Przejdź do portalu Jobland.pl  
 
Search Usergroups Memberlist FAQ Forum Jobland.pl Forum Index Log in Private Messages Profile Register
 
Szukasz pracy za granica? Znasz jezyk?
Szukaj bezposrednio na Szukaj.jobland.pl
P45
Post new topic   Reply to topic
Forum Jobland.pl Forum Index -> Podatki  
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Jobland.pl
Site Admin


Joined: 02 Jul 2007
Posts: 593
Location: Warszawa

PostPosted: Mon Dec 17, 2007 1:04 am    Post subject: P45 Reply with quote

[b]Mam pytanie, czy pracodawca po rozwi±zaniu stosunku pracy ma obowi±zek wystawienia P-45 i czy ma na to jaki¶ okre¶lony, maksymalny okres czasu (np. jak w Polsce 7 dni na wydanie ¶wiadectwa pracy), czy pracownik musi siê sam upominaæ o wystawienie tego dokumentu?[/b]

Pracodawca powinien niezw³ocznie, automatycznie po zakoñczeniu pracy, wystawiæ P45. Nie ma terminu na to, niemniej pracodawca nie mo¿e przeci±gaæ wydania P45. Je¶li pracodawca nie wyda p45, nale¿y siê o to upomnieæ - pracownik ma prawo do jego otrzymania.

P45 bêdzie potrzebne do przedstawienia u nowego pracodawcy.

Je¶li pracodawca zignoruje wniosek ustny, nale¿y z³o¿yæ go na pi¶mie za pokwitowaniem lub listem poleconym (registered mail) daj±c termin np. 7 dni na jego wystawienie. Je¶li to nie zadzia³a, nale¿y siê skontaktowaæ z ACAS: www.acas.org.uk

Je¿eli podejrzewa Pan, ¿e przyczyn± niewydania P45 jest niep³acenie podatków i ubezpieczenia National Insurance, mo¿e Pan to zg³osiæ do HMRC. P45 jest dokumentem maj±cym g³ównie znaczenie podatkowe i nie jest bezpo¶rednim odpowiednikiem ¶wiadectwa pracy.

O P45 i innych dokumentach podatkowych pracowników:

www.direct.gov.uk/en/MoneyTaxAndBenefits/Taxes/WorkingAndPayingTax/DG_10013512

[b]Nie podejrzewam tutaj mojej szefowej o niep³acenie podatku, czy ubezpieczenia. Podejrzewam natomiast o nieznajomo¶æ przepisów, a mianowicie: Pracuje u niej dwa miesi±ce i na dwa jadê do polski. Taka sytuacja ma miejsce od trzech lat. od pocz±tku tego roku stwierdzi³a Ona, ¿e nie bêdê dostawa³ ju¿ P-45 poniewa¿ po dwóch miesi±cach wracam i je¶li w takim systemie pracujê to dostanê dopiero P-60 na koniec roku podatkowego. Przez okres w którym jestem w Polsce nie s± odprowadzane ¿adne sk³adki, nie mam te¿ p³acone za urlop, nie podpisywa³em te¿ nigdy ¿adnego kontraktu. Nie wiem ,czy Ona mo¿e w ten sposób robiæ? Czy potem nie bêdê mia³ z tego tytu³u jakich¶ problemów? Ja rozumuje w ten sposób, ¿e skoro nie dostaje P-45 to nie przerywam pracy . Czy mogê wnioskowaæ, ¿e jestem zatrudniony tam przez ca³y rok? [/b]

Generalnie, P45 jest dokumentem potrzebnym pracownikowi do wykazania podatku zap³aconego do tego momentu w roku podatkowym. Potrzebny jest do przekazania nastêpnemu pracodawcy, aby ten w³a¶ciwie nalicza³ podatek. Mo¿e te¿ byæ pomocny przy wnioskowaniu o zwrot podatku w trakcie roku podatkowego (co ma sens, je¶li zak³ada Pan, ¿e nie bêdzie Pan ju¿ pracowa³ w UK w danym roku podatkowym /koñcz±cym siê 5 kwietnia/).

Je¶li wiêc Pana intencj± powrót do UK i praca dla tego samego pracodawcy po nied³ugiej przerwie, nie ma wiêkszego sensu wystawianie P45. Innymi s³owy, zamiast zatrudniaæ i zwalniaæ Pana, pracodawca traktuje Pana jako pracownika na urlopie bezp³atnym.

S±dzê, ¿e taka sytuacja jest jak najbardziej w porz±dku. Niemniej, na Pana ¿±danie pracodawca powinien wystawiæ Panu P45, je¶li np. koñczy Pan pracê i nie wie Pan, czy zamierza ponownie pracowaæ dla tego pracodawcy. Niemniej, je¶li zak³ada Pan powrót do UK i pracê w tej samej firmie ju¿ niebawem, wystawianie P45 by³oby tu zbêdnym "biciem piany". Je¶li jednak Pan zmieni zdanie - np. stwierdzi Pan, ¿e nie chce Pan ju¿ wracaæ do UK (i na przyk³ad wnioskowaæ o zwrot podatku) lub zamierza Pan podj±æ pracê u innego pracodawcy - powinien Pan wyst±piæ o P45.

==================
UWAGA. Jobland.pl nie jest kancelari± prawnicz± ani biurem doradztwa podatkowego i nie mo¿na traktowaæ powy¿szej informacji jako porady prawnej lub podatkowej. Powy¿sze prosimy traktowaæ wy³±cznie informacyjnie i pogl±dowo. Materia³ zosta³ opracowany na podstawie dostêpnych informacji z wiarygodnych ¼róde³. Nie stanowi on ¼ród³a prawa ani nie jest oficjaln± wyk³adni±. Nie mo¿emy braæ odpowiedzialno¶ci za decyzje podjête na podstawie tych informacji. Czêsto z pozoru drobne szczegó³y mog± wiele zmieniaæ w kwestiach prawnych i podatkowych. W indywidualnych przypadkach nale¿y skorzystaæ z porad prawnika, licencjonowanego doradcy podatkowego lub ksiêgowego, który udzieli porady odpowiednio do szczególnej sytuacji danej osoby. W sprawach rozliczeñ i zwrotu podatku z zagranicy polecamy np. us³ugi Euro Tax (5% zni¿ki dla osób z polecenia Jobland.pl):
www.zwrotpodatku.jobland.pl
_________________
======
Szukasz informacji na temat pracy za granic±? Nie wszystko znajdziesz w polskim Internecie. Skorzystaj z wyszukiwarki: http://www.jobland.pl/aktualnosci/akt.php?id=332

Jobland.pl - praca za granic±.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Display posts from previous:   
Forum Jobland.pl Forum Index -> Podatki  
Post new topic   Reply to topic All times are GMT + 1 Hour
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum
 
    FAQ | Memberlist | Usergroups | Search | Register | Profile | Private Messages | Log in