Przejdź do portalu Jobland.pl  
 
Search Usergroups Memberlist FAQ Forum Jobland.pl Forum Index Log in Private Messages Profile Register
 
Szukasz pracy za granica? Znasz jezyk?
Szukaj bezposrednio na Szukaj.jobland.pl
Jak wype³niæ p85?
Post new topic   Reply to topic
Forum Jobland.pl Forum Index -> Podatki Goto page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next 
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Jobland.pl
Site Admin


Joined: 02 Jul 2007
Posts: 593
Location: Warszawa

PostPosted: Sun Feb 15, 2009 8:02 pm    Post subject: Reply with quote

[quote="dj1987"]Witam ja do UK je¿d¿ê sezonowo na wakacje. W 2007 bylem lipiec-wrzesieñ, w 2008 tak samo lipiec wrzesieñ tak¿e w tym roku mam zamiar jechaæ na wakacje(lipiec-wrzesieñ). Moje pytanie jest takie czy do 2007 roku ¿eby odzyskaæ podatek mam uzupe³niæ p85 i czy do 2008r tak samo mam uzupe³niæ p85. W jednej z rubryk w p85 jest pytanie o potwierdzenie narodowo¶ci czyli np dowód osobisty i czy trzeba za³±czyæ kopie tego do p45, p85.[/quote]


Tak, P85 nale¿y wype³niæ za ka¿dym wyjazdem z UK i nale¿y do³±czyæ do niego ostatnie P45, tê czê¶æ, któr± dawa³oby siê nowemu pracodawcy w UK, gdyby siê tam pozosta³o.
_________________
======
Szukasz informacji na temat pracy za granic±? Nie wszystko znajdziesz w polskim Internecie. Skorzystaj z wyszukiwarki: http://www.jobland.pl/aktualnosci/akt.php?id=332

Jobland.pl - praca za granic±.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
arons



Joined: 27 Feb 2009
Posts: 1
Location: Pi³a

PostPosted: Fri Feb 27, 2009 10:17 am    Post subject: Reply with quote

Witam i mam pytanie. Czy jak zostaje w Anglii i nie mam zamiaru wracaæ do Polski, a chce siê ubiegaæ o zwrot podatku to i tak muszê wys³aæ p85, czy mo¿e inny dokument? A je¶li tak, to co mam wpisaæ w pytaniu 1 (Kiedy zamierzam opu¶ciæ UK)? Dziêkuje z góry za odpowied¼.
Back to top
View user's profile Send private message
Jobland.pl
Site Admin


Joined: 02 Jul 2007
Posts: 593
Location: Warszawa

PostPosted: Sat Feb 28, 2009 8:17 pm    Post subject: Reply with quote

Nie, osoby które nie wyje¿d¿aj± z UK nie wype³niaj± P85. Nale¿y siê po prostu skontaktowaæ z HMRC i poinformowaæ o nadp³acie podatku. Nadp³ata za rok bie¿±cy bêdzie rozliczona przez tax code, a za lata wcze¶niejsze - przez przelew na konto lub czekiem.

Zob te¿ wiêcej informacji na ten temat:
http://www.direct.gov.uk/en/MoneyTaxAndBenefits/Taxes/BeginnersGuideToTax/IncomeTax/Taxrefundsreclaimingtax/DG_078355
_________________
======
Szukasz informacji na temat pracy za granic±? Nie wszystko znajdziesz w polskim Internecie. Skorzystaj z wyszukiwarki: http://www.jobland.pl/aktualnosci/akt.php?id=332

Jobland.pl - praca za granic±.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
edka_83



Joined: 13 Mar 2009
Posts: 1

PostPosted: Fri Mar 13, 2009 2:39 pm    Post subject: adres biura na podst paye ref no/office number :/ Reply with quote

Witam,

Mam pytanie odno¶nie adresu biura do którego wys³aæ formularze.
Problem polega na tym , ¿e zgodnie ze wskazówkami dot. zlokalizowania tego¿ biura pos³uzylam sie lokalizatorem ze stronki HM revenue
[http://search2.hmrc.gov.uk/kbroker/hmrc/locator/locator.jsp?type=1], ...
i co ciekawe przy 3 kolejnych podej¶ciach (zaznaczam ze wymagane dane z p45 by³y wpisane poprawnie) wyniki ró¿ni³y siê miêdzy sob± :shock:

Inna sprawa, ¿e podane przez lokalizator adresy tez wydaja mi sie z "kosmosu" (praca- Londyn > biuro obs³uguj±ce pracodawcê - Glasgow lub te¿ Edynburg, tak, ze nie dosc ze przy tym samym office # adresy inne to jeszcze rozstrzal miedzy nimi tez nieczego sobie)

Czy ktos spotka³ siê z tym samym?
I co najwa¿niejsze co w tej sytuacji zrobic :?

Pozdr.
Back to top
View user's profile Send private message
Jobland.pl
Site Admin


Joined: 02 Jul 2007
Posts: 593
Location: Warszawa

PostPosted: Fri Mar 13, 2009 3:20 pm    Post subject: Reply with quote

Czasem technika p³ata figle... mo¿e Pani zapytaæ siê pracodawcy lub - chyba najlepiej - zadzwoniæ na infoliniê:
http://www.direct.gov.uk/en/Dl1/Directories/DG_6000211
_________________
======
Szukasz informacji na temat pracy za granic±? Nie wszystko znajdziesz w polskim Internecie. Skorzystaj z wyszukiwarki: http://www.jobland.pl/aktualnosci/akt.php?id=332

Jobland.pl - praca za granic±.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
jacques



Joined: 27 Mar 2009
Posts: 1

PostPosted: Fri Mar 27, 2009 5:08 pm    Post subject: Reply with quote

Witam!
Mam wszystkie dokumenty do zwrotu podatku z UK: p60, p45, statement of earnings (w tym wypadku nie dostalem p45) oraz wypelnione p85 + w 1 przypadku wysylam ostatni payslip. Jedna z agencji (to by³o w 2005 r.) nie wys³a³a mi p45 ani statement of earnings, mimo i¿ wielkorotnie o to pyta³em. Gdy by³em tam po raz 3 lub 4, zwyzywano mnie i wyrzucono, tak¿e nic ju¿ nie wskóra³em.
Mam w zwi±zku z tym 3 pytania:

1. Je¶li wysy³am ten ostatni payslip z do³±czonym wyja¶nieniem jak wygl±da³a sytuacja - czy to wystarcza do zwrotu podatku z tamtego miejsca pracy? jak pisa³em, mimo wielokrotnych pró¶b zosta³em potraktowany agresywnie i wyrzucony za drzwi. W innych miejscach w UK takie chamstwo mi sie ju¿ wiêcej nie przydarzy³o ;)
Z kolei w innej agencji równie¿, mimo pró¶b, nie dosta³em p45, ale na szczê¶cie wys³ano mi "statement of earnings", wiêc do³±czam ten dokument, który jest my¶lê wystarczaj±cy.

2. Poniewa¿ pracowa³em w UK od stycznia 2005 do lipca 2008, wysy³am WSZYSTKIE dokumenty z ka¿dego miejsca pracy za ca³y ten okres, poniewa¿ do tej pory nie rozlicza³em siê z podatku, a wiem ¿e okres rozliczania siê obejmuje 5-6 lat, tak wiêc mam nadzieje ¿e dostanê zwrot za ca³y okres pracy a nie tylko za ostatni rok? czy dobrze rozumujê? o ile nie zmieni³y siê przepisy.

3. odno¶nie adresu na który mam wys³aæ dokumenty: wiem, ¿e nale¿y wys³aæ na adres z kodu na p45 (PAYE reference) z ostatniego miejsca pracy. Co zatem z p45/p60 z poprzednich miejsc pracy? wczesniej rozliczaly mnie inne urzedy. Dla przykladu, ostatnie p45 nalezalo do okregu 581 (Portsmouth), poprzednie do 577 (Maidstone) i 914 (Wrexham). Czy zatem je¶li wy¶lê wszystkie dokumenty za okres 3,5 roku do 581, urz±d ów rozliczy mnie z ca³o¶ci czy jedynie z podatku za okres pracy u ostatniego pracodawcy?
Podejrzewam ¿e za ca³o¶æ, ale...wolê byæ na 100% pewny ni¿ ryzykowaæ.

Z góry dziêkujê za odpowied¼ :)
Back to top
View user's profile Send private message
Jobland.pl
Site Admin


Joined: 02 Jul 2007
Posts: 593
Location: Warszawa

PostPosted: Fri Mar 27, 2009 5:43 pm    Post subject: Reply with quote

obawiam siê, ¿e to przekracza nasz zakres kompetencji ze wzglêdu na liczbê szczegó³ów i z³o¿ono¶æ sytuacji. Polecam kontakt z firm± która zajmuje siê odzyskiwaniem podatku, np.
http://www.zwrotpodatku.jobland.pl/podatek/index.php
lub z HMRC (wspomniana wy¿ej infolinia) i przedstawienie wszystkich szczegó³ów.

co do zasady, podatek przed zwróceniem jest sprawdzany, czy zosta³ zap³acony, w ten, czy w inny sposób; dokumenty s³u¿± jedynie uprawdopodobnieniu zasadno¶ci zwrotu.

brak P45 nie oznacza, ¿e podatku nie da siê odzyskaæ (o ile zosta³ on zap³acony); pracodawca ma OBOWI¡ZEK wystawiæ P45, mo¿e Pan prosiæ ACAS o pomoc a nawet wyst±piæ do s±du pracy:
http://jobland.pl/faq/anglia.php#co-zrobic-w-przypadku-problemow-z-pracodawca-w-wielkiej-brytanii
_________________
======
Szukasz informacji na temat pracy za granic±? Nie wszystko znajdziesz w polskim Internecie. Skorzystaj z wyszukiwarki: http://www.jobland.pl/aktualnosci/akt.php?id=332

Jobland.pl - praca za granic±.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
charllottee



Joined: 30 Mar 2009
Posts: 5

PostPosted: Mon Mar 30, 2009 8:09 pm    Post subject: Reply with quote

Mam kilka pytañ dotycz±cych P85 i P45,

otó¿ za tydzieñ wracam do Polski na sta³ei chcia³abym siê rozliczyæ z podatku w zwi±zku z tym:

- jezeli nie wyrobi³am NIN ( pracowa³am w UK od lipca 2008 do kwietnia 2009) to czy w formularzu P85 mam wpisaæ tymczasowy NIN który widnieje na payslipach?

- czy pracodawca mo¿e daæ mi do rêki P45 oststniego dnia pracy awet je¿eli wyp³ata wp³ynie na konto za tydzieñ?

- czy je¿eli wypelnie doumenty a nie zd±¿e ich z³o¿yæ któ¶ mo¿e to zrobiæ w moim imieniu?

- czy je¿eli nei likwiduje konta w UK to mo¿e to rodziæ jakie¶ problemy?

- je¿eli w ci±gu tego okresu arobi³am "na czysto" ok. 6000tys funtow to mniej wiêcej jaki procent z tej kwoty mo¿e zostaæ mi zwrócony? bo rozumiem ¿e w zwi±zku z tym, ¿e przekroczy³am 5000 funtów nie odzyskam ca³o¶ci?

- przy tym pytaniu : Will you have any others source of income in the UK after you have left? muszê wpisaæ ¿e nei likwdujê konta w banku, a bedzie na nim jedynie jedna wyplata?

- czy po powrocie do Polski muszê tam p³aciæ jaki¶ podatek?

Z góry dziêkujê za odpowied¼.
Back to top
View user's profile Send private message
Jobland.pl
Site Admin


Joined: 02 Jul 2007
Posts: 593
Location: Warszawa

PostPosted: Tue Mar 31, 2009 4:24 pm    Post subject: Reply with quote

Co do wpisania tymczasowego NIN nie bêdê siê wypowiada i polecam skontaktowaæ siê ze specjalist± ( np. www.zwrotpodatku.jobland.pl ) lub z infolini± HMRC (przypuszczalnie podanie tymaczasowego NIN nie ma wiêkszego znaczenia, bo tymczasowy NIN zawiera po prostu datê urodzenia).

Pracodawca wydaje P45 po zakoñczeniu pracy, kiedy ma ju¿ wszystkie informacje dotycz±ce naliczenia podatku, wiêc w niektórych sytuacjach jest mo¿liwe, ¿e bêdzie to mo¿liwe w dniu zakoñczenia pracy, jeszcze przed ostatni± wyp³at±, o ile pracodawca zd±¿y j± zaksiêgowaæ (naliczyæ). Nale¿y to ustaliæ z pracodawc±, czy bêdzie w stanie to zrobiæ.

Dokumenty mo¿na wys³aæ z Polski, wiêc opó¼nienia nie bêd± tu przeszkod±.

Je¶li pytanie dotyczy likwidacji konta bankowego, to pozostawienie konta mo¿e spowodowaæ naliczanie op³at za prowadzenie i z czasem ich egzekucjê. Dlatego je¶li nie zamierza siê korzystaæ z tego konta, lepiej je zlikwidowaæ.

Ile bêdzie do zwrotu, to zale¿y od dochodu i zap³aconego podatku. Za rok 2008/9 kwota wolna od podatku to £6,035, wiêc je¶li kto¶ zarobi³ tylko 6000 funtów, to nie ma ¿adnego podatku do zap³aty, st±d ca³y podatek zostanie zwrócony. Je¶li zarobki przekraczaj± kwotê woln±, zwracana jest ró¿nica miêdzy podatkiem zap³aconym a nale¿nym wg obowi±zuj±cych stawek podatku.
Stawki podatku i kwot wolnych:
http://www.hmrc.gov.uk/rates/it.htm

Pytanie Will you have any others source of income in the UK after you have left? dotyczy ¼róde³ dochodu po wyje¼dzie; czyli np. z nieruchomo¶ci, lokat, udzia³ów itd. Ostatnia wyp³ata (która mia³a odzwierciedlenie na P45) jest dochodem sprzed wyjazdu.

Podatek w Polsce - od dochodów z UK w roku 2008 i 2009 w Polsce nie p³aci siê podatku. Niemniej, je¶li w danym roku mia³o siê równie¿ dochody w Polsce, to przy sk³adaniu PIT nale¿y dochody z UK zadeklarowaæ i bêd± one mia³y wp³yw na wysoko¶æ % podatku do zap³aty w Polsce.

Innymi s³owy, od dochodu z pracy w UK nie p³aci siê podatku, ale dochody te mog± spowodowaæ, ¿e od uzyskanych w danym roku dochodów opodatkowanych w Polsce (np. za pracê w Polsce) zap³aci siê wy¿szy podatek.


==================
UWAGA. Jobland.pl nie jest kancelari± prawnicz± ani biurem doradztwa podatkowego i nie mo¿na traktowaæ powy¿szej informacji jako porady prawnej lub podatkowej. Powy¿sze prosimy traktowaæ wy³±cznie informacyjnie i pogl±dowo. Materia³ zosta³ opracowany na podstawie dostêpnych informacji z wiarygodnych ¼róde³. Nie stanowi on ¼ród³a prawa ani nie jest oficjaln± wyk³adni±. Stan prawny obowi±zuj±cy w dniu publikacji tej informacji mo¿e siê zmieniæ w przysz³o¶ci. Nie mo¿emy braæ odpowiedzialno¶ci za decyzje podjête na podstawie tych informacji. Czêsto z pozoru drobne szczegó³y mog± wiele zmieniaæ w kwestiach prawnych i podatkowych. W indywidualnych przypadkach nale¿y skorzystaæ z porad prawnika, licencjonowanego doradcy podatkowego lub ksiêgowego, który udzieli porady odpowiednio do szczególnej sytuacji danej osoby. W sprawach rozliczeñ i zwrotu podatku z zagranicy polecamy np. us³ugi Euro Tax (5% zni¿ki dla osób z polecenia Jobland.pl):
www.zwrotpodatku.jobland.pl
_________________
======
Szukasz informacji na temat pracy za granic±? Nie wszystko znajdziesz w polskim Internecie. Skorzystaj z wyszukiwarki: http://www.jobland.pl/aktualnosci/akt.php?id=332

Jobland.pl - praca za granic±.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
kosu



Joined: 14 Apr 2009
Posts: 1

PostPosted: Tue Apr 14, 2009 10:11 am    Post subject: Reply with quote

witam, ja mam taki problem:
otoz w roku 2007 pracowalem kilka miesiecy w pewnej restauracji gdzie przydzielili mi kod podatkowy BR1 czyli nie ten, ktory powinien byc mi przydzielony. wrócilem do Polski po czym w nastepnym roku ponownie pracowalem w tej samej firmie przez pare miesiecy w obu przypadkach nie dostalem p45 przez co jak owczas myslalem nie moglem sie ubiegac o zwrot podatku z 2 lat juz. bedac jeszcze w Anglii zaszedlem do biura podatkowego w Crawley gdzie mieszkalem i dowiedzialem sie ze nie potrzebuje p45 poniewaz na podstawie Statement of earnings tez moge odzyskac podatek. gdy uzyskalem owy dokument z 2 lat czyli 2 dokumenty poszedlem wraz z nimi i listem w ktorym podalem wszystkie moje dane do biura podatkowego gdzie pani powiedziala ze wysle je gdzie trzeba. bylo to okolo 3 miesiace temu i nadal nic, obecnie jestem w Polsce wiec ciezko mi pojsc do tego biura i sie zapytac ale zadzwonilem do tego biura gdzie zostaly wyslane moje dokumenty, mila pani powiedziala zebym wypelnil p85 tylko mam maly problem, zapomnialem sie jej spytac czy musze cos dolaczac do tego p85, np p45 ktorego nie mam albo statements of earnings ktorych tez juz nie mam bo oddalem pani w biurze bedac jeszcze w Anglii, i teraz moje pytanie czy moge im po prostu wyslac wypelnione p85 i tyle? oni tam juz maja moje statements of earnings a telefony zeby mi przyslali kolejne kopie za duzo mnie kosztuja ehh prosze o pomoc

aha i jeszcze jedno czy z payslipa moge sie dowiedziec jaki jest moj office number badz cos dzieki czemu dowiem sie na jaki adres wyslac p85?
z gory dzieki
Back to top
View user's profile Send private message
charllottee



Joined: 30 Mar 2009
Posts: 5

PostPosted: Tue Apr 14, 2009 12:54 pm    Post subject: Reply with quote

Dziêkujê za odpowied¼,
proszê mi tylko powiedzieæ czy du¿ym okienku na pierwszej stronie po lewej stronie mam wpisaæ ju¿ wój aktualny adres w Polsce ( gdy¿ ju¿ jestem w kraju)?
Back to top
View user's profile Send private message
Jobland.pl
Site Admin


Joined: 02 Jul 2007
Posts: 593
Location: Warszawa

PostPosted: Tue Apr 14, 2009 2:29 pm    Post subject: Reply with quote

Tak, w tym miejscu nale¿y wpisaæ swoje dane:
http://www.jobland.pl/forum/jak-wypeni-p85-t144.html
_________________
======
Szukasz informacji na temat pracy za granic±? Nie wszystko znajdziesz w polskim Internecie. Skorzystaj z wyszukiwarki: http://www.jobland.pl/aktualnosci/akt.php?id=332

Jobland.pl - praca za granic±.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
mysiaczek



Joined: 04 May 2009
Posts: 1

PostPosted: Mon May 04, 2009 2:44 pm    Post subject: Reply with quote

Witam, mam takie pytanie poniewa¿ wype³ni³am P85, ale w rubryce gdzie wpisuje czy ma zostaæ przys³any czek na moj adres czy na osobe upowazniona czy mo¿e na konto i w³a¶nie co do konta czy mogê podaæ polskie walutowe konto? I jak wype³niæ Branch Sort Code?
Back to top
View user's profile Send private message
Jobland.pl
Site Admin


Joined: 02 Jul 2007
Posts: 593
Location: Warszawa

PostPosted: Wed May 06, 2009 12:23 am    Post subject: Reply with quote

o ile wiem, w HMRC ni przelewaj± pieniêdzy za granicê, a wiêc wy¶l± czek. przy realizacji czeku polecam us³ugê www.euroczek.pl .
sort code i account number dotycz± banków brytyjskich
_________________
======
Szukasz informacji na temat pracy za granic±? Nie wszystko znajdziesz w polskim Internecie. Skorzystaj z wyszukiwarki: http://www.jobland.pl/aktualnosci/akt.php?id=332

Jobland.pl - praca za granic±.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Paulinkaaa27



Joined: 06 Aug 2009
Posts: 1

PostPosted: Fri Aug 07, 2009 10:34 pm    Post subject: Reply with quote

Witam,
Mam kilka pytañ zwi±zanych z wype³nieniem p85 i zwrotu podatku. Mój znajomy przyjecha³ do Anglii na krótki okres czasu, nie wyrobi³ NIN-u i czy to uniemo¿liwi rozliczenie podatkowe? na jego payslipach nie widnia³ tymczasowy numer...
Co powinien w takim razie wpisaæ w rubrykê?
Czy po dostarczeniu p85 i p45 wymagane bêd± przez biuro inne, dodatkowe dokumenty?
Jakim sposobem pieni±dze s± zazwyczaj dostarczane (konto bankowe, przesy³ki pieniê¿ne) i po jakim czasie (mniej wiêcej) ?
Z góry dziêkujê za odpowied¼.
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
Forum Jobland.pl Forum Index -> Podatki Goto page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next 
Post new topic   Reply to topic All times are GMT + 1 Hour
Page 5 of 6

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum
 
    FAQ | Memberlist | Usergroups | Search | Register | Profile | Private Messages | Log in