Jobland.pl Site Admin
Joined: 02 Jul 2007 Posts: 593 Location: Warszawa
|
Posted: Sat Apr 05, 2008 11:51 am Post subject: Abolicja podatkowa! |
|
|
Polacy pracuj±cy za granic±, w szczególno¶ci w Wielkiej Brytanii, nie bêd± musieli p³aciæ w Polsce podatku od uzyskanych za granic± dochodów - zapowiedzia³ na konferencji prasowej 3 kwietnia 2008 premier Donald Tusk. Premier wraz z ministrem finansów Jackiem Rostowskim przedstawili wyniki prac nad tzw. ustaw± abolicyjn±.
Jak powiedzia³ premier, "Ustawa przywróci elementarne poczucie sprawiedliwo¶ci, zrównuj±c prawa podatników pracuj±cych w ró¿nych krajach. Mam nadziejê, ¿e zostanie bardzo szybko przyjêta. Ci, którzy w latach 2002-2007 pracowali za granic± (np. w Anglii) i pracuj±c p³acili podatek na miejscu, bêd± mogli wróciæ do kraju i nie bêd± musieli p³aciæ podatku za ten czas w Polsce".
Prace nad projektem trwa³y dosyæ d³ugo, gdy¿ konieczne by³o wyeliminowanie w±tpliwo¶ci co do zgodno¶ci z konstytucj±. Chodzi³o o równo¶æ wszystkich obywateli wobec prawa, w szczególno¶ci rozwi±zanie kwestii tych osób, które z podatkiem rozliczy³y siê zgodnie z przepisami, a jak siê teraz okaza³o, wykazali siê „nadgorliwo¶ci±”.
Minister Rostowski przypomnia³, ¿e Polska zawiera³a w przesz³o¶ci dwa typy umów o unikaniu podwójnego opodatkowania z ró¿nymi krajami, stosuj±ce metodê odliczenia proporcjonalnego i metodê wy³±czenia z progresj±. "Celem przygotowanego projektu ustawy jest wyrównanie ró¿nic miêdzy tymi dwiema metodami" - powiedzia³.
Do koñca 2006 roku umowa z Wielk± Brytani± zawiera³a metodê odliczenia proporcjonalnego, co powodowa³o, ¿e pracuj±cy tam Polacy musieli dop³acaæ podatek w Polsce. Od 2007 roku obowi±zuje korzystniejsza umowa i dochody z pracy w UK s± zwolnione z podatku.
Dziêki przygotowanym przez rz±d rozwi±zaniom, osoby, które pracowa³y w Wielkiej Brytanii do roku 2006 równie¿ nie bêd± musia³y p³aciæ podatku; a osoby, które ju¿ podatek zap³aci³y, mog± liczyæ na jego zwrot. Rozwi±zanie te obejm± lata 2002-2007. Wcze¶niejsze zobowi±zania podatkowe i tak uleg³y przedawnieniu.
Osoby, które nie dokona³y rozliczenia podatku za te lata, bêd± mia³y mo¿liwo¶æ umorzenia powsta³ych zaleg³o¶ci podatkowych, które bezpo¶rednio dotycz± dochodu uzyskanego z pracy za granic±, wraz z jakimikolwiek odsetkami za zw³okê. Konieczne bêdzie z³o¿enie wniosku do urzêdu skarbowego, wraz z zaleg³ym zeznaniem podatkowym i udokumentowaniem osi±gniêtych za granic± dochodów" - powiedzia³ minister Rostowski. Osoby, które rozliczy³y siê prawid³owo, bêd± mog³y z³o¿yæ wniosek o zwrot. Dla u³atwienia ca³ego procesu, ministerstwo przygotuje wzory obu wniosków. Kwotê umorzenia lub zwrotu podatku obliczy urz±d skarbowy w decyzji, któr± wyda na wniosek podatnika.
Polska ma te¿ nadal niekorzystne umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania m.in. z Holandi±, Belgi± i USA. Rz±d chce, by tak¿e Polacy pracuj±cych w tych krajach nie p³acili podatku w Polsce.
Dodatkowo, zostanie wprowadzona ulga, która bêdzie dotyczy³a dochodów osi±gniêtych za granic± pocz±wszy od 2008 roku, która faktycznie zwolni z podatku dochody z krajów, z którymi umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania takiego zwolnienia nie przewiduje.
Warto zwróciæ uwagê, ¿e w przypadku pracy w Irlandii ju¿ od wielu lat obowi±zywa³a umowa, która zwalnia³a z podatku w Polsce dochody z Irlandii. Trzeba te¿ podkre¶liæ, ¿e wiele osób, które wyjecha³y do pracy w Wielkiej Brytanii, nie mia³o i tak obowi±zku p³acenia podatku w Polsce, poniewa¿ przeprowadzi³y siê na sta³e (z zamiarem pobytu przez d³u¿szy okres czasu) i w zwi±zku z przeniesieniem sta³ego miejsca zamieszkania przesta³y byæ polskimi rezydentami podatkowymi. W wielu przypadkach jednak, kwestia rezydencji mog³a byæ dyskusyjna, a Polacy w obawie przed konieczno¶ci± zap³aty podatku „na wszelki wypadek” nie wracali do kraju.
Choæ trudno przewidywaæ, czy abolicja podatkowa spowodujê fale powrotów z Wielkiej Brytanii i czy przypadkiem, aby zachêciæ do powrotu, nale¿a³oby równie¿ obni¿yæ podatki i naprawdê u³atwiæ prowadzenie dzia³alno¶ci gospodarczej w Polsce, aby by³o to równie ³atwe, jak na Wyspach, to z ca³± pewno¶ci± sk³oni to wiele osób równie¿ do odzyskania podatku zap³aconego w UK.
Wynika to z dwóch przyczyn. Po pierwsze, skoro nie trzeba ju¿ p³aciæ podatku w Polsce, to uzyskany zwrot z Wielkiej Brytanii nie bêdzie zwiêksza³ zobowi±zañ podatkowych w Polsce. St±d o ile kiedy¶ wystêpowanie o zwrot podatku brytyjskiego siê po prostu mog³o nie op³acaæ, to teraz oznacza czyst± gotówkê bez ¿adnego ryzyka. Ponadto wiele osób, które zataja³y dochód z zagranicy nie wystêpowa³o o zwrot podatku w obawie, ¿e spowoduje to przes³anie informacji z brytyjskiego do polskiego urzêdu podatkowego i w konsekwencji – problemy podatkowe.
Poniewa¿ podatek mo¿na odzyskaæ kilka lat wstecz, mo¿na siê spodziewaæ, ¿e poza wnioskami o zwrot podatku w Polsce, abolicja, je¶li istotnie wejdzie w ¿ycie, spowoduje zwiêkszenie liczby wniosków o zwrot podatku z Wielkiej Brytanii za lata ubieg³e.
Osobom pragn±cym uzyskaæ zwrot podatku polecamy us³ugi naszego partnera, który osobom z polecenia Jobland.pl oferuje 5% zni¿ki na swoje us³ugi. Wiêcej na ten temat:
http://www.zwrotpodatku.jobland.pl/podatek/index.php _________________ ======
Szukasz informacji na temat pracy za granic±? Nie wszystko znajdziesz w polskim Internecie. Skorzystaj z wyszukiwarki: http://www.jobland.pl/aktualnosci/akt.php?id=332
Jobland.pl - praca za granic±. |
|