Przejdź do portalu Jobland.pl  

Search Usergroups Memberlist FAQ Forum Jobland.pl Forum Index Log in Private Messages Profile Register

Szukasz pracy za granica? Znasz jezyk?
Szukaj bezposrednio na Szukaj.jobland.pl
Jak wypeni p85?
Post new topic   Reply to topic
Forum Jobland.pl Forum Index -> Podatki Goto page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next 
View previous topic :: View next topic  
Author Message
corduroy86

PostPosted: Sat Dec 15, 2007 3:43 pm    Post subject: Reply with quote

Witam, mam kilka kolejnych pyta, bd wdziczny za odpowied,

- z niewiadomych mi przyczyn, do P45 od jednego z pracodawcw wkrad si bd- brakuje jednej litery w moim nazwisku. Czy w tym przypadku konieczne jest wyrobienie drugiego P45, czy mog wysa razem z dokumentami o zwrot podatku P45 z bdem?

-jeeli taki bd nie jest dopuszczalny, czy wystarczy jeeli skontakuje si z pracodawc i poporsz go o wysanie mi poprawnego P45?

-bdc w Anglii pracowaem w dwch rnych miejscach, czy jeeli chc odzyska podatek z obu miejsc pracy, konieczne jest doczenie do P85, P45 od obu pracodawcw?

z gry dzikuje za odpowied,
pozdrawiam
Back to top
View user's profile Send private message
Jobland.pl
Site Admin

PostPosted: Sat Dec 15, 2007 9:15 pm    Post subject: p85 Reply with quote

[quote="corduroy86"]Witam, mam kilka kolejnych pyta, bd wdziczny za odpowied,

- z niewiadomych mi przyczyn, do P45 od jednego z pracodawcw wkrad si bd- brakuje jednej litery w moim nazwisku. Czy w tym przypadku konieczne jest wyrobienie drugiego P45, czy mog wysa razem z dokumentami o zwrot podatku P45 z bdem?

[color=red][b]Nie chciabym si wypowiada kategorycznie. Najprawdopodobniej literwka, jeli jest poprawny numer national insurance - nie powinna stanowi problemu. Z pewnoci wkrada si ich wiele. Jeeli jest to jednak moliwe, naley oczywicie uzyska sprostowanie P45. Niemniej, jeli P45 zostao ju przesane do HMRC przez pracodawc, pracodawca skieruje Pana do HMRC w celu ewentualnego wyjanienia bdu, gdy nie ma moliwoci wystawienia zmienionego P45 [/b][/color]

-jeeli taki bd nie jest dopuszczalny, czy wystarczy jeeli skontakuje si z pracodawc i poporsz go o wysanie mi poprawnego P45?

[color=red][b]Pracodawca powinien wystawi prawidowe P45, a na wniosek je sprostowa. [/b][/color]

-bdc w Anglii pracowaem w dwch rnych miejscach, czy jeeli chc odzyska podatek z obu miejsc pracy, konieczne jest doczenie do P85, P45 od obu pracodawcw?

[color=red][b]Generalnie polecam zaczy wszystkie P45. Najwaniejsze jest to ostatnie, bo ono zawiera ostatni kod podatkowy wskazujcy na dochd w danym roku podatkowym, ale jeli tylko nastpia pomyka, czy kto le wprowadzi kod - zawsze bdzie to dodatkowa informacja. [/b][/color]

z gry dzikuje za odpowied,
pozdrawiam[/quote]

Szanowni Pastwo, Jobland.pl nie jest kancelari prawnicz ani biurem doradztwa podatkowego i nie mona traktowa powyszej informacji jako porady prawnej lub podatkowej. Powysze prosimy traktowa wycznie informacyjnie i pogldowo. Materia zosta opracowany na podstawie dostpnych informacji z wiarygodnych rde. Nie stanowi on rda prawa ani nie jest oficjaln wykadni. Nie moemy bra odpowiedzialnoci za decyzje podjte na podstawie tych informacji. Czsto z pozoru drobne szczegy mog wiele zmienia w kwestiach prawnych i podatkowych. W indywidualnych przypadkach naley skorzysta z porad prawnika, licencjonowanego doradcy podatkowego lub ksigowego, ktry udzieli porady odpowiednio do szczeglnej sytuacji danej osoby. W sprawach rozlicze i zwrotu podatku z zagranicy polecamy np. usugi Euro Tax (5% zniki dla osb z polecenia Jobland.pl):
www.zwrotpodatku.jobland.pl

Generalnie, osobom majcym wtpliwoci polecamy skorzystanie z usug specjalistycznej firmy.

[color=red][b][size=18]Mona rwniez zadzwoni do Centre for Non-residents i uzyska informacje na temat wypeniania P85:
http://www.direct.gov.uk/en/Dl1/Directories/DG_6000211[/size][/b][/color]

Jobland.pl - praca za granic.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
agata

PostPosted: Tue Jan 08, 2008 3:56 pm    Post subject: zwrot podatku z Anglii Reply with quote

Witam, mam pytanie - pracowalam w Anglii w roku 2005 ale do tej pory nie ubiegalam sie o zwrot podatku - czy jesli wysle dokumenty teraz to jest szansa, ze mi ten podatek oddadza??
i jeszcze jedno - pracowalam w dwoch roznych miejscach - gdzie wyslac p85s, czy tylko w jedno miejce??

z gory dziekuje za odpowiedz
Agata
Back to top
Jobland.pl
Site Admin

PostPosted: Wed Jan 09, 2008 9:33 pm    Post subject: Reply with quote

Podatek odzyzkuje si do 6 lat wstecz. Do dokumentw wystarczy wysa ostatni payslip z danego roku podatkowego, o ile dopenia Pani przekazania p45 od pracodawcy do pracodawcy (i drugi pracodawca wiedzia, ile poprzedni odprowadza podatku).

Generalnie, polecam www.zwrotpodatku.jobland.pl

Back to top
agata

PostPosted: Thu Jan 10, 2008 11:35 am    Post subject: Reply with quote

witam,

problem w tym, ze mam obydwa p45 wiec raczej nie przekazywalam nic drugiemu pracodawcy:( to bylo dosc dawno wiec za bardzo nie pamietam jak to wygladalo. jesli mam oba p45 to wyslac wszystko razem w jedno miejsce, dolaczajac payslipy z obu prac?? i gdzie to wyslac?
wiem, ze wprowadzam troche zamieszania i z gory dziekuje za wyrozumialosc:)
agata
Back to top
Jobland.pl
Site Admin

PostPosted: Thu Jan 10, 2008 3:11 pm    Post subject: Kontakt z HMRC - zwrot podatku Reply with quote

Naley to wysa w jedno miejsce (obydwa P45), HMRC waciwy ze wzgldu na miejsce ostatniej pracy.
http://www.hmrc.gov.uk/menus/contactus.shtml

[color=red][b][size=18]Wszelkich informacji na temat przebiegu wnioskw P85, ich skadania itd udziela HMRC, Centre for Non-residents:

Telefon z UK 0845 070 0040

Telefon spoza UK: +44 151 210 2222[/size] [/b][/color]

Back to top
archieck

PostPosted: Mon Jan 14, 2008 8:28 pm    Post subject: Problemy z utaleniem adresu oddzialu HM Revenue Reply with quote

Witam. Mam gorc prob o pomoc w znalezieniu adresu biura HM Revenue na ktory mam przeslac formularz p85...cSpedzilem ponad godzine na stronie HM Revenue ale nie moghlem odnalezc listy oddzialow czy czegos tosamego z nia... Prosze o pomoc. Moj office number to: 072PQ00. Moe kto znalaz odpowiedniego linka??
Z gory dziekuje za pomoc!
Back to top
Jobland.pl
Site Admin

PostPosted: Tue Jan 15, 2008 12:49 am    Post subject: Tax Office adresy po numerze Reply with quote

Moe to pomoe:

http://www.hmrc.gov.uk/practitioners/offices.xls

numer to 3 cyfry czyli 072...

Back to top
aniolekx

PostPosted: Wed Feb 20, 2008 12:58 pm    Post subject: Reply with quote

Mam problem w Section 6, mianowicie chciaem aby podatek przelali na moje konto w Anglii w banku Natwest i nie wiem jak to uj w tej sekcji szstej ,
co powinienem wpisa w:
- your adress - polski tak?
- name of nominee, adress - moj adres angielski pod ktrym miaem zarejestrowane konto w banku?

w account details wpisaem dane mojego konta w natwest
Back to top
Jobland.pl
Site Admin

PostPosted: Wed Feb 20, 2008 2:02 pm    Post subject: Reply with quote

W polu your address naley poda AKTUALNY adres na ktry zostanie wysany czek. Jeli si chce poda osob, na ktrej konto w UK to ma by przelane (lub ktorej maj wysa czek) naley jej dane RWNIE wpisa w polu nominee.

Jeli to Pana konto, to trzeba poda w polu nominee Pana dane, takie, jakie widniej na koncie bankowym. Jest to o tyle nietypowa sytuacja, e osoba ktra wyjechaa z UK raczej nie ma tam konta, co moe rodzi pytanie, czy na pewno wyjecha Pan z UK (P85 jest formularzem zwrotu podatku dla osb ktre wyjechay z UK).

Polecam wyjani wtpliwoci na podanej wyej infolinii. Wiele zaley od szczeglnych warunkw wic czsto odpowied dla Pana nie bdzie taka sama jak w przypadku osoby w innej sytuacji.

Back to top
Primax

PostPosted: Thu Mar 27, 2008 11:36 pm    Post subject: Reply with quote

Bardzo prosz o wyjanienie dwch rzeczy - dot. podatkw z Wlk. Brytanii:

1. Po otrzymaniu zwrotu nadpaconego podatku za 2006 rok przyszed mi do domu czek na kwot zwrotu podatku wraz z "wycigiem" na ktrym by wpisany numer "70 S6 xx xx" (x to cyfry) - w 2006 roku pracowaem niecay m-c na tymczasowym NIN i nie ubiegaem si o przyznanie staego NIN - czy ta kombinacja liter i cyfr to mj stay NIN? Czy w ogle moliwe jest by NIN zosta mi nadany bez mojego wniosku?

2. W 2007 roku rwnie pracowaem na tymczasowym NIN i po ukoczeniu pracy zostalo mi wystawione P45 na ten tymczasowy NIN.
Gdyby si okazao, e zosta mi nadany normalny NIN to gdybym chcia ubiega si o zwrot podatku to, ktry numer mam wpisa w formularzu P85?

Pozdrawiam gorco
Back to top
Jobland.pl
Site Admin

PostPosted: Sat Mar 29, 2008 1:03 am    Post subject: Reply with quote

Wedug mojej wiedzy numer NINo "z urzdu" nadawany jest jedynie dzieciom na ktre pobierany jest Child Benefit.

Ten numer to najprawdopodobniej HMRC temporary reference number, ktry jest tymczasowym numerem NINo nadawanym przez HMRC. Nie jest to jednak NINo i nie mona go uywa w zastpstwie NINo.

Back to top
Primax

PostPosted: Wed Apr 02, 2008 10:02 pm    Post subject: Reply with quote

Dziki!
Jeszcze jedna wtpliwo - czy mona mie dwa rne tax code jednoczenie? Pracowaem rwnoczenie w dwch rnych miejscach i w jednym nadali mi BR w drugim 522LX. Na P45 mam napisane pniejsze leaving date z pracy z tym drugim kodem i na podlegajcy mu tax office mam zamiar wysya papiery (p45 z obu prac + P85 i 86)...

Przypuszczam te, e w wyniku tego rnego kodowania moje NINo rni si troszk od siebie: jeden mam "TNyymmddM", drugi to "TMyymmddA".

Mam nadziej, e nie bdzie to stanowio problemu?

Pozdrawiam :)
Back to top
Jobland.pl
Site Admin

PostPosted: Thu Apr 03, 2008 8:50 am    Post subject: Reply with quote

Tax code oznacza podzielon przez 10 kwot, ktr mona zarobi w danym roku podatkowym bez podatku. Np. 522 oznacza e mona w danym roku zarobi 5220 funtw bez podatku. Ta kwota jest jedna i nie mona mie dwch rnych tax code. Jeli liczba si zmienia, to znaczy e poprzedni jest niewany.

Moe si natomiast zdarzy, e jeli ma si kilka rde dochodu (np. dwie prace), to w jednej bdzie si miao taki, a w drugiej inny tax code w czci literowej. Oznaczaja one bowiem sposb naliczania podatku przez danego pracodawc. Moe by tak, e w jednej pracy mamy L (czyli z podatek pacony jest z uwzgldnieniem podstawowej kwoty wolnej od podatku), a w drugiej pracy BR (basic rate, czyli cay dochd opodatkowany jest stawk podstawow /obecnie 22%/, ju bez kwoty wolnej, poniewa kwota wolna zostaa przypisana do drugiego rda dochodu /pierwszej pracy/ i rozliczana jest przez tamtego pracodawc).

http://www.hmrc.gov.uk/pensioners/understandingyourtax.htm

http://www.direct.gov.uk/en/MoneyTaxAndBenefits/Taxes/BeginnersGuideToTax/DG_069341

NINO skada si z dwch liter, szeciu cyfr i litery kocowej, ktra moe by jedn z nastpujcych: A, B, C lub D.

Przykad:

AB 12 34 56 C

Inne numery maj charakter tymczasowy i wewntrzny, nadawane s indywidualnie dla sprawy i wycznie do uytku wewntrznego i w kontaktach z dan osob, czyli numer nadany przez HMRC przy danej sprawie zwrotu podatku nie moe by uywany jako NINo w innych sprawach.

Numery TNddmmrrM lub TNddmmrrF

TN - temporary number - byy kiedy uywane przez pracodawcw ktrzy nie znali numeru NINo danej osoby. Zawoeray dat urodzin pracownika, a ostatnia litera oznaczaa pe Male/Female. Nie s one ju obecnie dopuszczane przez HMRC w rozliczeniach.

Back to top
ewayahoo

PostPosted: Sat May 10, 2008 11:29 am    Post subject: Reply with quote

po co jest ten p85? do odzyskania CALEGO PODATKU zaplaconego za granica? przeciez to nie mozliwe.gdzies te podatki musza byc placone.jak nam anglia odda zaplacony podatek to przeciez bedziemy musieli zaplacic go w polsce.
ja tez wlasnie wracam do pl i nie wiem czy mam ten p85 wypelniac.nie chce nic placic polsce.

poza tym o jakim zwrocie mowimy? ja co roku sie rozliczalam i zawsze uzyskalam jakis zwrot -w sumie 300 funtow przez 2lata....wiec co mi maja jeszcze zwracac? to co mieli zwrocic to zwrocili....nie wiem co robic....

:?
Back to top
Forum Jobland.pl Forum Index -> Podatki Goto page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next 
Post new topic   Reply to topic All times are GMT + 1 Hour
Page 2 of 6

Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum

FAQ | Memberlist | Usergroups | Search | Register | Profile | Private Messages | Log in