Przejdź do portalu Jobland.pl  
 
Search Usergroups Memberlist FAQ Forum Jobland.pl Forum Index Log in Private Messages Profile Register
 
Szukasz pracy za granica? Znasz jezyk?
Szukaj bezposrednio na Szukaj.jobland.pl
Jak wype³niæ p85?
Post new topic   Reply to topic
Forum Jobland.pl Forum Index -> Podatki Goto page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next 
View previous topic :: View next topic  
Author Message
corduroy86



Joined: 06 Nov 2007
Posts: 3

PostPosted: Sat Dec 15, 2007 3:43 pm    Post subject: Reply with quote

Witam, mam kilka kolejnych pytañ, bêdê wdziêczny za odpowied¼,

- z niewiadomych mi przyczyn, do P45 od jednego z pracodawców wkrad³ siê b³±d- brakuje jednej litery w moim nazwisku. Czy w tym przypadku konieczne jest wyrobienie drugiego P45, czy mogê wys³aæ razem z dokumentami o zwrot podatku P45 z b³êdem?

-je¿eli taki b³±d nie jest dopuszczalny, czy wystarczy je¿eli skontakuje siê z pracodawc± i poporszê go o wys³anie mi poprawnego P45?

-bêd±c w Anglii pracowa³em w dwóch ró¿nych miejscach, czy je¿eli chcê odzyskaæ podatek z obu miejsc pracy, konieczne jest do³±czenie do P85, P45 od obu pracodawców?

z góry dziêkuje za odpowied¼,
pozdrawiam
Back to top
View user's profile Send private message
Jobland.pl
Site Admin


Joined: 02 Jul 2007
Posts: 593
Location: Warszawa

PostPosted: Sat Dec 15, 2007 9:15 pm    Post subject: p85 Reply with quote

[quote="corduroy86"]Witam, mam kilka kolejnych pytañ, bêdê wdziêczny za odpowied¼,

- z niewiadomych mi przyczyn, do P45 od jednego z pracodawców wkrad³ siê b³±d- brakuje jednej litery w moim nazwisku. Czy w tym przypadku konieczne jest wyrobienie drugiego P45, czy mogê wys³aæ razem z dokumentami o zwrot podatku P45 z b³êdem?

[color=red][b]Nie chcia³bym siê wypowiadaæ kategorycznie. Najprawdopodobniej literówka, je¶li jest poprawny numer national insurance - nie powinna stanowiæ problemu. Z pewno¶ci± wkrada siê ich wiele. Je¿eli jest to jednak mo¿liwe, nale¿y oczywi¶cie uzyskaæ sprostowanie P45. Niemniej, je¶li P45 zosta³o ju¿ przes³ane do HMRC przez pracodawcê, pracodawca skieruje Pana do HMRC w celu ewentualnego wyja¶nienia b³êdu, gdy¿ nie ma mo¿liwo¶ci wystawienia zmienionego P45 [/b][/color]

-je¿eli taki b³±d nie jest dopuszczalny, czy wystarczy je¿eli skontakuje siê z pracodawc± i poporszê go o wys³anie mi poprawnego P45?

[color=red][b]Pracodawca powinien wystawiæ prawid³owe P45, a na wniosek je sprostowaæ. [/b][/color]

-bêd±c w Anglii pracowa³em w dwóch ró¿nych miejscach, czy je¿eli chcê odzyskaæ podatek z obu miejsc pracy, konieczne jest do³±czenie do P85, P45 od obu pracodawców?

[color=red][b]Generalnie polecam za³±czyæ wszystkie P45. Najwa¿niejsze jest to ostatnie, bo ono zawiera ostatni kod podatkowy wskazuj±cy na dochód w danym roku podatkowym, ale je¶li tylko nast±pi³a pomy³ka, czy kto¶ ¼le wprowadzi³ kod - zawsze bêdzie to dodatkowa informacja. [/b][/color]

z góry dziêkuje za odpowied¼,
pozdrawiam[/quote]


Szanowni Pañstwo, Jobland.pl nie jest kancelari± prawnicz± ani biurem doradztwa podatkowego i nie mo¿na traktowaæ powy¿szej informacji jako porady prawnej lub podatkowej. Powy¿sze prosimy traktowaæ wy³±cznie informacyjnie i pogl±dowo. Materia³ zosta³ opracowany na podstawie dostêpnych informacji z wiarygodnych ¼róde³. Nie stanowi on ¼ród³a prawa ani nie jest oficjaln± wyk³adni±. Nie mo¿emy braæ odpowiedzialno¶ci za decyzje podjête na podstawie tych informacji. Czêsto z pozoru drobne szczegó³y mog± wiele zmieniaæ w kwestiach prawnych i podatkowych. W indywidualnych przypadkach nale¿y skorzystaæ z porad prawnika, licencjonowanego doradcy podatkowego lub ksiêgowego, który udzieli porady odpowiednio do szczególnej sytuacji danej osoby. W sprawach rozliczeñ i zwrotu podatku z zagranicy polecamy np. us³ugi Euro Tax (5% zni¿ki dla osób z polecenia Jobland.pl):
www.zwrotpodatku.jobland.pl

Generalnie, osobom maj±cym w±tpliwo¶ci polecamy skorzystanie z us³ug specjalistycznej firmy.

[color=red][b][size=18]Mo¿na równiez zadzwoniæ do Centre for Non-residents i uzyskaæ informacje na temat wype³niania P85:
http://www.direct.gov.uk/en/Dl1/Directories/DG_6000211[/size][/b][/color]
_________________
======
Szukasz informacji na temat pracy za granic±? Nie wszystko znajdziesz w polskim Internecie. Skorzystaj z wyszukiwarki: http://www.jobland.pl/aktualnosci/akt.php?id=332

Jobland.pl - praca za granic±.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
agata



Joined: 08 Jan 2008
Posts: 2

PostPosted: Tue Jan 08, 2008 3:56 pm    Post subject: zwrot podatku z Anglii Reply with quote

Witam, mam pytanie - pracowalam w Anglii w roku 2005 ale do tej pory nie ubiegalam sie o zwrot podatku - czy jesli wysle dokumenty teraz to jest szansa, ze mi ten podatek oddadza??
i jeszcze jedno - pracowalam w dwoch roznych miejscach - gdzie wyslac p85s, czy tylko w jedno miejce??

z gory dziekuje za odpowiedz
Agata
Back to top
View user's profile Send private message
Jobland.pl
Site Admin


Joined: 02 Jul 2007
Posts: 593
Location: Warszawa

PostPosted: Wed Jan 09, 2008 9:33 pm    Post subject: Reply with quote

Podatek odzyzkuje siê do 6 lat wstecz. Do dokumentów wystarczy wys³aæ ostatni payslip z danego roku podatkowego, o ile dope³ni³a Pani przekazania p45 od pracodawcy do pracodawcy (i drugi pracodawca wiedzia³, ile poprzedni odprowadza³ podatku).

Generalnie, polecam www.zwrotpodatku.jobland.pl
_________________
======
Szukasz informacji na temat pracy za granic±? Nie wszystko znajdziesz w polskim Internecie. Skorzystaj z wyszukiwarki: http://www.jobland.pl/aktualnosci/akt.php?id=332

Jobland.pl - praca za granic±.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
agata



Joined: 08 Jan 2008
Posts: 2

PostPosted: Thu Jan 10, 2008 11:35 am    Post subject: Reply with quote

witam,

problem w tym, ze mam obydwa p45 wiec raczej nie przekazywalam nic drugiemu pracodawcy:( to bylo dosc dawno wiec za bardzo nie pamietam jak to wygladalo. jesli mam oba p45 to wyslac wszystko razem w jedno miejsce, dolaczajac payslipy z obu prac?? i gdzie to wyslac?
wiem, ze wprowadzam troche zamieszania i z gory dziekuje za wyrozumialosc:)
agata
Back to top
View user's profile Send private message
Jobland.pl
Site Admin


Joined: 02 Jul 2007
Posts: 593
Location: Warszawa

PostPosted: Thu Jan 10, 2008 3:11 pm    Post subject: Kontakt z HMRC - zwrot podatku Reply with quote

Nale¿y to wys³aæ w jedno miejsce (obydwa P45), HMRC w³a¶ciwy ze wzglêdu na miejsce ostatniej pracy.
http://www.hmrc.gov.uk/menus/contactus.shtml

[color=red][b][size=18]Wszelkich informacji na temat przebiegu wniosków P85, ich sk³adania itd udziela HMRC, Centre for Non-residents:

Telefon z UK 0845 070 0040

Telefon spoza UK: +44 151 210 2222[/size] [/b][/color]
_________________
======
Szukasz informacji na temat pracy za granic±? Nie wszystko znajdziesz w polskim Internecie. Skorzystaj z wyszukiwarki: http://www.jobland.pl/aktualnosci/akt.php?id=332

Jobland.pl - praca za granic±.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
archieck



Joined: 14 Jan 2008
Posts: 1

PostPosted: Mon Jan 14, 2008 8:28 pm    Post subject: Problemy z utaleniem adresu oddzialu HM Revenue Reply with quote

Witam. Mam gor±c± pro¶bê o pomoc w znalezieniu adresu biura HM Revenue na ktory mam przeslac formularz p85...cSpedzilem ponad godzine na stronie HM Revenue ale nie moghlem odnalezc listy oddzialow czy czegos to¿samego z nia... Prosze o pomoc. Moj office number to: 072PQ00. Mo¿e kto¶ znalaz³ odpowiedniego linka??
Z gory dziekuje za pomoc!
Back to top
View user's profile Send private message
Jobland.pl
Site Admin


Joined: 02 Jul 2007
Posts: 593
Location: Warszawa

PostPosted: Tue Jan 15, 2008 12:49 am    Post subject: Tax Office adresy po numerze Reply with quote

Mo¿e to pomo¿e:

http://www.hmrc.gov.uk/practitioners/offices.xls

numer to 3 cyfry czyli 072...
_________________
======
Szukasz informacji na temat pracy za granic±? Nie wszystko znajdziesz w polskim Internecie. Skorzystaj z wyszukiwarki: http://www.jobland.pl/aktualnosci/akt.php?id=332

Jobland.pl - praca za granic±.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
aniolekx



Joined: 20 Feb 2008
Posts: 1

PostPosted: Wed Feb 20, 2008 12:58 pm    Post subject: Reply with quote

Mam problem w Section 6, mianowicie chcia³em aby podatek przelali na moje konto w Anglii w banku Natwest i nie wiem jak to uj±æ w tej sekcji szóstej ,
co powinienem wpisaæ w:
- your adress - polski tak?
- name of nominee, adress - moj adres angielski pod którym mia³em zarejestrowane konto w banku?

w account details wpisa³em dane mojego konta w natwest
Back to top
View user's profile Send private message
Jobland.pl
Site Admin


Joined: 02 Jul 2007
Posts: 593
Location: Warszawa

PostPosted: Wed Feb 20, 2008 2:02 pm    Post subject: Reply with quote

W polu your address nale¿y podaæ AKTUALNY adres na który zostanie wys³any czek. Je¶li siê chce podaæ osobê, na której konto w UK to ma byæ przelane (lub ktorej maj± wys³aæ czek) nale¿y jej dane RÓWNIE¯ wpisaæ w polu nominee.

Je¶li to Pana konto, to trzeba podaæ w polu nominee Pana dane, takie, jakie widniej± na koncie bankowym. Jest to o tyle nietypowa sytuacja, ¿e osoba która wyjecha³a z UK raczej nie ma tam konta, co mo¿e rodziæ pytanie, czy na pewno wyjecha³ Pan z UK (P85 jest formularzem zwrotu podatku dla osób które wyjecha³y z UK).

Polecam wyja¶niæ w±tpliwo¶ci na podanej wy¿ej infolinii. Wiele zale¿y od szczególnych warunków wiêc czêsto odpowied¼ dla Pana nie bêdzie taka sama jak w przypadku osoby w innej sytuacji.
_________________
======
Szukasz informacji na temat pracy za granic±? Nie wszystko znajdziesz w polskim Internecie. Skorzystaj z wyszukiwarki: http://www.jobland.pl/aktualnosci/akt.php?id=332

Jobland.pl - praca za granic±.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Primax



Joined: 27 Mar 2008
Posts: 2

PostPosted: Thu Mar 27, 2008 11:36 pm    Post subject: Reply with quote

Bardzo proszê o wyja¶nienie dwóch rzeczy - dot. podatków z Wlk. Brytanii:

1. Po otrzymaniu zwrotu nadp³aconego podatku za 2006 rok przyszed³ mi do domu czek na kwotê zwrotu podatku wraz z "wyci±giem" na którym by³ wpisany numer "70 S6 xx xx" (x to cyfry) - w 2006 roku pracowa³em nieca³y m-c na tymczasowym NIN i nie ubiega³em siê o przyznanie sta³ego NIN - czy ta kombinacja liter i cyfr to mój sta³y NIN? Czy w ogóle mo¿liwe jest by NIN zosta³ mi nadany bez mojego wniosku?

2. W 2007 roku równie¿ pracowa³em na tymczasowym NIN i po ukoñczeniu pracy zostalo mi wystawione P45 na ten tymczasowy NIN.
Gdyby siê okaza³o, ¿e zosta³ mi nadany normalny NIN to gdybym chcia³ ubiegaæ siê o zwrot podatku to, który numer mam wpisaæ w formularzu P85?


Pozdrawiam gor±co
Back to top
View user's profile Send private message
Jobland.pl
Site Admin


Joined: 02 Jul 2007
Posts: 593
Location: Warszawa

PostPosted: Sat Mar 29, 2008 1:03 am    Post subject: Reply with quote

Wed³ug mojej wiedzy numer NINo "z urzêdu" nadawany jest jedynie dzieciom na które pobierany jest Child Benefit.

Ten numer to najprawdopodobniej HMRC temporary reference number, który jest tymczasowym numerem NINo nadawanym przez HMRC. Nie jest to jednak NINo i nie mo¿na go u¿ywaæ w zastêpstwie NINo.
_________________
======
Szukasz informacji na temat pracy za granic±? Nie wszystko znajdziesz w polskim Internecie. Skorzystaj z wyszukiwarki: http://www.jobland.pl/aktualnosci/akt.php?id=332

Jobland.pl - praca za granic±.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Primax



Joined: 27 Mar 2008
Posts: 2

PostPosted: Wed Apr 02, 2008 10:02 pm    Post subject: Reply with quote

Dziêki!
Jeszcze jedna w±tpliwo¶æ - czy mo¿na mieæ dwa ró¿ne tax code jednocze¶nie? Pracowa³em równocze¶nie w dwóch ró¿nych miejscach i w jednym nadali mi BR w drugim 522LX. Na P45 mam napisane pó¼niejsze leaving date z pracy z tym drugim kodem i na podlegaj±cy mu tax office mam zamiar wysy³aæ papiery (p45 z obu prac + P85 i 86)...

Przypuszczam te¿, ¿e w wyniku tego ró¿nego kodowania moje NINo ró¿ni± siê troszkê od siebie: jeden mam "TNyymmddM", drugi to "TMyymmddA".

Mam nadziejê, ¿e nie bêdzie to stanowi³o problemu?


Pozdrawiam :)
Back to top
View user's profile Send private message
Jobland.pl
Site Admin


Joined: 02 Jul 2007
Posts: 593
Location: Warszawa

PostPosted: Thu Apr 03, 2008 8:50 am    Post subject: Reply with quote

Tax code oznacza podzielon± przez 10 kwotê, któr± mo¿na zarobiæ w danym roku podatkowym bez podatku. Np. 522 oznacza ¿e mo¿na w danym roku zarobiæ 5220 funtów bez podatku. Ta kwota jest jedna i nie mo¿na mieæ dwóch ró¿nych tax code. Je¶li liczba siê zmieni³a, to znaczy ¿e poprzedni jest niewa¿ny.

Mo¿e siê natomiast zdarzyæ, ¿e je¶li ma siê kilka ¼róde³ dochodu (np. dwie prace), to w jednej bêdzie siê mia³o taki, a w drugiej inny tax code w czê¶ci literowej. Oznaczaja one bowiem sposób naliczania podatku przez danego pracodawcê. Mo¿e byæ tak, ¿e w jednej pracy mamy L (czyli z podatek p³acony jest z uwzglêdnieniem podstawowej kwoty wolnej od podatku), a w drugiej pracy BR (basic rate, czyli ca³y dochód opodatkowany jest stawk± podstawow± /obecnie 22%/, ju¿ bez kwoty wolnej, poniewa¿ kwota wolna zosta³a przypisana do drugiego ¼ród³a dochodu /pierwszej pracy/ i rozliczana jest przez tamtego pracodawcê).

http://www.hmrc.gov.uk/pensioners/understandingyourtax.htm

http://www.direct.gov.uk/en/MoneyTaxAndBenefits/Taxes/BeginnersGuideToTax/DG_069341

NINO sk³ada siê z dwóch liter, sze¶ciu cyfr i litery koñcowej, która mo¿e byæ jedn± z nastêpuj±cych: A, B, C lub D.

Przyk³ad:

AB 12 34 56 C

Inne numery maj± charakter tymczasowy i wewnêtrzny, nadawane s± indywidualnie dla sprawy i wy³±cznie do u¿ytku wewnêtrznego i w kontaktach z dan± osob±, czyli numer nadany przez HMRC przy danej sprawie zwrotu podatku nie mo¿e byæ u¿ywany jako NINo w innych sprawach.

Numery TNddmmrrM lub TNddmmrrF

TN - temporary number - by³y kiedy¶ u¿ywane przez pracodawców którzy nie znali numeru NINo danej osoby. Zawoera³y datê urodzin pracownika, a ostatnia litera oznacza³a p³eæ Male/Female. Nie s± one ju¿ obecnie dopuszczane przez HMRC w rozliczeniach.
_________________
======
Szukasz informacji na temat pracy za granic±? Nie wszystko znajdziesz w polskim Internecie. Skorzystaj z wyszukiwarki: http://www.jobland.pl/aktualnosci/akt.php?id=332

Jobland.pl - praca za granic±.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
ewayahoo



Joined: 10 May 2008
Posts: 7

PostPosted: Sat May 10, 2008 11:29 am    Post subject: Reply with quote

po co jest ten p85? do odzyskania CALEGO PODATKU zaplaconego za granica? przeciez to nie mozliwe.gdzies te podatki musza byc placone.jak nam anglia odda zaplacony podatek to przeciez bedziemy musieli zaplacic go w polsce.
ja tez wlasnie wracam do pl i nie wiem czy mam ten p85 wypelniac.nie chce nic placic polsce.

poza tym o jakim zwrocie mowimy? ja co roku sie rozliczalam i zawsze uzyskalam jakis zwrot -w sumie 300 funtow przez 2lata....wiec co mi maja jeszcze zwracac? to co mieli zwrocic to zwrocili....nie wiem co robic....


:?
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
Forum Jobland.pl Forum Index -> Podatki Goto page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next 
Post new topic   Reply to topic All times are GMT + 1 Hour
Page 2 of 6

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum
 
    FAQ | Memberlist | Usergroups | Search | Register | Profile | Private Messages | Log in