Przejdź do portalu Jobland.pl  
 
Search Usergroups Memberlist FAQ Forum Jobland.pl Forum Index Log in Private Messages Profile Register
 
Szukasz pracy za granica? Znasz jezyk?
Szukaj bezposrednio na Szukaj.jobland.pl
Przyznano mi Child Benefit...
Post new topic   Reply to topic
Forum Jobland.pl Forum Index -> Zjednoczone Królestwo (UK: Anglia, Szkocja, Walia, NI)  
View previous topic :: View next topic  
Author Message
J.K33



Joined: 01 Nov 2007
Posts: 3

PostPosted: Sun Nov 11, 2007 11:13 pm    Post subject: Przyznano mi Child Benefit... Reply with quote

Mam pytanie odno¶nie przyznanego mi zasi³ku rodzinnego na syna.Otó¿ w sierpniu z³o¿y³em stosowne dokumenty o przyznanie mi zasi³ku rodzinnego i taki zosta³ mi przyznany ³±cznie z wyrównaniem do 3m-cy wstecz od momentu z³o¿enia wniosku.Czy ja mam obowi±zek dorenczenia dokumentow potwierdzaj±cych moje zatrudnienie w UK tj. przet³umaczonej przez t³umacza przysiêg³ego umowy o pracê na jêzyk polski,oraz za¶wiadczenia o miesiêcznych dochodach. Takie o to dokumenty mam dostarczyæ do Urzêdu Marsza³kowskiego ,nie jestem w tej chwili podaæ konkretnie jaka komórka siê tym zajmuje ale powiadomienie dostarczono ¿onie za po¶rednictwem Gminnego O¶rodka Pomocy Spo³ecznej,czy mo¿e jest wam wiadomo czy jest ku temu jaka¶ podstawa prawna czy tylko mo¿e zwyk³e"widzi mi siê" urzednika... skoro tutaj na miejscu jestem zatrudniony,p³ace podatek i ubezpieczenie ,czy to logiczne aby to jeszcze weryfikowaæ w Polsce.I kto ma zap³aciæ za przet³umaczenie umowy t³umaczowi przysiêg³emu, czy mam obowi±zek t³umaczenia tych dokumentów czy powinien to zrobiæ Urz±d.(GOPS,Urz±d Marsza³kowski)
Dziêkuje z góry za te i wcze¶niejsze udzielone porady.Pozdrawiam...
Back to top
View user's profile Send private message
Jobland.pl
Site Admin


Joined: 02 Jul 2007
Posts: 593
Location: Warszawa

PostPosted: Mon Nov 12, 2007 12:10 am    Post subject: weryfikacja child benefit Reply with quote

Przyznam szczerze, ¿e to bardzo zaskakuj±ce. Owszem, mo¿liwe jest, ¿e Pana zasi³ek zosta³ skierowany do zweryfikowania, ale przedmiotem sprawdzenia powinno byæ, czy nie mia³o miejsce wy³udzenie i czy spe³nione s± wszystkie warunki wyp³acania zasi³ku.

Je¶li pracuje Pan w UK, to aby przys³ugiwa³ Panu zasi³ek na dziecko, to:
- dziecko to musi mieszkaæ z Panem w UK LUB
- dziecko mieszka w Polsce samo lub z niepracuj±c± matk±

[color=red]Je¿eli rodzice pracuj± w dwóch ró¿nych krajach (np. w Polsce i w UK), o zasi³ek nale¿y ubiegaæ siê w pierwszej kolejno¶ci w kraju, w którym pracuje rodzic mieszkaj±cy z dzieckiem. Je¶li zasi³ek z tego kraju by nie przys³uguje, mo¿na staraæ siê o zasi³ek w kraju, w krórym pracuje drugi rodzic.

Mo¿e siê te¿ zdarzyæ, ¿e zasi³ek bêdzie pobierany w dwóch krajach, wtedy jednak kwota zasi³ku pomniejszana jest o kwotê zasi³ku wyp³acanego w drugim kraju. W pierwszej kolejno¶ci nale¿y wyst±piæ o zasi³ek w kraju, w którym pracuje rodzic mieszkaj±cy z dzieckiem, a nastêpnie o nadwy¿kê w drugim kraju. Sytuacja taka, stosunkowo rzadka, mo¿e siê zdarzyæ w rodzinach wielodzietnych, gdzie dzieci i jeden pracuj±cy rodzic mieszkaj± w Polsce, ale mimo, ¿e drugi rodzic ma stosunkowo wysokie dochody z zagranicy, wci±¿ dochód na osobê jest dostatecznie niski, by kwalifikowaæ siê do zasi³ku w Polsce.[/color]

¯±danie dostarczenia przet³umaczonej umowy wydaje siê dziwne i raczej niedorzeczne. Urz±d móg³by próbowaæ weryfikowaæ, czy istotnie utrzymuje Pan dziecko, czy nie powinien Pan siê staraæ o zasi³ek w Polsce, bo np. ¿ona pracuje itp. Co ma do tego umowa z UK, tym bardziej, ¿e wcale nie musi Pan mieæ umowy na pi¶mie (w UK umowa o pracê mo¿e byæ ustna)...

Na dokumencie wezwania powinna byæ podstawa prawna. Je¶li jej nie ma, nale¿y o ni± zapytaæ osobê, która jest podpisana na wezwaniu, najlepiej zatelefonowaæ i wyja¶niæ, o co chodzi. Co do kosztów dokumentów, równie¿ proszê siê zapytaæ kto ma je pokryæ i co jest tego podstaw± prawn±.

W bardziej szczegó³owych kwestiach poleca³bym skorzystanie z profesjonalnej porady prawnej. Jobland.pl jest agencj± doradztwa personalnego, a celem forum by³o przybli¿enie podstawowych kwestii zwi±zanych z podejmowaniem pracy i ¿yciem w UK. Mimo, ¿e pytania bardzo czêsto s± dosyæ g³êbokie, staramy siê pomagaæ, niemniej czasem dochodzimy do granicy, gdzie konieczny jest specjalista w danej dziedzinie.

W kwestiach zwi±zanych z UE polskie urzêdy ca³y czas siê ucz±. Sami wielokrotnie spotykali¶my siê z sytuacj±, gdy urzêdnik nie wiedzia³, co zrobiæ lub udziela³ b³êdnych odpowiedzi, któr± potem musia³ korygowaæ jego prze³o¿ony. "Bo to nowe takie, nietypowe...". Zdarzy³o siê np. ¿e kto¶ z ZUS za¿±da³ wpisu do ewidencji dzia³alno¶ci gospodarczej w UK. Kiedy wyt³umaczyli¶my, ¿e w UK czego¶ takiego nie ma, urzêdnik skonsultowa³ siê z kierownikiem i oczywi¶cie wycofa³ ¿±danie. Wszêdzie pracuj± tylko ludzie...

Dlatego polecam po prostu skontaktowaæ siê z urzêdem i wyja¶niæ najpierw, wyt³umaczyæ itd.

Oczywi¶cie proszê siê podzieliæ z innymi swoimi do¶wiadczeniami na forum. Ka¿dy z postów czytany jest blisko 1000 razy...
_________________
======
Szukasz informacji na temat pracy za granic±? Nie wszystko znajdziesz w polskim Internecie. Skorzystaj z wyszukiwarki: http://www.jobland.pl/aktualnosci/akt.php?id=332

Jobland.pl - praca za granic±.


Last edited by Jobland.pl on Sun Nov 18, 2007 8:30 am; edited 1 time in total
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
J.K33



Joined: 01 Nov 2007
Posts: 3

PostPosted: Mon Nov 12, 2007 1:12 am    Post subject: Reply with quote

Dziêkuje za szybk± odpowied¼, tak siê sk³ada ¿e w tym tygodniu wybieram sie na kilka dni do Polski wiêc bêde chcia³ te sprawe za³atwiæ osobi¶cie. Mam jeszcze jedno pytanie
Moja ¿ona wraz dzieckiem przebywa obecnie w Polsce , czy je¶liby zechcia³a podj±æ prace to zgodnie z obowi±zuj±cym prawem ja muszê zrezygnowaæ z pobierania zasi³ku rodzinnego?
Jeszcze raz dziêkuje i napewno podziele siê swoimi do¶wiadczeniami w tej kwesti.
Back to top
View user's profile Send private message
Jobland.pl
Site Admin


Joined: 02 Jul 2007
Posts: 593
Location: Warszawa

PostPosted: Mon Nov 12, 2007 9:12 am    Post subject: Reply with quote

[quote="J.K33"]Moja ¿ona wraz dzieckiem przebywa obecnie w Polsce , czy je¶liby zechcia³a podj±æ prace to zgodnie z obowi±zuj±cym prawem ja muszê zrezygnowaæ z pobierania zasi³ku rodzinnego?[/quote]

Tak, je¿eli ¿ona podejmie pracê, to wtedy mamy sytuacjê, kiedy obydwoje rodziców pracuje w ró¿nych krajach. W takiej sytuacji, o zasi³ek na dziecko nale¿y wystêpowaæ w kraju, w którym pracuje rodzic mieszkaj±cy z dzieckiem. Tak wiêc, je¶li Pan bêdzie pracowa³ w UK, a ¿ona w Polsce, to je¶li dziecko bêdzie mieszka³o w Polsce, musi Pan zrezgnowaæ z zasi³ku w UK. Bêdzie mo¿na wyst±piæ o zasi³ek w Polsce, ale obawiam siê, ¿e ze wzglêdu na dochody (Pana dochód w UK te¿ nale¿y wliczyæ) - zasi³ek mo¿e nie przys³ugiwaæ.

Je¶li natomiast dziecko zamieszka z Panem w UK, to mimo, ¿e ¿ona bêdzie pracowaæ w Polsce, bêdzie Pan móg³ pobieraæ zasi³ek w UK.
_________________
======
Szukasz informacji na temat pracy za granic±? Nie wszystko znajdziesz w polskim Internecie. Skorzystaj z wyszukiwarki: http://www.jobland.pl/aktualnosci/akt.php?id=332

Jobland.pl - praca za granic±.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Jobland.pl
Site Admin


Joined: 02 Jul 2007
Posts: 593
Location: Warszawa

PostPosted: Sun Nov 18, 2007 8:31 am    Post subject: sprostowanie Reply with quote

Do postu powy¿ej zosta³o wprowadzone sprostowanie, zaznaczone na czerwono. Za ewentualne nieporozumienie przepraszamy.
_________________
======
Szukasz informacji na temat pracy za granic±? Nie wszystko znajdziesz w polskim Internecie. Skorzystaj z wyszukiwarki: http://www.jobland.pl/aktualnosci/akt.php?id=332

Jobland.pl - praca za granic±.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Display posts from previous:   
Forum Jobland.pl Forum Index -> Zjednoczone Królestwo (UK: Anglia, Szkocja, Walia, NI)  
Post new topic   Reply to topic All times are GMT + 1 Hour
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum
 
    FAQ | Memberlist | Usergroups | Search | Register | Profile | Private Messages | Log in