Przejdź do portalu Jobland.pl  
 
Search Usergroups Memberlist FAQ Forum Jobland.pl Forum Index Log in Private Messages Profile Register
 
Szukasz pracy za granica? Znasz jezyk?
Szukaj bezposrednio na Szukaj.jobland.pl
Proszê o pomoc z uzupe³nieniem P86.
Post new topic   Reply to topic
Forum Jobland.pl Forum Index -> Podatki  
View previous topic :: View next topic  
Author Message
kamill_00



Joined: 18 Jun 2008
Posts: 5

PostPosted: Sun Jun 29, 2008 10:16 pm    Post subject: Proszê o pomoc z uzupe³nieniem P86. Reply with quote

Witam.Mój angielski nie jest zbyt dobry i mam problem z P86.
Znalaz³em stronkê: http://mojafirma.infor.pl/firma-w-unii/55881
gdzie autor tematu do¶æ dobrze wyja¶nia co gdzie wpisaæ,choæ niektórych punktów nie opisuje.
Punkty:
1.Rozumiem
2a.Wpisuje ,,Employment,,
2b.Wpiszê ,,No,,
2c.Wpiszê np 5 lat
Punkt 2c ma jeszcze jeden podpunkt i nie wiem co tam wpisaæ.[size=18]--HELP[/size]
3a.-np 167
3b.-np 67
4a.Poniewa¿ wynajmujê od Landlorda pokój wpiszê Yes
4b.Wpiszê swój adres,a w kolejnym podpunkcie ,,Tenant,,,ale nie wiem co oznaczaj± kolejne 3 podpunkty[size=18]--HELP[/size]
5a-c. Rozumiem
5d. ??[size=18]--HELP[/size]
6a-b. Rozumiem
7a.Mam wpisaæ poprzednich pracodawców,ale ilu ?? Je¿eli tylko ostatniego to czy mam podaæ nazwê agencji dla jakiej pracowa³em powiedzmy 3 miesi±ce temu ?? [size=18]--HELP[/size]
7b-f. [size=18]--HELP[/size]
8.[size=18]--HELP[/size]
9a-c [size=18]--HELP[/size]
10-14 [size=18]--HELP[/size][size=18]--HELP[/size]
15-17 [size=18]--HELP[/size]
E.podpisuje deklaracje z data oraz wpisujê mój adres oraz adres mojego obecnego pracodawcy.

Bardzo proszê o pomoc i z góry dziêkujê.
Pozdrawiam
Back to top
View user's profile Send private message
Jobland.pl
Site Admin


Joined: 02 Jul 2007
Posts: 593
Location: Warszawa

PostPosted: Tue Jul 01, 2008 5:09 am    Post subject: Re: Proszê o pomoc z uzupe³nieniem P86. Reply with quote

[quote="kamill_00"]Witam.Mój angielski nie jest zbyt dobry i mam problem z P86.
Znalaz³em stronkê: http://mojafirma.infor.pl/firma-w-unii/55881
gdzie autor tematu do¶æ dobrze wyja¶nia co gdzie wpisaæ,choæ niektórych punktów nie opisuje.
Punkty:
1.Rozumiem
2a.Wpisuje ,,Employment,,
2b.Wpiszê ,,No,,
2c.Wpiszê np 5 lat
Punkt 2c ma jeszcze jeden podpunkt i nie wiem co tam wpisaæ.[size=18]--HELP[/size]

[b]• how much time in each year of your stay here
do you intend spending outside the UK?

ile czasu ka¿dego roku pobytu w UK zamierza Pan spêdziæ poza UK (wiadomo, ¿e mo¿e Pan wyje¿d¿aæ na wakacje, s³u¿bowo itd poza UK). [/b]


3a.-np 167
3b.-np 67

[b]Pana odpowiedzi s± dosyæ dziwne, pytanie jest bowiem o to ile czasu w ci±gu ostatnich 5 lat spêdzi³ Pan w UK rocznie (3a) oraz ile w bie¿±cym roku podatkowym (3b) [/b]

4a.Poniewa¿ wynajmujê od Landlorda pokój wpiszê Yes
4b.Wpiszê swój adres,a w kolejnym podpunkcie ,,Tenant,,,ale nie wiem co oznaczaj± kolejne 3 podpunkty[size=18]--HELP[/size]
[b]- je¿eli jest Pan w³a¶cicielem - kiedy zakupiono mieszkanie
- je¿eli jest Pan najemc± - na jak d³ugo jest umowa najmu i
- kiedy zosta³a zawarta[/b]
5a-c. Rozumiem
5d. ??[size=18]--HELP[/size]

[b]Czy zachowa³ Pan w kraju pochodzenia nieruchomo¶æ mieszkaln±[/b]

6a-b. Rozumiem
7a.Mam wpisaæ poprzednich pracodawców,ale ilu ?? Je¿eli tylko ostatniego to czy mam podaæ nazwê agencji dla jakiej pracowa³em powiedzmy 3 miesi±ce temu ?? [size=18]--HELP[/size]
[b]
Generalnie tak. Pytanie brzmi "Gdzie i dla kogo pracowa³ Pan przez 5 lat przed przyjazdem do UK". [/b]

7b-f. [size=18]--HELP[/size]

[b]b) daty rozpoczêcia i zakoñczenia ka¿dej pracy
c) czy jakie¶ obowi±zki w zwi±zku z tymi pracami by³y wykonywane w UK?
d) czy która¶ z tych umów o pracê wci±¿ jest kontynuowana (np. jako urlop itd)
e) je¶li tak, to kiedy powinna siê ta praca zakoñczyæ?
f) je¶li nie, i jest Pan zatrudniony, proszê podaæ adres pracodawcy w UK. [/b]
8.[size=18]--HELP[/size]
[b]Czy zamierza Pan uzyskiwaæ dochody od pracodawcy który nie ma siedziby (resident) w UK a praca ta bedzie wykonywana poza UK a dochody te NIE bêd± przekazywane do UK?[/b]
9a-c [size=18]--HELP[/size]
[b]a) czy wystapil / zamierza Pan w UK wnioskowaæ o ulge w zwiazku z oplacaniem planu emerytalnego na rzecz pracodawcy spoza UK (zazwyczaj NO)
b) je¶li tak, podaæ nazwê
c) data przyst±pienia [/b]
10-14 [size=18]--HELP[/size][size=18]--HELP[/size]
1[b]0 a Czy ma Pan dochody z zagranicy (poza Irlandia)
10 b Je¶li tak to wymieniæ g³ówne ¼ród³a dochodu (odsetki, licencje, dywidendy, czynsze itd)
11. Czy koszty podró¿y Pana i Pana rodziny z kraju pobytu i UK s± refundowane w jaki¶ sposób przez pracodawcê.
Je¶li NO na wszystkie pytania 8-11 to nale¿y i¶æ do sekcji E, ale je¶li jaka¶ by³a tak to
12 czy NIE uwaza sie pan za rezydenta (domiciled) w UK?
jesli NO to nale¿y przej¶æ do sekcji E, a je¶li YES (czyli uwa¿a Pan ¿e nie jest Pan rezydentem w UK) to:
13 Czy urodzi³ siê Pan poza Uk
- je¶li tak to w jakim kraju
14 Czy przyjecha³ Pan do UK wy³±cznie do pracy (w³±czaj±c samozatrudnienie)?

15 gdzie by³ rezydentem (DOMICILED) Pana ojciec w dniu Pana urodzin
16 Gdzie Pana zdaniem jest Pana miejsce sta³ego zamieszkania (DOMICILE)
17 a Jakie s± Pana plany na przysz³o¶æ
17 b Je¶li nie zamierza Pan zostaæ na sta³e w UK, to kiedy i w jakich okoliczno¶ciach przewiduje Pan zakoñczenie pobytu [/b]
15-17 [size=18]--HELP[/size]
E.podpisuje deklaracje z data oraz wpisujê mój adres oraz adres mojego obecnego pracodawcy.

Bardzo proszê o pomoc i z góry dziêkujê.
Pozdrawiam[/quote]
[b]
formularz P86:
[/b]

http://www.hmrc.gov.uk/cnr/p86.pdf
_________________
======
Szukasz informacji na temat pracy za granic±? Nie wszystko znajdziesz w polskim Internecie. Skorzystaj z wyszukiwarki: http://www.jobland.pl/aktualnosci/akt.php?id=332

Jobland.pl - praca za granic±.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
kamill_00



Joined: 18 Jun 2008
Posts: 5

PostPosted: Mon Jul 28, 2008 9:39 pm    Post subject: Reply with quote

Witam.
chcia³bym wyja¶nic jeszcze jedno pytanie:
3a.-np 167
3b.-np 67

Pana odpowiedzi s± dosyæ dziwne, pytanie jest bowiem o to ile czasu w ci±gu ostatnich 5 lat spêdzi³ Pan w UK rocznie (3a) oraz ile w bie¿±cym roku podatkowym (3b)
W linku zamieszczonym w moim 1 poscie jest napisane :,,3. wymaga podania ca³kowitej liczby dni spêdzonych w Wielkiej Brytanii w ci±gu ostatnich 5 lat, licz±c: (pkt a) w okresie przed 5 kwietnia roku, w którym sk³ada niniejszy formularz, oraz (pkt b) po 5 kwietnia do chwili sk³adania formularza,,


Wiêc-je¿eli przyjecha³em 6.06.2007 wiêc odno¶nie pytania 3a do 5.04.2008 by³em w UK ³±cznie 304 dni-czy dobrze rozumiem to pytanie ?? (minus czas spêdzony na ¶wietach w PL)
natomiast pytanie 3b- od 6.04 do dzis tj 113 dni-tak ??
Back to top
View user's profile Send private message
Jobland.pl
Site Admin


Joined: 02 Jul 2007
Posts: 593
Location: Warszawa

PostPosted: Tue Jul 29, 2008 11:23 am    Post subject: Reply with quote

Mo¿e przytoczê dok³adne t³umaczenie:

3 If you visited the UK during the 5 years before the
date of arrival, approximately how many
complete days did you spend in the UK

Je¶li odwiedza³e¶ UK w ci±gu 5 lat przed dat± przyjazdu (opisan± w pkt. 1 - PRZYP. JOBLAND), ile pe³nych dni w przybli¿eniu spêdzi³e¶ w UK:

a) in each year ending on 5 April?

W ka¿dym roku koñcz±cym siê 5 kwietnia

b) for the tax year of arrival, in the period between 6 April and the date you entered at 1?

Dla roku podatkowego w którym przyjecha³e¶, w okresie od 6 kwietnia do daty przyjazdu wskazanej w pkt. 1.

Chodzi o to, ¿e w p86 deklaruje siê pewn± datê przyjazdu do UK, co nie znaczy, ¿e nie przebywa³o siê w UK wcze¶niej. Pytania te maj± na celu ustalenie rezydencji podatkowej, tzn. czy deklarowany pobyt w UK za który chcemy uzyskaæ zwrot podatku nie by³ czê¶ci± d³u¿szego pobytu.


Moim zdaniem nale¿y to rozumieæ tak, ¿e je¶li nie przebywa³ Pan w UK wcze¶niej, nale¿y w pkt. 1 wpisaæ 06.06.2007 a w pkt. 3 a) i b) nic nie wpisywaæ (lub zakre¶liæ).

Je¶li wcze¶niejsze odpowiedzi by³y niejasne, przepraszam.

==================
UWAGA. Jobland.pl nie jest kancelari± prawnicz± ani biurem doradztwa podatkowego i nie mo¿na traktowaæ powy¿szej informacji jako porady prawnej lub podatkowej. Powy¿sze prosimy traktowaæ wy³±cznie informacyjnie i pogl±dowo. Materia³ zosta³ opracowany na podstawie dostêpnych informacji z wiarygodnych ¼róde³. Nie stanowi on ¼ród³a prawa ani nie jest oficjaln± wyk³adni±. Stan prawny obowi±zuj±cy w dniu publikacji tej informacji mo¿e siê zmieniæ w przysz³o¶ci. Nie mo¿emy braæ odpowiedzialno¶ci za decyzje podjête na podstawie tych informacji. Czêsto z pozoru drobne szczegó³y mog± wiele zmieniaæ w kwestiach prawnych i podatkowych. W indywidualnych przypadkach nale¿y skorzystaæ z porad prawnika, licencjonowanego doradcy podatkowego lub ksiêgowego, który udzieli porady odpowiednio do szczególnej sytuacji danej osoby. W sprawach rozliczeñ i zwrotu podatku z zagranicy polecamy np. us³ugi Euro Tax (5% zni¿ki dla osób z polecenia Jobland.pl):
www.zwrotpodatku.jobland.pl

Udzielenie odpowiedzi na szczegó³owe pytania wymaga dok³adnego rozpoznania szczególnej sytuacji danej osoby, zadania dodatkowych pytañ, sprawdzenia dokumentów, zapoznania siê z tre¶ci± pism urzêdowych itd. W Zjednoczonym Królestwie (Anglia, Walia, Szkocja i Irlandia Pó³nocna) bezp³atn± poradê prawn± mo¿na uzyskaæ w lokalnym Biurze Porad Obywatelskich (Citizens Advice Bureau): www.citizensadvice.org.uk . W Irlandiii jest to Citizens Information Centre, z którym mo¿na skontaktowaæ siê telefonicznie 1890 777 121 lub osobi¶cie – adres lokalnego biura mo¿na znale¼æ na http://findaddress.citizensinformation.ie/service_finder . Niektóre biura dysponuj± t³umaczami jêzyka polskiego.
_________________
======
Szukasz informacji na temat pracy za granic±? Nie wszystko znajdziesz w polskim Internecie. Skorzystaj z wyszukiwarki: http://www.jobland.pl/aktualnosci/akt.php?id=332

Jobland.pl - praca za granic±.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
larky



Joined: 20 Sep 2008
Posts: 3

PostPosted: Sat Sep 20, 2008 4:10 pm    Post subject: krótkie pytanie odno¶cie sekcji E Reply with quote

Sekcja ta wydaje siê oczywista, ale jaki mam podaæ adres je¿eli jest to dokument "arrival", ja ju¿ nie mieszkam w UK, zatem mam podac mój adres angielski i adres mojego by³ego pracodawcy?
Back to top
View user's profile Send private message
Jobland.pl
Site Admin


Joined: 02 Jul 2007
Posts: 593
Location: Warszawa

PostPosted: Sat Sep 20, 2008 11:00 pm    Post subject: Reply with quote

P86 wype³nia siê po przyje¼dzie do UK. Po wyje¼dzie z UK wype³nienie tego dokumentu jest ju¿ raczej bezcelowe. Przy wyje¼dzie z UK wype³nia sie dokument p85 lub p85(s).

www.hmrc.gov.uk/cnr/p85.pdf
www.hmrc.gov.uk/cnr/p85s.pdf
http://www.hmrc.gov.uk/cnr/p85_p85s.htm

==================
UWAGA. Jobland.pl nie jest kancelari± prawnicz± ani biurem doradztwa podatkowego i nie mo¿na traktowaæ powy¿szej informacji jako porady prawnej lub podatkowej. Powy¿sze prosimy traktowaæ wy³±cznie informacyjnie i pogl±dowo. Materia³ zosta³ opracowany na podstawie dostêpnych informacji z wiarygodnych ¼róde³. Nie stanowi on ¼ród³a prawa ani nie jest oficjaln± wyk³adni±. Stan prawny obowi±zuj±cy w dniu publikacji tej informacji mo¿e siê zmieniæ w przysz³o¶ci. Nie mo¿emy braæ odpowiedzialno¶ci za decyzje podjête na podstawie tych informacji. Czêsto z pozoru drobne szczegó³y mog± wiele zmieniaæ w kwestiach prawnych i podatkowych. W indywidualnych przypadkach nale¿y skorzystaæ z porad prawnika, licencjonowanego doradcy podatkowego lub ksiêgowego, który udzieli porady odpowiednio do szczególnej sytuacji danej osoby. W sprawach rozliczeñ i zwrotu podatku z zagranicy polecamy np. us³ugi Euro Tax (5% zni¿ki dla osób z polecenia Jobland.pl):
www.zwrotpodatku.jobland.pl
_________________
======
Szukasz informacji na temat pracy za granic±? Nie wszystko znajdziesz w polskim Internecie. Skorzystaj z wyszukiwarki: http://www.jobland.pl/aktualnosci/akt.php?id=332

Jobland.pl - praca za granic±.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Display posts from previous:   
Forum Jobland.pl Forum Index -> Podatki  
Post new topic   Reply to topic All times are GMT + 1 Hour
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum
 
    FAQ | Memberlist | Usergroups | Search | Register | Profile | Private Messages | Log in