Przejdź do portalu Jobland.pl  
 
Search Usergroups Memberlist FAQ Forum Jobland.pl Forum Index Log in Private Messages Profile Register
 
Szukasz pracy za granica? Znasz jezyk?
Szukaj bezposrednio na Szukaj.jobland.pl
Powrót z Anglii po dwóch latach a podatek za rok 2006
Post new topic   Reply to topic
Forum Jobland.pl Forum Index -> Podatki  
View previous topic :: View next topic  
Author Message
gaga



Joined: 24 Mar 2008
Posts: 3

PostPosted: Mon Mar 24, 2008 3:06 pm    Post subject: Powrót z Anglii po dwóch latach a podatek za rok 2006 Reply with quote

Witam!
Jesienia tego roku planuje powrot do Polski na stale po dwoch latach pobytu w Londynie. Znajomy powiedzial mi, ze bede sie musiala rozliczyc z polskim fiskusem za rok 2006. Czy to prawda? Nie mam pojecia, jak sie za to zabrac. Wizja, ze udaje sie do Urzedu Skarbowego i mowie, ze chcialabym zaplacic za 2006 jakos do mnie nie przemawia i raczej mnie odstrasza. A moze zostalo juz przeciwko mnie wszczete postepowanie karne? Chcialabym "oczyscic" swoja sytuacje, ale szczerze mowiac, nie mam absolutnie zednej wiedzy w tym zakresie. Co bedzie mi potrzebne? Jak wygladaja procedury w takiej sytuacji? Bardzo prosze o odpowiedz.
Back to top
View user's profile Send private message
Jobland.pl
Site Admin


Joined: 02 Jul 2007
Posts: 593
Location: Warszawa

PostPosted: Mon Mar 24, 2008 11:37 pm    Post subject: Reply with quote

Sprawa podatku za rok 2006 nie jest jednoznaczna. Istotnie, w roku 2006 obowi±zywa³a jeszcze stara umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania, na mocy której dochody polskich rezydentów podatkowych z pracy w UK by³y opodatkowane w Polsce (podatek zap³acony w UK by³ odejmowany od podatku do zap³aty w Polsce).

Polskim rezydentem jest osoba, która w rozumieniu umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania ma w Polsce miejsce zamieszkania dla celów podatkowych.

Tre¶æ tej umowy
http://www.studentadventure.pl/pliki/pdf/7_anglia_unikanie_podatku.pdf

Sprawa ustalenia, czy dana osoba by³a rezydentem podatkowym w danym kraju, nie jest zawsze jednoznaczna. Niemniej, je¶li Pani praca w UK mia³a charakter tymczasowy, a w Polsce w dalszym ci±gu mia³a Pani mieszkanie, w Polsce równie¿ mieszka³ Pani m±¿ z dzieckiem - wtedy mimo pracy w UK by³a Pani polskim rezydentem i po powrocie do kraju nale¿y siê rozliczyæ z podatku.

Je¿eli jednak wyjecha³a Pani z Polski do UK z zamiarem sta³ego pobytu (pobytu przez jaki¶ czas), zrywaj±c z Polsk± wiêzy osobiste i gospodarcze (tzn. nie ma Pani mê¿a i dzieci lub wyjechali oni z Pani±, nie zostawi³a tam Pani w³asnego mieszkania itd) - to wtedy nie by³a Pani rezydentem podatkowym w Polsce i w takim przypadku nie ma obowi±zku podatkowego w Polsce.

Obywatelstwo polskie bowiem nie oznacza, ¿e jest siê rezydentem podatkowym w Polsce, jest to jedynie jedna z przes³anek. Podobnie posiadanie mieszkania itd - wiadomo, ¿e mo¿na mieszkaæ na stale w jednym kraju i mieæ równie¿ mieszkanie w drugim, w którym mieszka siê czasowo lub wynajmuje siê je.

Zasady opodatkowania pracy za granic±:
http://www.mf.gov.pl/dokument.php?const=3&dzial=133&id=78320

UWAGA. Jobland.pl nie jest kancelari± prawnicz± ani biurem doradztwa podatkowego i nie mo¿na traktowaæ powy¿szej informacji jako porady prawnej lub podatkowej. Powy¿sze prosimy traktowaæ wy³±cznie informacyjnie i pogl±dowo. Materia³ zosta³ opracowany na podstawie dostêpnych informacji z wiarygodnych ¼róde³. Nie stanowi on ¼ród³a prawa ani nie jest oficjaln± wyk³adni±. Stan prawny obowi±zuj±cy w dniu publikacji tej informacji mo¿e siê zmieniæ w przysz³o¶ci. Nie mo¿emy braæ odpowiedzialno¶ci za decyzje podjête na podstawie tych informacji. Czêsto z pozoru drobne szczegó³y mog± wiele zmieniaæ w kwestiach prawnych i podatkowych. W indywidualnych przypadkach nale¿y skorzystaæ z porad prawnika, licencjonowanego doradcy podatkowego lub ksiêgowego, który udzieli porady odpowiednio do szczególnej sytuacji danej osoby. W sprawach rozliczeñ i zwrotu podatku z zagranicy polecamy np. us³ugi Euro Tax (5% zni¿ki dla osób z polecenia Jobland.pl):
www.zwrotpodatku.jobland.pl
_________________
======
Szukasz informacji na temat pracy za granic±? Nie wszystko znajdziesz w polskim Internecie. Skorzystaj z wyszukiwarki: http://www.jobland.pl/aktualnosci/akt.php?id=332

Jobland.pl - praca za granic±.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
gaga



Joined: 24 Mar 2008
Posts: 3

PostPosted: Wed Mar 26, 2008 6:27 pm    Post subject: Reply with quote

Dziekuje za szybka odpowiedz. Wciaz jednak nie wiem, co zrobic w tej sprawie. Nie jestem z Polski wymeldowana. I w zasadzie wciaz jestem studentka (udalo mi sie wyegzekwowac "przedluzony" urlop dziekanski), wiec widnieje w spisie studentow swojej uczelni w Polsce. Nie wiem, czy ma to znaczenie w mojej sytuacji. Moj powrot wiaze sie z powrotem na uczelnie wlasnie. Nasunelo mi sie jeszcze jedno istotne pytanie. Jezeli przyjme, ze nie musze placic tego podatku, to czy w sytuacji, kiedy podejme w Polsce legalna prace, Urzad Skarbowy "sam" sie do mnie nie zglosi? Pytam o to wszystko, bo wolalabym uprzedzic nieprzyjemne dla siebie fakty i po prostu zaplacic, co trzeba. Dla wlasnego swietego spokoju.
Back to top
View user's profile Send private message
Jobland.pl
Site Admin


Joined: 02 Jul 2007
Posts: 593
Location: Warszawa

PostPosted: Wed Mar 26, 2008 11:58 pm    Post subject: Reply with quote

Nie chcia³bym przekraczaæ naszych kompetencji. Niemniej, niedope³nienie formalno¶ci meldunkowych czy powiadomienia urzêdu skarbowego o zmianie miejsca zamieszkania, czy wreszcie niezamkniêcie sobie drogi powrotu na uczelniê, nie oznacza, ¿e nie wyjecha³a Pani z zamiarem wyjazdu na d³u¿szy czas i ¿e przez dwa lata by³a Pani rezydentem podatkowym w innym kraju.

Z ca³± pewno¶ci± nie by³a Pani pracownikiem sezonowym czy kontraktowym, który z natury wyje¿d¿a tylko na krótki okres czasu nie zmienia miejsca swojego zamieszkania - tu sprawa by³aby niestety jednoznaczna i konieczne by³oby rozliczenie podatku w Polsce.

Raczej ma³o prawdopodobne, aby urz±d skarbowy zg³osi³ siê do Pani. Musieliby uzyskaæ informacjê, ¿e mia³a Pani dochody za granic±. Istniej± drogi wymiany informacji miêdzy w³adzami podatkowymi Polski i UK, ale odbywaj± siê one w drodze wzajemnych zapytañ. Na Pani miejscu nie panikowa³bym, ale konsultacja z doradc± podatkowym by³aby wskazana.

==================
UWAGA. Jobland.pl nie jest kancelari± prawnicz± ani biurem doradztwa podatkowego i nie mo¿na traktowaæ powy¿szej informacji jako porady prawnej lub podatkowej. Powy¿sze prosimy traktowaæ wy³±cznie informacyjnie i pogl±dowo. Materia³ zosta³ opracowany na podstawie dostêpnych informacji z wiarygodnych ¼róde³. Nie stanowi on ¼ród³a prawa ani nie jest oficjaln± wyk³adni±. Stan prawny obowi±zuj±cy w dniu publikacji tej informacji mo¿e siê zmieniæ w przysz³o¶ci. Nie mo¿emy braæ odpowiedzialno¶ci za decyzje podjête na podstawie tych informacji. Czêsto z pozoru drobne szczegó³y mog± wiele zmieniaæ w kwestiach prawnych i podatkowych. W indywidualnych przypadkach nale¿y skorzystaæ z porad prawnika, licencjonowanego doradcy podatkowego lub ksiêgowego, który udzieli porady odpowiednio do szczególnej sytuacji danej osoby. W sprawach rozliczeñ i zwrotu podatku z zagranicy polecamy np. us³ugi Euro Tax (5% zni¿ki dla osób z polecenia Jobland.pl):
www.zwrotpodatku.jobland.pl
_________________
======
Szukasz informacji na temat pracy za granic±? Nie wszystko znajdziesz w polskim Internecie. Skorzystaj z wyszukiwarki: http://www.jobland.pl/aktualnosci/akt.php?id=332

Jobland.pl - praca za granic±.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
gaga



Joined: 24 Mar 2008
Posts: 3

PostPosted: Fri Mar 28, 2008 5:51 pm    Post subject: Reply with quote

Bardzo dziekuje za wszelkie informacje. Jednak na ich podstawie wciaz nie moge okreslic swojej sytuacji. Roznica miedzy pracownikiem sezonowym a mna, wydaje mi sie bardzo plynna. Poza tym w zasadzie zadne wladze w Polsce nie sa poinformowane o moim wyjezdzie. W "papierach" wyglada to tak, jakbym nigdzie nie wyjezdzala. Obawiam sie, ze po prostu nie rozumiem tego zagadnienia. A chcialabym. Juz dostalam propozycje swietnej pracy w Polsce i martwie sie, ze beda problemy z tym podatkiem...
Back to top
View user's profile Send private message
Jobland.pl
Site Admin


Joined: 02 Jul 2007
Posts: 593
Location: Warszawa

PostPosted: Fri Mar 28, 2008 8:47 pm    Post subject: Reply with quote

Stan faktyczny jest istotniejszy od dokumentów i jak pisa³em jest to czesto niejedonoznaczne i jak Pani zauwa¿y³a - p³ynne. Czasami zdarza siê, ¿e ostateczny status podatkowy danej osoby ustala siê w drodze pertraktacji miêdzy urzêdem skarbowym i HMRC. Polecam kontakt z doradc± podatkowym. Nie mamy uprawnieñ do udzielania porad podatkowych, a w indywidualnych przypadkach trudno wydawaæ ogóln± opiniê. Mo¿emy jednak wskazaæ, ¿e niekoniecznie jest tak, ¿e z faktu, ¿e jest Pani obywatelem Polski wynika ¿e musi Pani p³aciæ w Polsce podatek, a to, ¿e urz±d skarbowy zainteresuje siê Pani± spontanicznie, tylko z tego powodu, ¿e podjê³a Pani pracê w Polsce - jest ma³o prawdopodobne.
_________________
======
Szukasz informacji na temat pracy za granic±? Nie wszystko znajdziesz w polskim Internecie. Skorzystaj z wyszukiwarki: http://www.jobland.pl/aktualnosci/akt.php?id=332

Jobland.pl - praca za granic±.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Jobland.pl
Site Admin


Joined: 02 Jul 2007
Posts: 593
Location: Warszawa

PostPosted: Fri Apr 04, 2008 9:08 am    Post subject: Reply with quote

Najprawdopodobniej w±tpliwo¶ci rozwieje abolicja podatkowa, o ile istotnie wejdzie w ¿ycie. Nawet je¶li uznaæ, ¿e pozostawa³a Pani polskim rezydentem, podatek za rok 2006 bêdzie móg³ zostaæ umorzony.

http://www.jobland.pl/aktualnosci/Praca-w-Anglii_--Abolicja-podatkowa_-a-678.html
_________________
======
Szukasz informacji na temat pracy za granic±? Nie wszystko znajdziesz w polskim Internecie. Skorzystaj z wyszukiwarki: http://www.jobland.pl/aktualnosci/akt.php?id=332

Jobland.pl - praca za granic±.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Display posts from previous:   
Forum Jobland.pl Forum Index -> Podatki  
Post new topic   Reply to topic All times are GMT + 1 Hour
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum
 
    FAQ | Memberlist | Usergroups | Search | Register | Profile | Private Messages | Log in