Przejdź do portalu Jobland.pl  
 
Search Usergroups Memberlist FAQ Forum Jobland.pl Forum Index Log in Private Messages Profile Register
 
Szukasz pracy za granica? Znasz jezyk?
Szukaj bezposrednio na Szukaj.jobland.pl
Abolicja Podatkowa- interpretacja
Post new topic   Reply to topic
Forum Jobland.pl Forum Index -> Podatki  
View previous topic :: View next topic  
Author Message
krisboro



Joined: 08 Sep 2008
Posts: 1

PostPosted: Mon Sep 08, 2008 5:02 pm    Post subject: Abolicja Podatkowa- interpretacja Reply with quote

Witam,
Potrzebuje porady w interpretacji ustawy o Abolicji Podatkowej
Oto moja sytuacja:
Od stycznia do pazdziernika 2006 pracowalem w polsce, od pazdziernika 2006 mieszkam i pracuje w UK. Rozliczylem sie w polsce za 2006 rok bez uwzglednienia dochodow z zagranicy.. :oops:

Czy mam prawo do skorzystania z abolicji podatkowej, czy fakt zatajania dochodow na zeznaniu podatkowym dyskryminuje mnie przed uniknieciem podwójnego opodatkowania?
Prosze o informacje.
Back to top
View user's profile Send private message
Jobland.pl
Site Admin


Joined: 02 Jul 2007
Posts: 593
Location: Warszawa

PostPosted: Mon Sep 08, 2008 5:35 pm    Post subject: Reply with quote

Abolicja podatkowa jest przewidziana w³a¶nie dla osób, które nie zadeklarowa³y i nie zap³aci³y podatku z dochodów uzyskiwanych w latach 2002-2007. Tak wiêc jak s±dzê, fakt niezadeklarowania dochodu nie ma tu wp³ywu na mo¿liwo¶æ skorzystania z dobrodziejstwa ustawy.

W Pana przypadku pozostaje pytanie, czy istotnie ma Pan obowi±zek p³acenia jakiegokolwiek podatku w Polsce za rok 2006. Je¶li bowiem przyj±æ, ¿e w pa¼dzierniku 2006 zmieni³ Pan miejsce sta³ego zamieszkania z Polski na Wielk± Brytaniê (z zamiarem sta³ego pobytu), to niewykluczone, ¿e od tego momentu - jako osoba niebêd±ca polskim rezydentem podatkowym nie musia³ Pan ju¿ od tego czasu deklarowaæ dochodów w Polsce a co za tym idzie, p³aciæ od tego podatku.

Trzeba bowiem podkre¶liæ, ¿e abolicja podatkowa z jednej strony nie jest bezwzglêdnym odpuszczeniem podatku, a dla osób, które wyemigrowa³y z Polski na sta³e - nie ma ¿adnego znaczenia.

Obowi±zek podatkowy w Polsce maj± bowiem osoby, które mieszkaj± w Polsce na sta³e tj. s± polskimi rezydentami podatkowymi, czyli maj± w Polsce miejsce zamieszkania dla celów podatkowych zgodnie z definicj± okre¶lon± w danej umowie o unikaniu podwójnego opodatkowania, np.
http://www.jobland.pl/aktualnosci/Umowa-o-unikaniu-podwojnego-opodatkowania-Polska-_-Wielka-Brytania-a-229.html
- a za granic± uzyskiwa³y dochody z pracy sezonowej, tymczasowej, kontraktowej - niemniej ca³y czas utrzymuj±c w Polsce miejsce sta³ego zamieszkania.

W przypadku niektórych krajów (np. UK) by³a stosowana metoda zaliczenia proporcjonalnego tzn dochody z zagranicy by³y opodatkowane w Polsce, a podatek zap³acony za granic± by³ odliczany od podatku nale¿nego do zap³aty w Polsce.

Dochody z innych krajów by³y zwolnione (metoda wy³±czenia z progresj±) tzn. nie p³aci³o siê podatku od tych dochodów w Polsce ale mia³y one wp³yw na opodatkowanie dochodów osi±ganych w Polsce, bo do obliczenia % podatku brane pod uwagê by³y dochody ³±czne, z Polski i z zagranicy.

Ustawa abolicyjna pozwala na zrównanie sytuacji osób pracuj±cych w krajach z ró¿nymi metodami unikania podwójnego opodatkowania. Dlatego w przypadku osób, które osi±ga³y dochody w Polsce i w UK, mo¿e wci±¿ oznaczaæ konieczno¶æ zap³aty podatku, niemniej znacznie mniejszego.

Z kolei osoby, które wyjecha³y na sta³e z Polski, przenios³y swoj± rezydencjê na zagranicê i p³ac± podatki ju¿ teraz wy³±cznie za granic±. Polski fiskus nie ma im co odpuszczaæ - nie mo¿e opodatkowywaæ osób mieszkaj±cych na sta³e poza Polsk±.

Poni¿ej tekst ustawy.

==================
UWAGA. Jobland.pl nie jest kancelari± prawnicz± ani biurem doradztwa podatkowego i nie mo¿na traktowaæ powy¿szej informacji jako porady prawnej lub podatkowej. Powy¿sze prosimy traktowaæ wy³±cznie informacyjnie i pogl±dowo. Materia³ zosta³ opracowany na podstawie dostêpnych informacji z wiarygodnych ¼róde³. Nie stanowi on ¼ród³a prawa ani nie jest oficjaln± wyk³adni±. Stan prawny obowi±zuj±cy w dniu publikacji tej informacji mo¿e siê zmieniæ w przysz³o¶ci. Nie mo¿emy braæ odpowiedzialno¶ci za decyzje podjête na podstawie tych informacji. Czêsto z pozoru drobne szczegó³y mog± wiele zmieniaæ w kwestiach prawnych i podatkowych. W indywidualnych przypadkach nale¿y skorzystaæ z porad prawnika, licencjonowanego doradcy podatkowego lub ksiêgowego, który udzieli porady odpowiednio do szczególnej sytuacji danej osoby. W sprawach rozliczeñ i zwrotu podatku z zagranicy polecamy np. us³ugi Euro Tax (5% zni¿ki dla osób z polecenia Jobland.pl):
www.zwrotpodatku.jobland.pl

Udzielenie odpowiedzi na szczegó³owe pytania wymaga dok³adnego rozpoznania szczególnej sytuacji danej osoby, zadania dodatkowych pytañ, sprawdzenia dokumentów, zapoznania siê z tre¶ci± pism urzêdowych itd. W Zjednoczonym Królestwie (Anglia, Walia, Szkocja i Irlandia Pó³nocna) bezp³atn± poradê prawn± mo¿na uzyskaæ w lokalnym Biurze Porad Obywatelskich (Citizens Advice Bureau): www.citizensadvice.org.uk . W Irlandiii jest to Citizens Information Centre, z którym mo¿na skontaktowaæ siê telefonicznie 1890 777 121 lub osobi¶cie – adres lokalnego biura mo¿na znale¼æ na http://findaddress.citizensinformation.ie/service_finder . Niektóre biura dysponuj± t³umaczami jêzyka polskiego.

Dziennik Ustaw z 2008 r. Nr 143 poz. 894

[b]USTAWA

z dnia 25 lipca 2008 r.

o szczególnych rozwi±zaniach dla podatników uzyskuj±cych niektóre przychody poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej1)

(Dz. U. z dnia 6 sierpnia 2008 r.)[/b]



Art. 1. 1. Ustawê stosuje siê do podatnika, który przynajmniej w jednym roku podatkowym, w okresie od 2002 roku do 2007 roku, podlega³ obowi±zkowi podatkowemu okre¶lonemu w art. 3 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym i uzyskiwa³ w tym roku przychody z pracy, do których mia³ zastosowanie art. 27 ust. 9 albo 9a ustawy o podatku dochodowym.

2. Ustawy nie stosuje siê do przychodów uzyskiwanych w krajach i na terytoriach wymienionych w rozporz±dzeniu wydanym na podstawie art. 25a ust. 6 ustawy o podatku dochodowym.

Art. 2. Ilekroæ w ustawie jest mowa o:
1) przychodach z pracy - rozumie siê przez to dochody (przychody):
a) osi±gane poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej ze ¼róde³, o których mowa w art. 12 ust. 1, art. 13 i 14 ustawy o podatku dochodowym,
b) z praw maj±tkowych w zakresie praw autorskich i praw pokrewnych w rozumieniu odrêbnych przepisów, z wykonywanej poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dzia³alno¶ci artystycznej, literackiej, naukowej, o¶wiatowej i publicystycznej, z wyj±tkiem dochodów (przychodów) uzyskanych z tytu³u korzystania z tych praw lub rozporz±dzania nimi;
2) organie podatkowym - rozumie siê przez to naczelnika urzêdu skarbowego w³a¶ciwego:
a) wed³ug miejsca zamieszkania podatnika w dniu z³o¿enia przez niego wniosku, o którym mowa w art. 3 ust. 1, przy czym w przypadku wspólnego wniosku ma³¿onków maj±cych ró¿ne miejsca zamieszkania - naczelnika urzêdu skarbowego wskazanego we wniosku, je¿eli jest on w³a¶ciwy ze wzglêdu na miejsce zamieszkania przynajmniej jednego z ma³¿onków,
b) wed³ug ostatniego miejsca zamieszkania podatnika na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej - w przypadku, gdy zamieszkanie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej usta³o przed dniem z³o¿enia wniosku, o którym mowa w art. 3 ust. 1;
3) zeznaniu podatkowym - rozumie siê przez to zeznanie (korektê zeznania), w którym obliczono nale¿ny podatek za rok podatkowy objêty wnioskiem, o którym mowa w art. 3 ust. 1, zgodnie z obowi±zuj±cymi w tym roku przepisami prawa podatkowego;
4) ustawie o podatku dochodowym - rozumie siê przez to ustawê z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176, z pó¼n. zm.2));
5) Ordynacji podatkowej - rozumie siê przez to ustawê z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60, z pó¼n. zm.3));
6) ustawie o zrycza³towanym podatku dochodowym - rozumie siê przez to ustawê z dnia 20 listopada 1998 r. o zrycza³towanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osi±ganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930, z pó¼n. zm.4)).

Art. 3. 1. Organ podatkowy, na wniosek podatnika, sporz±dzony wed³ug ustalonego wzoru:
1) umarza zaleg³o¶æ podatkow± w podatku dochodowym od osób fizycznych, powsta³± za dany rok podatkowy, którego dotyczy wniosek, w wysoko¶ci stanowi±cej ró¿nicê miêdzy podatkiem nale¿nym wynikaj±cym z zeznania podatkowego albo z decyzji okre¶laj±cej wysoko¶æ zobowi±zania podatkowego, a kwot± odpowiadaj±c± podatkowi obliczonemu za ten rok podatkowy przy zastosowaniu do przychodów z pracy zasad okre¶lonych w art. 27 ust. 8 ustawy o podatku dochodowym (umorzenie zaleg³o¶ci), lub
2) zwraca kwotê stanowi±c± ró¿nicê miêdzy podatkiem nale¿nym wynikaj±cym z zeznania podatkowego albo z decyzji okre¶laj±cej wysoko¶æ zobowi±zania podatkowego, a kwot± odpowiadaj±c± podatkowi obliczonemu za dany rok podatkowy, którego dotyczy wniosek, przy zastosowaniu do przychodów z pracy zasad okre¶lonych w art. 27 ust. 8 ustawy o podatku dochodowym - w przypadku dokonania wp³aty podatku dochodowego nale¿nego za ten rok podatkowy wynikaj±cego ze z³o¿onego zeznania podatkowego albo z decyzji okre¶laj±cej wysoko¶æ zobowi±zania podatkowego (zwrot), lub
3) umarza zaleg³o¶æ i dokonuje zwrotu za dany rok podatkowy - przy czym ³±czna kwota umorzenia zaleg³o¶ci i zwrotu nie mo¿e przekroczyæ kwoty stanowi±cej ró¿nicê miêdzy podatkiem nale¿nym wynikaj±cym z zeznania podatkowego albo z decyzji okre¶laj±cej wysoko¶æ zobowi±zania podatkowego, a kwot± odpowiadaj±c± podatkowi obliczonemu za ten rok podatkowy przy zastosowaniu do przychodów z pracy zasad okre¶lonych w art. 27 ust. 8 ustawy o podatku dochodowym.
2. Umorzenie zaleg³o¶ci powoduje równie¿ umorzenie odsetek za zw³okê w takiej czê¶ci, w jakiej zosta³a umorzona zaleg³o¶æ.
3. Zwrot obejmuje równie¿ wp³acone odsetki za zw³okê, w czê¶ci odpowiadaj±cej kwocie zwrotu.
4. Przepisy ust. 2 i 3 stosuje siê odpowiednio do op³aty prolongacyjnej.
5. Minister w³a¶ciwy do spraw finansów publicznych okre¶li, w drodze rozporz±dzenia, wzór wniosku o umorzenie zaleg³o¶ci oraz wzór wniosku o zwrot wraz z obja¶nieniami co do sposobu wype³nienia, terminu i miejsca sk³adania, maj±c na celu umo¿liwienie identyfikacji podatnika, organu podatkowego, do którego sk³adany jest wniosek, poprawnego obliczenia kwoty umorzenia zaleg³o¶ci lub kwoty zwrotu oraz okre¶lenia formy wyp³aty zwrotu.

Art. 4. 1. Podatnik jest obowi±zany do³±czyæ do wniosku, o którym mowa w art. 3 ust. 1:
1) o¶wiadczenie, sporz±dzone wed³ug ustalonego wzoru, z³o¿one pod rygorem odpowiedzialno¶ci karnej za sk³adanie fa³szywych zeznañ, potwierdzaj±ce wysoko¶æ:
a) uzyskanych przychodów z pracy,
b) zap³aconego za granic± podatku, je¿eli podatnik by³ obowi±zany do jego zap³aty
- wykazanych we wniosku, o którym mowa w art. 3 ust. 1;
2) zeznanie podatkowe za rok podatkowy, którego dotyczy wniosek - w przypadku, gdy wniosek dotyczy umorzenia zaleg³o¶ci.
2. Przepisu ust. 1 pkt 2 nie stosuje siê, je¿eli podatnik z³o¿y³ zeznanie podatkowe przed dniem wyst±pienia z wnioskiem o umorzenie zaleg³o¶ci.
3. Minister w³a¶ciwy do spraw finansów publicznych okre¶li, w drodze rozporz±dzenia, wzór o¶wiadczenia, o którym mowa w ust. 1 pkt 1, potwierdzaj±cego uzyskanie przychodów z pracy oraz zap³atê podatku za granic± wraz z obja¶nieniami co do sposobu wype³nienia i z³o¿enia, maj±c na celu umo¿liwienie identyfikacji podatnika oraz pouczenie go o odpowiedzialno¶ci karnej za sk³adanie fa³szywych zeznañ.

Art. 5. 1. W sprawie umorzenia zaleg³o¶ci oraz zwrotu organ podatkowy wydaje, bez zbêdnej zw³oki, nie pó¼niej ni¿ w terminie 6 miesiêcy od dnia z³o¿enia wniosku, decyzjê, w której okre¶la wysoko¶æ umorzonej kwoty zaleg³o¶ci lub kwoty zwrotu, z zastrze¿eniem ust. 2.
2. W przypadku wniosku dotycz±cego roku 2002 decyzjê, o której mowa w ust. 1, wydaje siê do dnia 30 listopada 2008 r.
3. Zwrot nastêpuje:
1) w gotówce;
2) na wskazany rachunek bankowy podatnika lub rachunek podatnika w spó³dzielczej kasie oszczêdno¶ciowo-kredytowej
- w terminie miesi±ca od dnia dorêczenia decyzji okre¶laj±cej wysoko¶æ kwoty zwrotu.
4. Kwota zwrotu wyp³acana za po¶rednictwem poczty na podstawie przekazu pocztowego jest pomniejszana o koszty jej przes³ania.
5. Za dzieñ wyp³aty zwrotu uwa¿a siê dzieñ:
1) obci±¿enia rachunku bankowego organu podatkowego na podstawie polecenia przelewu;
2) z³o¿enia przekazu pocztowego;
3) wyp³acenia kwoty zwrotu przez organ podatkowy lub postawienia kwoty zwrotu do dyspozycji podatnika w kasie.
6. Kwota zwrotu podlega oprocentowaniu w wysoko¶ci op³aty prolongacyjnej, o której mowa w art. 57 § 2 Ordynacji podatkowej, wy³±cznie w przypadku, gdy decyzja okre¶laj±ca wysoko¶æ kwoty zwrotu nie zosta³a wydana w terminie, o którym mowa w ust. 1 albo 2, lub kwota zwrotu nie zosta³a wyp³acona w terminie, o którym mowa w ust. 3. Oprocentowanie ustala siê wed³ug stawki obowi±zuj±cej w dniu, w którym up³yn±³ termin wyp³aty kwoty zwrotu.
7. Oprocentowanie, o którym mowa w ust. 6, przys³uguje za okres:
1) od dnia nastêpuj±cego po dniu, w którym up³yn±³ termin na wydanie decyzji, do dnia wyp³acenia kwoty zwrotu w³±cznie - w przypadku gdy decyzja okre¶laj±ca wysoko¶æ kwoty zwrotu nie zosta³a wydana w terminie okre¶lonym w ust. 1 albo 2,
2) od dnia nastêpuj±cego po dniu, w którym up³yn±³ termin wyp³acenia kwoty zwrotu, do dnia jej wyp³acenia w³±cznie - w przypadku gdy kwota zwrotu nie zosta³a wyp³acona w terminie, o którym mowa w ust. 3
- chyba ¿e do opó¼nienia w wydaniu decyzji lub w zwrocie kwoty przyczyni³ siê podatnik, lub opó¼nienie powsta³o z przyczyn niezale¿nych od organu podatkowego.
8. Kwota zwrotu nie podlega wyp³acie, je¿eli podatnik posiada zaleg³o¶ci podatkowe lub bie¿±ce zobowi±zania podatkowe. Przepisy art. 76 § 1 i 2 oraz art. 76a Ordynacji podatkowej stosuje siê odpowiednio.

Art. 6. Umorzenie zaleg³o¶ci oraz zwrot stanowi± pomoc de minimis udzielan± w zakresie i na zasadach okre¶lonych w bezpo¶rednio obowi±zuj±cych aktach prawa wspólnotowego dotycz±cych pomocy w ramach zasady de minimis.

Art. 7. Wniosek, o którym mowa w art. 3 ust. 1, nale¿y z³o¿yæ w terminie:
1) 2 miesiêcy od dnia wej¶cia w ¿ycie ustawy - w przypadku gdy wniosek dotyczy roku 2002;
2) 6 miesiêcy od dnia wej¶cia w ¿ycie ustawy - w przypadkach innych ni¿ wymieniony w pkt 1.

Art. 8. Podatnicy s± obowi±zani do przechowywania dokumentów potwierdzaj±cych uzyskanie przychodów z pracy i zap³atê podatku za granic± do czasu up³ywu terminu przedawnienia zobowi±zania podatkowego za rok podatkowy, którego dotyczy wniosek okre¶lony w art. 3 ust. 1.

Art. 9. W przypadku gdy w sprawie zobowi±zania podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych za rok podatkowy, którego dotyczy wniosek, o którym mowa w art. 3 ust. 1, toczy siê postêpowanie podatkowe albo postêpowanie przed s±dem administracyjnym, postêpowanie w sprawie umorzenia zaleg³o¶ci lub zwrotu zawiesza siê do dnia, w którym decyzja koñcz±ca postêpowanie w sprawie zobowi±zania podatkowego sta³a siê ostateczna lub orzeczenie s±du uprawomocni³o siê.

Art. 10. Wszczête postêpowanie egzekucyjne oraz postêpowanie karne skarbowe dotycz±ce zobowi±zania podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych za rok podatkowy, którego dotyczy wniosek okre¶lony w art. 3 ust. 1, zawiesza siê do dnia, w którym decyzja w sprawie umorzenia zaleg³o¶ci lub decyzja w sprawie zwrotu sta³a siê ostateczna lub orzeczenie s±du uprawomocni³o siê.

Art. 11. 1. Nie podlega karze za przestêpstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe - w zakresie dotycz±cym przychodów z pracy za rok podatkowy, którego dotyczy wniosek, o którym mowa w art. 3 ust. 1, podatnik, w stosunku do którego organ podatkowy wyda³ decyzjê o umorzeniu zaleg³o¶ci lub zwrocie.
2. W przypadku gdy umorzenie zaleg³o¶ci dotyczy tylko czê¶ci zaleg³o¶ci podatkowej, przepis ust. 1 stosuje siê pod warunkiem zap³aty pozosta³ej czê¶ci zaleg³o¶ci podatkowej wraz z odsetkami za zw³okê.
3. Informacji o umorzeniu postêpowania karnego skarbowego na podstawie ust. 1 i 2 nie zamieszcza siê w Krajowym Rejestrze Karnym.

Art. 12. 1. W sprawach nieuregulowanych w ustawie stosuje siê przepisy:
1) ustawy o podatku dochodowym;
2) ustawy o zrycza³towanym podatku dochodowym;
3) Ordynacji podatkowej, z zastrze¿eniem ust. 2.
2. Do umorzenia zaleg³o¶ci oraz do zwrotu nie stosuje siê przepisów Ordynacji podatkowej dotycz±cych ulg w sp³acie zobowi±zañ podatkowych oraz nadp³aty, chyba ¿e przepisy ustawy odsy³aj± do ich odpowiedniego stosowania.

Art. 13. Przepisy ustawy stosuje siê odpowiednio do przychodów z pracy opodatkowanych zgodnie z art. 30c ustawy o podatku dochodowym oraz ustaw± o zrycza³towanym podatku dochodowym.

Art. 14. W ustawie z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176, z pó¼n. zm.5)) wprowadza siê nastêpuj±ce zmiany:
1) po art. 27f dodaje siê art. 27g w brzmieniu:
"Art. 27g. 1. Podatnik podlegaj±cy obowi±zkowi podatkowemu okre¶lonemu w art. 3 ust. 1, rozliczaj±cy na zasadach okre¶lonych w art. 27 ust. 9 albo 9a uzyskane w roku podatkowym poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dochody:
1) ze ¼róde³, o których mowa w art. 12 ust. 1, art. 13, art. 14, lub
2) z praw maj±tkowych w zakresie praw autorskich i praw pokrewnych w rozumieniu odrêbnych przepisów, z wykonywanej poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dzia³alno¶ci artystycznej, literackiej, naukowej, o¶wiatowej i publicystycznej, z wyj±tkiem dochodów (przychodów) uzyskanych z tytu³u korzystania z tych praw lub rozporz±dzania nimi
- ma prawo odliczyæ od podatku dochodowego, obliczonego zgodnie z art. 27, pomniejszonego o kwotê sk³adki, o której mowa w art. 27b, kwotê obliczon± zgodnie z ust. 2.
2. Odliczeniu podlega kwota stanowi±ca ró¿nicê miêdzy podatkiem obliczonym zgodnie z art. 27 ust. 9 albo 9a a kwot± podatku obliczonego od dochodów ze ¼róde³, o których mowa w ust. 1, przy zastosowaniu do tych dochodów zasad okre¶lonych w art. 27 ust. 8.
3. Odliczenia nie stosuje siê, gdy dochody ze ¼róde³, o których mowa w ust. 1, uzyskane zosta³y w krajach i na terytoriach wymienionych w rozporz±dzeniu wydanym na podstawie art. 25a ust. 6.
4. Przepisy ust. 1-3 stosuje siê odpowiednio do podatku obliczanego zgodnie z art. 30c";
2) po art. 52d dodaje siê art. 52e w brzmieniu:
"Art. 52e. Zwalnia siê od podatku dochodowego kwoty umorzenia zaleg³o¶ci oraz zwrotu wynikaj±ce z ustawy z dnia 25 lipca 2008 r. o szczególnych rozwi±zaniach dla podatników uzyskuj±cych niektóre przychody poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. Nr 143, poz. 894).".

Art. 15. W ustawie z dnia 20 listopada 1998 r. o zrycza³towanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osi±ganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930, z pó¼n. zm.6)) wprowadza siê nastêpuj±ce zmiany:
1) po art. 13 dodaje siê art. 13a w brzmieniu:
"Art. 13a. Do rycza³tu od przychodów ewidencjonowanych, obni¿onego zgodnie z art. 13, stosuje siê odpowiednio art. 27g ustawy o podatku dochodowym.";
2) po art. 57 dodaje siê art. 57a w brzmieniu:
"Art. 57a. Zwalnia siê od podatku kwoty umorzenia zaleg³o¶ci oraz zwrotu wynikaj±ce z ustawy z dnia 25 lipca 2008 r. o szczególnych rozwi±zaniach dla podatników uzyskuj±cych niektóre przychody poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. Nr 143, poz. 894).".

Art. 16. Przepisy:
1) art. 27g ustawy zmienianej w art. 14,
2) art. 13a ustawy zmienianej w art. 15
- w brzmieniu nadanym niniejsz± ustaw±, maj± zastosowanie do przychodów (dochodów) uzyskanych od dnia 1 stycznia 2008 r.

Art. 17. 1. Nie podlegaj± wykonaniu orzeczone prawomocnie, przed wej¶ciem w ¿ycie ustawy, niewykonane w ca³o¶ci lub w czê¶ci kary za przestêpstwa skarbowe lub wykroczenia skarbowe, za czyn obejmuj±cy przychody z pracy. Nie podlegaj± równie¿ wykonaniu orzeczone prawomocnie a nieuiszczone w ca³o¶ci lub czê¶ci op³aty i koszty postêpowania w sprawie o taki czyn.
2. W przypadku, o którym mowa w ust. 1, skazania za te przestêpstwa skarbowe ulegaj± zatarciu, a wpis o skazaniu usuwa siê z Krajowego Rejestru Karnego. Z tego rejestru usuwa siê równie¿ wpis o warunkowym umorzeniu postêpowania o te przestêpstwa.

Art. 18. Ustawa wchodzi w ¿ycie z dniem og³oszenia.

______
[size=9]1) Niniejsz± ustaw± zmienia siê ustawê z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawê z dnia 20 listopada 1998 r. o zrycza³towanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osi±ganych przez osoby fizyczne.
2) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zosta³y og³oszone w Dz. U. z 2000 r. Nr 22, poz. 270, Nr 60, poz. 703, Nr 70, poz. 816, Nr 104, poz. 1104, Nr 117, poz. 1228 i Nr 122, poz. 1324, z 2001 r. Nr 4, poz. 27, Nr 8, poz. 64, Nr 52, poz. 539, Nr 73, poz. 764, Nr 74, poz. 784, Nr 88, poz. 961, Nr 89, poz. 968, Nr 102, poz. 1117, Nr 106, poz. 1150, Nr 110, poz. 1190, Nr 125, poz. 1363 i 1370 i Nr 134, poz. 1509, z 2002 r. Nr 19, poz. 199, Nr 25, poz. 253, Nr 74, poz. 676, Nr 78, poz. 715, Nr 89, poz. 804, Nr 135, poz. 1146, Nr 141, poz. 1182, Nr 169, poz. 1384, Nr 181, poz. 1515, Nr 200, poz. 1679 i Nr 240, poz. 2058, z 2003 r. Nr 7, poz. 79, Nr 45, poz. 391, Nr 65, poz. 595, Nr 84, poz. 774, Nr 90, poz. 844, Nr 96, poz. 874, Nr 122, poz. 1143, Nr 135, poz. 1268, Nr 137, poz. 1302, Nr 166, poz. 1608, Nr 202, poz. 1956, Nr 222, poz. 2201, Nr 223, poz. 2217 i Nr 228, poz. 2255, z 2004 r. Nr 29, poz. 257, Nr 54, poz. 535, Nr 93, poz. 894, Nr 99, poz. 1001, Nr 109, poz. 1163, Nr 116, poz. 1203, 1205 i 1207, Nr 120, poz. 1252, Nr 123, poz. 1291, Nr 162, poz. 1691, Nr 210, poz. 2135, Nr 263, poz. 2619 i Nr 281, poz. 2779 i 2781, z 2005 r. Nr 25, poz. 202, Nr 30, poz. 262, Nr 85, poz. 725, Nr 86, poz. 732, Nr 90, poz. 757, Nr 102, poz. 852, Nr 143, poz. 1199 i 1202, Nr 155, poz. 1298, Nr 164, poz. 1365 i 1366, Nr 169, poz. 1418 i 1420, Nr 177, poz. 1468, Nr 179, poz. 1484, Nr 180, poz. 1495 i Nr 183, poz. 1538, z 2006 r. Nr 46, poz. 328, Nr 104, poz. 708 i 711, Nr 107, poz. 723, Nr 136, poz. 970, Nr 157, poz. 1119, Nr 183, poz. 1353 i 1354, Nr 217, poz. 1588, Nr 226, poz. 1657 i Nr 249, poz. 1824, z 2007 r. Nr 35, poz. 219, Nr 99, poz. 658, Nr 115, poz. 791 i 793, Nr 176, poz. 1243, Nr 181, poz. 1288, Nr 191, poz. 1361 i 1367, Nr 192, poz. 1378 i Nr 211, poz. 1549 oraz z 2008 r. Nr 97, poz. 623 i Nr 141, poz. 888.
3) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zosta³y og³oszone w Dz. U. z 2005 r. Nr 85, poz. 727, Nr 86, poz. 732 i Nr 143, poz. 1199, z 2006 r. Nr 66, poz. 470, Nr 104, poz. 708, Nr 143, poz. 1031, Nr 217, poz. 1590 i Nr 225, poz. 1635, z 2007 r. Nr 112, poz. 769, Nr 120, poz. 818, Nr 192, poz. 1378 i Nr 225, poz. 1671 oraz z 2008 r. Nr 118, poz. 745 i Nr 141, poz. 888.
4) Zmiany wymienionej ustawy zosta³y og³oszone w Dz. U. z 2000 r. Nr 104, poz. 1104 i Nr 122, poz. 1324, z 2001 r. Nr 74, poz. 784, Nr 88, poz. 961, Nr 125, poz. 1363 i 1369 i Nr 134, poz. 1509, z 2002 r. Nr 141, poz. 1183, Nr 169, poz. 1384, Nr 172, poz. 1412 i Nr 200, poz. 1679, z 2003 r. Nr 45, poz. 391, Nr 96, poz. 874, Nr 135, poz. 1268, Nr 137, poz. 1302 i Nr 202, poz. 1958, z 2004 r. Nr 210, poz. 2135 i Nr 263, poz. 2619, z 2005 r. Nr 143, poz. 1199, Nr 164, poz. 1366 i Nr 169, poz. 1420, z 2006 r. Nr 183, poz. 1353 i Nr 217, poz. 1588 oraz z 2008 r. Nr 141, poz. 888.
5) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zosta³y og³oszone w Dz. U. z 2000 r. Nr 22, poz. 270, Nr 60, poz. 703, Nr 70, poz. 816, Nr 104, poz. 1104, Nr 117, poz. 1228 i Nr 122, poz. 1324, z 2001 r. Nr 4, poz. 27, Nr 8, poz. 64, Nr 52, poz. 539, Nr 73, poz. 764, Nr 74, poz. 784, Nr 88, poz. 961, Nr 89, poz. 968, Nr 102, poz. 1117, Nr 106, poz. 1150, Nr 110, poz. 1190, Nr 125, poz. 1363 i 1370 i Nr 134, poz. 1509, z 2002 r. Nr 19, poz. 199, Nr 25, poz. 253, Nr 74, poz. 676, Nr 78, poz. 715, Nr 89, poz. 804, Nr 135, poz. 1146, Nr 141, poz. 1182, Nr 169, poz. 1384, Nr 181, poz. 1515, Nr 200, poz. 1679 i Nr 240, poz. 2058, z 2003 r. Nr 7, poz. 79, Nr 45, poz. 391, Nr 65, poz. 595, Nr 84, poz. 774, Nr 90, poz. 844, Nr 96, poz. 874, Nr 122, poz. 1143, Nr 135, poz. 1268, Nr 137, poz. 1302, Nr 166, poz. 1608, Nr 202, poz. 1956, Nr 222, poz. 2201, Nr 223, poz. 2217 i Nr 228, poz. 2255, z 2004 r. Nr 29, poz. 257, Nr 54, poz. 535, Nr 93, poz. 894, Nr 99, poz. 1001, Nr 109, poz. 1163, Nr 116, poz. 1203, 1205 i 1207, Nr 120, poz. 1252, Nr 123, poz. 1291, Nr 162, poz. 1691, Nr 210, poz. 2135, Nr 263, poz. 2619 i Nr 281, poz. 2779 i 2781, z 2005 r. Nr 25, poz. 202, Nr 30, poz. 262, Nr 85, poz. 725, Nr 86, poz. 732, Nr 90, poz. 757, Nr 102, poz. 852, Nr 143, poz. 1199 i 1202, Nr 155, poz. 1298, Nr 164, poz. 1365 i 1366, Nr 169, poz. 1418 i 1420, Nr 177, poz. 1468, Nr 179, poz. 1484, Nr 180, poz. 1495 i Nr 183, poz. 1538, z 2006 r. Nr 46, poz. 328, Nr 104, poz. 708 i 711, Nr 107, poz. 723, Nr 136, poz. 970, Nr 157, poz. 1119, Nr 183, poz. 1353 i 1354, Nr 217, poz. 1588, Nr 226, poz. 1657 i Nr 249, poz. 1824, z 2007 r. Nr 35, poz. 219, Nr 99, poz. 658, Nr 115, poz. 791 i 793, Nr 176, poz. 1243, Nr 181, poz. 1288, Nr 191, poz. 1361 i 1367, Nr 192, poz. 1378 i Nr 211, poz. 1549 oraz z 2008 r. Nr 97, poz. 623 i Nr 141, poz. 888.
6) Zmiany wymienionej ustawy zosta³y og³oszone w Dz. U. z 2000 r. Nr 104, poz. 1104 i Nr 122, poz. 1324, z 2001 r. Nr 74, poz. 784, Nr 88, poz. 961, Nr 125, poz. 1363 i 1369 i Nr 134, poz. 1509, z 2002 r. Nr 141, poz. 1183, Nr 169, poz. 1384, Nr 172, poz. 1412 i Nr 200, poz. 1679, z 2003 r. Nr 45, poz. 391, Nr 96, poz. 874, Nr 135, poz. 1268, Nr 137, poz. 1302 i Nr 202, poz. 1958, z 2004 r. Nr 210, poz. 2135 i Nr 263, poz. 2619, z 2005 r. Nr 143, poz. 1199, Nr 164, poz. 1366 i Nr 169, poz. 1420, z 2006 r. Nr 183, poz. 1353 i Nr 217, poz. 1588 oraz z 2008 r. Nr 141, poz. 888[/size].
_________________
======
Szukasz informacji na temat pracy za granic±? Nie wszystko znajdziesz w polskim Internecie. Skorzystaj z wyszukiwarki: http://www.jobland.pl/aktualnosci/akt.php?id=332

Jobland.pl - praca za granic±.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
dot80



Joined: 10 Dec 2008
Posts: 1

PostPosted: Wed Dec 10, 2008 9:49 pm    Post subject: Reply with quote

Witam!

Pisze z prosba o porade odnosnie abolicji podatkowej. Moja sytuacja jest nastepujaca:

w pazdzierniku 2003 roku wyjechalam do Anglii w celach zarobkowych, przy zerowych dochodach w Polsce i pozostalam w tym kraju przez rok do wrzesnia 2004, nastepnie wrocilam do Polski w celu ukonczenia studiow, rowniez nie osiagalam zadnych dochodow. W lipcu 2005 roku ukonczylam studia i znow wyjechalam do Anglii do pracy i pozostalam do dnia dzisiejszego, tj. grudzien 2008. W miedzyczasie dochody w Polsce byly zerowe, wiec nie rozliczalam sie z urzedem podatkowym. W 2006 zlozylam oswiadczenei w Polskim urzedzie podatkowym o przeniesieniu calego mojego 'gospodarstwa' do Anglii, gdyz planowalam pozostac tam na stale. Jednak okolicznosci sie zmienily i postanowilam w kwietniu 2009 wrocic do Polski juz na stale. W zwiazku z tym moje pytania:
1. czy ze wzgledu na chec powrotu do Polski musze sie rozliczac za lata przepracowane w Anglii?Jesli tak,to ktore lata, czy wszystkie?
2. Jesli tak to czy nalezy sie rozliczyc za kazdy rok osobno przedstawiajac korekte podatkowa?
3. czy rozliczenie obowiazuje mnie rozwniez od momentu przeniesienia mojego gospodarswa do UK?
4. na jakiej podstawie robi sie korekte?Moj problempolega na tym,ze kompletnie nie rozumiem jak ta korekte przeprowadzic, naj podstawie jakich dokumentow? ( p45, p60, paski z wyplat)????????????gdyz okres rozliczeniowy w Anglii trwa od kwietnia, nie jak w Polsce od stycznia i trudno sie zorientowac, od czego wlasciwie zaczac...
5. Jesli mam wykazac dochody za granica po przeliczeniu na zlotowki, to czy mam wziasc pod uwage kurs zlotego z roku, w ktorym pracowalam?czy z dnia, w ktorym wypelnie formularz....niby umowa jest klarowna, ale dla laika powoduje ogromny metlik i problem w wypelnieniu dokumentacji...


Bardzo bylabym wdzieczna za odpowiedz. Z gory dzekuje!!!!
Back to top
View user's profile Send private message
Jobland.pl
Site Admin


Joined: 02 Jul 2007
Posts: 593
Location: Warszawa

PostPosted: Thu Dec 11, 2008 12:33 pm    Post subject: Reply with quote

1. czy ze wzgledu na chec powrotu do Polski musze sie rozliczac za lata przepracowane w Anglii?Jesli tak,to ktore lata, czy wszystkie?

Z tego co Pani pisze, mo¿na przyj±æ, ¿e Pani wyjazd mia³ charakter sta³ego pobytu, przez d³u¿szy czas, z zamiarem pobytu na sta³e. Oczywi¶cie, zawsze mo¿na to podwa¿aæ, ale to, ¿e plany po kilku latach siê zmieni³y, nie znaczy, ¿e nie by³ to pobyt sta³y. Za okres, kiedy mieszka³± Pani na sta³e w Anglii, nie musi siê Pani rozliczaæ w Polsce, lecz w Anglii.

2. Jesli tak to czy nalezy sie rozliczyc za kazdy rok osobno przedstawiajac korekte podatkowa?

W czasie, kiedy Pani wyjazdy mia³y charakter sezonowy, Pani dochody angielskie podlega³y opodatkowaniu w Polsce. Zostan± one jednak objête abolicj± i nale¿a³oby skorzystaæ z dobrodziejstwa abolicji, aby mieæ sprawê "czyst±". Nale¿y wiêc z³o¿yæ deklaracje zgodnie z procedur± abolicyjn±.

3. czy rozliczenie obowiazuje mnie rozwniez od momentu przeniesienia mojego gospodarswa do UK?

W czasie, kiedy by³a Pani brytyjskim rezydentem podatkowym, nie podlega³a Pani opodatkowaniu w Polsce.

4. na jakiej podstawie robi sie korekte?Moj problempolega na tym,ze kompletnie nie rozumiem jak ta korekte przeprowadzic, naj podstawie jakich dokumentow? ( p45, p60, paski z wyplat)????????????gdyz okres rozliczeniowy w Anglii trwa od kwietnia, nie jak w Polsce od stycznia i trudno sie zorientowac, od czego wlasciwie zaczac...

Musi Pani w jaki¶ sposób odtworzyæ Pani dochody, nawet, je¶li nie ma Pani orygina³ów dokumentów.

5. Jesli mam wykazac dochody za granica po przeliczeniu na zlotowki, to czy mam wziasc pod uwage kurs zlotego z roku, w ktorym pracowalam?czy z dnia, w ktorym wypelnie formularz....niby umowa jest klarowna, ale dla laika powoduje ogromny metlik i problem w wypelnieniu dokumentacji...

Istotnie, sprawa robi siê skomplikowana i nie chcielby¶my wychodziæ poza nasze kompetencje Poleca³bym skorzystanie z us³ug specjalisty, który przygotuje stosown± dokumentacjê. Polecam zg³oszenie siê przez link:

http://www.euro-tax.pl/abolicja/formularz-zgloszenia.htm

UWAGA. Jobland.pl nie jest kancelari± prawnicz± ani biurem doradztwa podatkowego i nie mo¿na traktowaæ powy¿szej informacji jako porady prawnej lub podatkowej. Powy¿sze prosimy traktowaæ wy³±cznie informacyjnie i pogl±dowo. Materia³ zosta³ opracowany na podstawie dostêpnych informacji z wiarygodnych ¼róde³. Nie stanowi on ¼ród³a prawa ani nie jest oficjaln± wyk³adni±. Stan prawny obowi±zuj±cy w dniu publikacji tej informacji mo¿e siê zmieniæ w przysz³o¶ci. Nie mo¿emy braæ odpowiedzialno¶ci za decyzje podjête na podstawie tych informacji. Czêsto z pozoru drobne szczegó³y mog± wiele zmieniaæ w kwestiach prawnych i podatkowych. W indywidualnych przypadkach nale¿y skorzystaæ z porad prawnika, licencjonowanego doradcy podatkowego lub ksiêgowego, który udzieli porady odpowiednio do szczególnej sytuacji danej osoby. W sprawach rozliczeñ i zwrotu podatku z zagranicy polecamy np. us³ugi Euro Tax (5% zni¿ki dla osób z polecenia Jobland.pl):
www.zwrotpodatku.jobland.pl
_________________
======
Szukasz informacji na temat pracy za granic±? Nie wszystko znajdziesz w polskim Internecie. Skorzystaj z wyszukiwarki: http://www.jobland.pl/aktualnosci/akt.php?id=332

Jobland.pl - praca za granic±.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Display posts from previous:   
Forum Jobland.pl Forum Index -> Podatki  
Post new topic   Reply to topic All times are GMT + 1 Hour
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum
 
    FAQ | Memberlist | Usergroups | Search | Register | Profile | Private Messages | Log in