Przejdź do portalu Jobland.pl  
 
Search Usergroups Memberlist FAQ Forum Jobland.pl Forum Index Log in Private Messages Profile Register
 
Szukasz pracy za granica? Znasz jezyk?
Szukaj bezposrednio na Szukaj.jobland.pl
NALICZANIE PODATKU ! WA¯NE (dla mnie)
Post new topic   Reply to topic
Forum Jobland.pl Forum Index -> Zjednoczone Królestwo (UK: Anglia, Szkocja, Walia, NI)  
View previous topic :: View next topic  
Author Message
klebeknerwow



Joined: 01 Oct 2007
Posts: 1

PostPosted: Mon Oct 01, 2007 11:20 am    Post subject: NALICZANIE PODATKU ! WA¯NE (dla mnie) Reply with quote

[b]Cze¶æ, Oto moja sytuacja: Pracowa³em od maja do wrzesnia tego roku w miejscowosci wypoczynkowej jako pracownik opikuj±cy sie polem golfowym. "Wyciagla³em" tam na miesiac oko³o 1300 funtów brutto z czego zabirali mi oko³o 250-300 funtów samego podatku! Od wrzesnia mam nowa pracê, juz nie sezonow±. Od by³ego pracodawcy dosta³em P45 i wiem ze musze je doniec nowemu pracodawcy. Dodam, ¿e teraz za miesiac pracy w nowej pracy nie wzieli mi nic podatku, tylko insurance. [u]I teraz sie boje, ze jesli zobacza (po doniesieniu tego P45) jaki wielki podatek mi zabierali w poprzedniej pracy to w tej bedzie tak samo. [/u]Prosze o wyt³umaczenie bo bardzo mnie to martwi. Teraz, w nowej pracy mam wyzsza stawke na godzine. Prosze O ODPOWIEDZ. [/b]
_________________
e.
Back to top
View user's profile Send private message
Jobland.pl
Site Admin


Joined: 02 Jul 2007
Posts: 593
Location: Warszawa

PostPosted: Mon Oct 01, 2007 6:30 pm    Post subject: Zasady naliczania podatku Reply with quote

System naliczania podatku w UK jest bardzo skomplikowany, je¶li chodzi o jego obliczanie. Generalnie, idea jest taka, aby pracownik, który pracuje tylko w jednej firmie i zmienia pracê, mia³ naliczany taki podatek, jaki powinien ostatecznie zap³aciæ w ci±gu roku podatkowego. Dlatego w³a¶nie w UK wiêkszo¶æ ludzi nie sk³ada zeznania podatkowego, bo nie musi!

Pracownik po zmianie pracy otrzymuje kod podatkowy na formularzu p45, dzieki któremu nowy pracodawca mo¿e naliczaæ podatki wg w³a¶ciwych stawek. W tym kodzie zawarta jest sytuacja podatkowa danej osoby.

W Pana przypadku zadzia³a³o to tak, ¿e zacz±³ Pan w maju (czyli na pocz±tku roku podatkowego). Podatek by³ nalczany jakby Pan mia³ osi±gaæ takie zarobki do koñca roku.

Nie wiem dlaczego teraz podatku Panu nie potr±caj±, pewnie wynika to z tego, ¿e przyjêli ¿e to jest Pana pierwsza praca w tym roku.

Trudno mi powiedzieæ, czy na pewno bêdzie Pan p³aci³ wy¿szy podatek, ale najprawdopodobniej po skorygowaniu kodu podatkowego na podstawie P45 tak siê stanie.

Jednak¿e:
1) Je¶li podatek bêdzie naliczany wg zbyt niskiej stawki, mo¿e siê zdarzyæ, ¿e HMRC poprosi Pana o z³o¿enie zeznania podatkowego i je¶li trzeba, zap³acenie podatku. Dlatego powinien Pan poinformowaæ pracodawcê o tym, aby umo¿liwiæ w³a¶ciwe naliczanie podatku.

2) Je¶li z jakich¶ powodów podatku bêdzie za du¿o potr±cone, bêdzie Pan móg³ wyst±piæ o zwrot.

Stawki podatkowe w UK dostepne s± na stronie:
http://www.hmrc.gov.uk/rates/it.htm
(kwota personal allowance nie jest dochodem i dochód do podatku liczy siê od zarobków powy¿ej tej kwoty w danym roku podatkowym)
Rok podatkowy w UK trwa od 6 kwietnia do 5 kwietnia nastêpnego roku.

==================
UWAGA. Jobland.pl nie jest biurem doradztwa podatkowego i nie mo¿na traktowaæ powy¿szej informacji jako porady prawnej lub podatkowej. Powy¿sze prosimy traktowaæ wy³±cznie informacyjnie i pogl±dowo. Nie mo¿emy braæ odpowiedzialno¶ci za decyzje podjête na podstawie tych informacji. Czêsto z pozoru drobne szczegó³y mog± wiele zmieniaæ w kwestiach podatkowych. W indywidualnych przypadkach nale¿y skorzystaæ z porad licencjonowanego doradcy podatkowego lub ksiêgowego, który udzieli porady odpowiednio do szczególnej sytuacji danej osoby. W sprawach rozliczeñ i zwrotu podatku z zagranicy polecamy np.:
www.zwrotpodatku.jobland.pl
_________________
======
Szukasz informacji na temat pracy za granic±? Nie wszystko znajdziesz w polskim Internecie. Skorzystaj z wyszukiwarki: http://www.jobland.pl/aktualnosci/akt.php?id=332

Jobland.pl - praca za granic±.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Display posts from previous:   
Forum Jobland.pl Forum Index -> Zjednoczone Królestwo (UK: Anglia, Szkocja, Walia, NI)  
Post new topic   Reply to topic All times are GMT + 1 Hour
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum
 
    FAQ | Memberlist | Usergroups | Search | Register | Profile | Private Messages | Log in