 Apr 2008
Posts: 3

PostPosted: Wed Apr 09, 2008 9:02 am    Post subject: Reply with quote

Bardzo dziekuje za szybk± odpowied¼. Musze powiedziec ze trochê mi to rozja¶ni³o sprawê i uspokoi³o, ale rozumiem, ¿e nie s± pañstwo doradcami podatkowymi i nie mogê tego traktowac jako oficjaln± interpretacjê naszej sytuacji. Mam jednak wcia¿ trochê w±tpliwo¶ci.

Chcia³am wyja¶nic, ¿e wyje¿d¿aj±c z Polski z³o¿yli¶my aktualizacjê naszego miejsca zamieszkania w US na druku NIP-3, ale niestety nie dope³nili¶my formalno¶ci w UK zawi±zanych z P86.

M±¿ wyjecha³ w czerwcu 2006 ale poniewa¿ ja wyjecha³am w kwietniu 2007, wiêc rozumiem ¿e dopiero wtedy mo¿emy przyj±c, ¿e zmieni³o siê miejsce zamieszkania dla celów podatkowych i o¶rodek interesów ¿yciowych dla nas obojga (dobrze to rozumiem?).
Je¶li tak, to w takiej sytuacji nasze wspólne dochody uzyskane w Polsce do tego czasu muszê rozliczyc w Polsce (uwzglêdniaj±c mê¿a dochody uzyskane do konca marca w UK) a ewentualne polskie dochody mê¿a uzyskane po dacie mojego wyjazdu rozliczamy ju¿ w UK.
A mo¿e jest taka mo¿liwo¶c ¿eby rozliczac siê osobno, wtedy ja bym sie rozliczyla tylko z dochodów uzyskanych w Polsce do koñca marca 2007, a m±¿ z ca³o¶ci dochodów uzyskanych w Polsce rozliczy³ by sie w UK.
Nie wiem czy ja to tak komplikuje, czy nasza sytuacja jest po prostu taka skomplikowana.

Bardzo dziekujê za pomoc i próbê zinterpretowania naszej sytuacji podatkowej. Pozdrawiam serecznie
Back to top
View user's profile Send private message
Aka



Joined: 08 Apr 2008
Posts: 3

PostPosted: Wed Apr 09, 2008 11:33 am    Post subject: Reply with quote

Dodatkowo mam jeszczy pytanie: wypeniaj±c zeznanie roczne niezale¿nie od sposobu w jaki przyjdzie mi sie rozliczyc powinnam jako adres zamieszkania (adres zamieszkania w ostatnim dniu roku podatkowego, za który sk³adane jest zeznanie) podac adres polski, jaki widnieje na PIT-11 czy adres angielski, zgodnie z aktualizacja, któr± z³o¿yli¶my w US na NIP-3.

Z góry dziekujê za wszelk± pomoc.
Back to top
View user's profile Send private message
Jobland.pl
Site Admin


Joined: 02 Jul 2007
Posts: 593
Location: Warszawa

PostPosted: Wed Apr 09, 2008 11:35 am    Post subject: Reply with quote

Jak wspomina³em, proszê to traktowaæ wy³±cznie pogl±dowo. W UK nie ma wspólnego rozliczania ma³¿onków (chocia¿ istniej± ulgi podatkowe uzale¿nione od ³±cznego dochodu). W Polsce wspólne rozliczanie jest prawem, a nie obowi±zkiem.

Z pewno¶ci±, stali¶cie siê Pañstwo rezydentami w UK w momencie, kiedy do³±czy³a Pani do mê¿a. Niemniej, je¶li m±¿ wcze¶niej zmieni³ miejsce zamieszkania z zamiarem sta³ego pobytu, to mo¿na równie¿ argumentowaæ, ¿e sta³ siê rezdyentem w UK w momencie wyjazdu. Dalsze fakty bowiem potwierdzaj±, ¿e przeprowadzi³ siê z tak± intencj±, aby nie wracaæ do Polski przez d³u¿szy czas.

Kryterium "centrum interesów ¿yciowych" jest przyjmowane jako drugie kryterium, kiedy dana osoba ma sta³e miejsce zamieszkania w dwóch krajach.

Jak jednak wspomnia³em, w tej sprawie warto zasiêgn±æ opinii doradcy podatkowego, mimo niewielkich kwot, co powoduje, ¿e wszczêcie (kosztownego) postêpowania przez HMRC jest ma³o prawdopodobne, a prawdopodobna abolicja podatkowa w Polsce rozwi±zuje problem ewentualnego podatku w Polsce za rok 2006.

Powy¿sze infromacje proszê traktowaæ wy³±cznie pogl±dowo.
_________________
======
Szukasz informacji na temat pracy za granic±? Nie wszystko znajdziesz w polskim Internecie. Skorzystaj z wyszukiwarki: http://www.jobland.pl/aktualnosci/akt.php?id=332

Jobland.pl - praca za granic±.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Display posts from previous:   
Forum Jobland.pl Forum Index -> Podatki  
Post new topic   Reply to topic All times are GMT + 1 Hour
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum
 
    FAQ | Memberlist | Usergroups | Search | Register | Profile | Private Messages | Log in