Przejdź do portalu Jobland.pl  

Search Usergroups Memberlist FAQ Forum Jobland.pl Forum Index Log in Private Messages Profile Register

Szukasz pracy za granica? Znasz jezyk?
Szukaj bezposrednio na Szukaj.jobland.pl
samzatrudnienie ??obowizek rozliczenia podatku??a abolicja
Post new topic   Reply to topic
Forum Jobland.pl Forum Index -> Podatki  
View previous topic :: View next topic  
Author Message
b.rec

PostPosted: Sun Feb 01, 2009 12:43 pm    Post subject: samzatrudnienie ??obowizek rozliczenia podatku??a abolicja Reply with quote

Witam mam pytanie dotycz pracy w angli jako samozatrudniony.Czy musze skada zeznanie podatkowe ew czy mog skorzysta lub powinienem z abolicji podatkowej.Pracowaem jako samozatrudnony przez agencje w 2006r w wakacje jakie 10 tygodni.na moich invoicach jest wyzczeglniny vat jednak wynosi 0.jest 5% commision jednak to pewnie dla agencji :)) byo.niewiem czy acznie mj dochd przekroczy 2000 pandw(raczej nie).Mwiono mi e taka kwota jest zwolniona z poodatku.Jednak przed wyjazdem musiaem, gdzie zgoi faakt i pracowaem i ile zarobiem.miaem na to 3 m-ce od momentu zatrudnienia. dokonaeem owej rejestracji .agencja powiedziaa mi e musze jej dokona poniewa jak bede chcia jeszcze kiedy wrci i pracowa a sie nie zarejestruje to zapace 100 pandw kary bo inaczej nie bde mia moliwoci pracy przez agencje.po tym miaem otrzyma co w stylu polskiego nip.z powodu i mj powrt do domu si zblia adres do korepondencji podaem mojego kolegi ktry zosta w angli pod danym adresem jkaie 3 m-ce.adna korespondecja zwrotna do MNie nie przysza.Czas z skorzystania z abolicji koczy javascript:emoticon(':oops:')sie a ja niewiem co mam czyni.Prosz o jakie wskazwki.DNX POZdr :wink:
Back to top
View user's profile Send private message
Jobland.pl
Site Admin

PostPosted: Sun Feb 01, 2009 9:56 pm    Post subject: Reply with quote

Pozwoli Pan, e najpierw doprecyzuj Pana pytanie. Rozumiem, e w roku 2006 wyjecha Pan latem (czyli po 6 kwietnia) na krtko do UK gdzie pracowa Pan jako samozatrudniony.

Nie by Pan patnikiem podatku VAT, co jest naturalne w takiej sytuacji, wic VAT by 0 na wystawianych w Pana imieniu fakturach, ale to nie ma zwizku z podatkiem dochodowym.

Jeli Pana dochd wynis ok 2 000 funtw to w UK nie musia Pan paci od tego dochodu podatku, bo kwota wolna w 2006 przekraczaa 4000 funtw. Natomiast, poniewa cay czas mia Pan, jak zakadam, stae miejsce zamieszkania w Polsce, a Pana wyjazd do UK w celach zarobkowych mia charakter tymczasowy, Pana dochody osignite w UK podlegay rwnie opodatkowaniu w Polsce, zgodnie z obowizujc do koca roku 2006 umow o unikaniu podwjnego opodatkowania midzy Polsk a UK.

Dlatego winien Pan by opodatkowa ten dochd w Polsce, po odjciu kosztw uzyskania (w UK bya to prowizja pacona agencji - zakadam e to jest "commission"). Tak obliczony dochd by opodatkowany w Polsce. W ramach unikania podwjnego opodatkowania, mg Pan odliczy od podatku do zapaty w Polsce - podatek zapacony w UK (ktrego jednak Pan nie paci, wic nie ma co odlicza).

To jednak obja abolicja i moe Pan obecnie zadeklarowa ten dochd i nie paci podatku w Polsce. O abolicji:
http://powroty.gov.pl/powrotnik/podatki/abolicja

Natomiast w UK by Pan jak rozumiem zarejestrowany jako samozatrudniony (samozatrudnienie podlega zgoszeniu w cigu wanie 3 miesicy od rozpoczcia). Na skutek takiej rejestracji HMRC nalicza skadki ubezpieczeniowe od samozatrudnionych. Jesli nie wnioskowa Pan o "small earnig exception" czyli zwolnienie z tych skadek - zaczto je Panu nalicza. Dlatego warto si upewni, czy nie s one cay czas naliczane i zgosi do HMRC zakoczenie dziaalnoci (samozatrudnienia) wskazujc dat, kiedy si zakoczyo.

Odpowiednik NIP - zakadam e chodzi o National Insurance Number. To jednak jest osobna procedura, odrbna od zgoszenia samozatrudnienia, polegajca na spotkaniu osobicie z urzdnikiem i wypenieniu wnioskw. urzdnik przeprowadza rozmow, ktrej celem jest upewnienie si, czy dana osoba rzeczywicie potrzebuje uzyska ten numer. Trudno mi powiedzie, czy wnioskowa Pan o NINo, ale w tej sprawie ma to drugorzdne znaczenie.

Jeli nie osigna Pan w UK dochodw podlegajcych tam opodatkowaniu (czyli powyej 5,035 funtw w roku podatkowym 2006/2007) i HMRC nie domaga si od Pana zoenia zeznania podatkowego, to nie trzeba deklarowa dochodu w UK.

W Polsce - dla witego spokoju - warto skorzysta z abolicji, a w UK - jak wspominaem, upewni si czy nie s naliczane skadki National Insurance.

==================
UWAGA. Jobland.pl nie jest kancelari prawnicz ani biurem doradztwa podatkowego i nie mona traktowa powyszej informacji jako porady prawnej lub podatkowej. Powysze prosimy traktowa wycznie informacyjnie i pogldowo. Materia zosta opracowany na podstawie dostpnych informacji z wiarygodnych rde. Nie stanowi on rda prawa ani nie jest oficjaln wykadni. Stan prawny obowizujcy w dniu publikacji tej informacji moe si zmieni w przyszoci. Nie moemy bra odpowiedzialnoci za decyzje podjte na podstawie tych informacji. Czsto z pozoru drobne szczegy mog wiele zmienia w kwestiach prawnych i podatkowych. W indywidualnych przypadkach naley skorzysta z porad prawnika, licencjonowanego doradcy podatkowego lub ksigowego, ktry udzieli porady odpowiednio do szczeglnej sytuacji danej osoby. W sprawach rozlicze i zwrotu podatku z zagranicy polecamy np. usugi Euro Tax (5% zniki dla osb z polecenia Jobland.pl):
www.zwrotpodatku.jobland.pl

Jobland.pl - praca za granic.

Last edited by Jobland.pl on Thu Feb 05, 2009 2:08 pm; edited 1 time in total
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
b.rec

PostPosted: Thu Feb 05, 2009 1:22 pm    Post subject: Reply with quote

Dzikuje za POMOC .i Pozdrawiam
Back to top
Jobland.pl
Site Admin

PostPosted: Thu Feb 05, 2009 11:25 pm    Post subject: Reply with quote

...........

Back to top
adys

PostPosted: Thu Apr 16, 2009 11:07 am    Post subject: Ni Contributions Reply with quote

Mam pytanko mianowicie wczoraj dostaem list z anglii e zalegam 168funtw Ni Contributions (od ponad roku mieszkam w PL i nie mam zamiaru wraca do uk). W uk pracowaem dla agencji w budownictwie na CIS, czyli byem self-employed jak sie nie myl,przed wyjazem z anglii do PL nic nie zgaszaem w HM Revenue, prosz o pomoc co mam teraz robi, (czy musz teraz jecha do uk i opaca te skadki i si wyrejestrowa..? nie mam pojcia....... :(:(:(:(
Back to top
Jobland.pl
Site Admin

PostPosted: Thu Apr 16, 2009 1:01 pm    Post subject: Reply with quote

Najprawdopodobniej (nie mog tego przesdzi na 100%) zalego wnika z nieopaconych skadek national insurance class 2, ktre s naliczane w wysokoci rzdu 2 funtw tygodniowo (zmienia si co roku):
http://www.hmrc.gov.uk/rates/nic.htm
przyczyn jest niezgoszenie zakoczenia prowadzenia dziaalnoci do HMRC. Spraw trzeba wyjani, na pewno naley zgosi do HMRC zakoczenie dziaalnoci na pimie. Nie wiem, czy uda si ich przekona, e zakoczenie dziaalnoci miao miejsce rok temu i w zwizku z tym naliczone skadki naleaoby anulowa.

Nie sdz, aby bya potrzeba wyjazdu do UK, sprawy mona zaatwi z Polski (list, telefon, ew. przelew). Jeli pracowa Pan na CIS, to byy potrcane Panu zaliczki (20% CIS) na podatek z Pana wynagrodzenia. Na potwierdzenie tego, powinien Pan by dostawa CIS statements od zleceniodawcy, dla ktrego Pan pracowa. Niewykluczone, e jeliby je Pan rozliczy, to byby podatek do zwrotu. Dlatego przy rozwizaniu sprawy polecabym skorzystanie z usug specjalisty, ktry zajmie si obydwoma wtkami tej sprawy.

Jobland.pl nie jest kancelari prawnicz ani biurem doradztwa podatkowego i nie mona traktowa powyszej informacji jako porady prawnej lub podatkowej. Powysze prosimy traktowa wycznie informacyjnie i pogldowo. Nie moemy bra odpowiedzialnoci za decyzje podjte na podstawie tych informacji. Czsto z pozoru drobne szczegy mog wiele zmienia w kwestiach prawnych i podatkowych. W indywidualnych przypadkach naley skorzysta z porad prawnika, licencjonowanego doradcy podatkowego lub ksigowego, ktry udzieli porady odpowiednio do szczeglnej sytuacji danej osoby. W sprawach rozlicze i zwrotu podatku z zagranicy polecamy np. usugi Euro Tax (5% zniki dla osb z polecenia Jobland.pl):
www.zwrotpodatku.jobland.pl

Udzielenie odpowiedzi na szczegowe pytania wymaga dokadnego rozpoznania szczeglnej sytuacji danej osoby, zadania dodatkowych pyta, sprawdzenia dokumentw, zapoznania si z treci pism urzdowych itd. to co napisaem, to tylko przypuszczenie, co zaszo w Pana przypadku.

Back to top
Forum Jobland.pl Forum Index -> Podatki  
Post new topic   Reply to topic All times are GMT + 1 Hour
Page 1 of 1

Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum

FAQ | Memberlist | Usergroups | Search | Register | Profile | Private Messages | Log in