Przejdź do portalu Jobland.pl  
 
Search Usergroups Memberlist FAQ Forum Jobland.pl Forum Index Log in Private Messages Profile Register
 
Szukasz pracy za granica? Znasz jezyk?
Szukaj bezposrednio na Szukaj.jobland.pl
self-employd
Post new topic   Reply to topic
Forum Jobland.pl Forum Index -> Podatki  
View previous topic :: View next topic  
Author Message
karola



Joined: 09 Jan 2008
Posts: 8

PostPosted: Wed Jan 09, 2008 12:06 pm    Post subject: self-employd Reply with quote

witam! Mam ma³y problem i szukam pomocy. Otó¿ w 2006 roku zatrudni³am sie jako sprz±taczka w agencji. Wiêc od razu zarejestrowa³am self-employd w HM Revenue& Customs. Dzia³alno¶æ zakoñczy³am w kwietniu 2007 roku. Teaz wyjecha³am do Polski i chcia³abym sie z tego rozliczyæ ale niestety nie wiem jak. Wypelni³am P85 ale nie jestem pewna czy to wystarczy. pomó¿cie prosze.
Back to top
View user's profile Send private message
Jobland.pl
Site Admin


Joined: 02 Jul 2007
Posts: 593
Location: Warszawa

PostPosted: Wed Jan 09, 2008 9:26 pm    Post subject: Reply with quote

Osoby samozatrudnione zazwyczaj otrzymuj± pieniadze bez potr±cania podatku, i powinny odprowadziæ go samodzielnie (wys³aæ tax return). Dlatego je¶li by³a Pani samozatrudniona, najprawdopodobniej podatek bêdzie do dop³acenia, a nie do zwrotu.

Na Pani adres zamieszkania powinien przyj¶æ tax return. Je¶li go Pani nie dosta³a, nale¿y siê skontaktowaæ z HMRC.

Wyj±tkiem jest samozatrudnienie w budownictwie, gdzie potr±ca siê 20% (dawniej 18%) podatku przy wyp³acie dla samozatrudnionych, wtedy zdarzaj± siê kwoty do zwrotu, ale normalnie - nie.

Innymi s³owy, je¶li nie p³aci³a Pani podatku, nie ma czego zwracaæ. Je¿eli jednak pracowa³a Pani na etacie i otrzymywa³a wynagrodzenie, od ktorego by³ p³acony podatek PAYE, to zwrot podatku uzyskuje siê po wyje¼dzie z UK na P85. Do niego nale¿y do³±czyæ ostatnie P45 lub ostatni payslip lub P60.

Polecam kontakt z
www.zwrotpodatku.jobland.pl

==================
UWAGA. Jobland.pl nie jest kancelari± prawnicz± ani biurem doradztwa podatkowego i nie mo¿na traktowaæ powy¿szej informacji jako porady prawnej lub podatkowej. Powy¿sze prosimy traktowaæ wy³±cznie informacyjnie i pogl±dowo. Materia³ zosta³ opracowany na podstawie dostêpnych informacji z wiarygodnych ¼róde³. Nie stanowi on ¼ród³a prawa ani nie jest oficjaln± wyk³adni±. Nie mo¿emy braæ odpowiedzialno¶ci za decyzje podjête na podstawie tych informacji. Czêsto z pozoru drobne szczegó³y mog± wiele zmieniaæ w kwestiach prawnych i podatkowych. W indywidualnych przypadkach nale¿y skorzystaæ z porad prawnika, licencjonowanego doradcy podatkowego lub ksiêgowego, który udzieli porady odpowiednio do szczególnej sytuacji danej osoby. W sprawach rozliczeñ i zwrotu podatku z zagranicy polecamy np. us³ugi Euro Tax (5% zni¿ki dla osób z polecenia Jobland.pl):
www.zwrotpodatku.jobland.pl
_________________
======
Szukasz informacji na temat pracy za granic±? Nie wszystko znajdziesz w polskim Internecie. Skorzystaj z wyszukiwarki: http://www.jobland.pl/aktualnosci/akt.php?id=332

Jobland.pl - praca za granic±.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
karola



Joined: 09 Jan 2008
Posts: 8

PostPosted: Thu Jan 10, 2008 12:55 pm    Post subject: Reply with quote

Dziekuje bardzo za odpowied¼. Bardzo mi to pomog³o, dodam tylko ¿e tak p³aci³am podatek co miesi±c NICO ¶ci±ga³o mi oko³o 9 funtów. Czyli rozumiem ¿e po wys³aniu P85 i P45 wszystko bêdzie ju¿ za³atwione? Bardzo proszê o jeszcze jedna odpowied¼ na to pytanie i jeszcze raz dziekujê.
Back to top
View user's profile Send private message
Jobland.pl
Site Admin


Joined: 02 Jul 2007
Posts: 593
Location: Warszawa

PostPosted: Thu Jan 10, 2008 3:02 pm    Post subject: Reply with quote

9 funtów miesiêcznie to sk³adka na ubezpieczenie spo³eczne. Do tego powinna Pani na koniec roku zap³aciæ podatek i ubezpieczenie od tego, co zarobi³a Pani jako self-employed. Sk³adka na ubezpieczenie spo³eczne w UK nie podlega zwrotowi, chyba ¿e by³a b³êdnie naliczona. Od dochodu self-employed nale¿y z³o¿yæ zeznanie podatkowe - do koñca stycznia - i ZAP£ACIÆ podatek).

Je¶li ma Pani P45 to znaczy, ¿e tam, gdzie Pani pracowa³a, nie by³a Pani jako self-employed, tylko pracownik, a pracodawca odprowadza³ podatki (jest to wyszczególnione na P45). Ten podatek moze byæ zwrócony, je¶li zosta³o go odprowadzone za du¿o.

Polecam kontakt z www.zwrotpodatku.jobland.pl - bêdzie mia³a Pani pewno¶æ, ¿e jest to prawid³owo zrobione.
_________________
======
Szukasz informacji na temat pracy za granic±? Nie wszystko znajdziesz w polskim Internecie. Skorzystaj z wyszukiwarki: http://www.jobland.pl/aktualnosci/akt.php?id=332

Jobland.pl - praca za granic±.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
karola



Joined: 09 Jan 2008
Posts: 8

PostPosted: Thu Jan 10, 2008 10:59 pm    Post subject: Reply with quote

dziekuje za odpowied¼. Czy mog³abym mieæ jeszcze jedna prosbê? Interesowa³oby mnie jak wygl±da ca³y przebieg tego zeznania podatkowego tzn. rozumiem ¿e powinnam pój¶æ do HMRC i poprosiæ o tax return dla self employed. I nie mam pojêcia co dalej (nie wiem co mam napisaæ jak to zrobiæ w jaki sposób zap³aciæ i kiedy?) Bardzo mi zale¿y na szczegó³ach. Wiem ¿e to du¿a pro¶ba ale by³abym naprawde wdzieczna. Mam jeszcze jedne obawy. Self-employd zarejestrowa³am w sierpniu 2006 i zamknê³am w kwietniu 2007 ale nie zlo¿y³am zeznania podatkowego w styczniu 2007. Czy zap³acê jak±¶ karê i mniej wiêcej ile by ona wynosi³a? A¿ sie bojê. Dziekuje i serdecznie pozdrawiam
Back to top
View user's profile Send private message
Jobland.pl
Site Admin


Joined: 02 Jul 2007
Posts: 593
Location: Warszawa

PostPosted: Fri Jan 11, 2008 3:21 pm    Post subject: uk tax return Reply with quote

Tak trzeba poprosiæ o tax return i wype³niæ. Je¶li nie jest Pani w stanie tego zrobiæ, trzeba poprosiæ o to ksiêgowego. S± firmy które to oferuj±. Plecam kontakt z EuroTax, którzy poza zwrotami, robi± równie¿ tax return. [color=red][b]Zg³aszaj±c siê przez ten formularz otrzyma Pani 5% zni¿ki:
http://www.zwrotpodatku.jobland.pl/podatek/index.php[/b][/color]

Rok podatkowy w UK trwa od 6 kwietnia do 5 kwietnia roku nastêpnego, czyli powinna Pani z³o¿yæ zeznanie za rok 2006/7 za który termin up³ywa 31 stycznia 2008. 1 lutego zostanie naliczona kara 100 funtów, potem bêd± kolejne.
_________________
======
Szukasz informacji na temat pracy za granic±? Nie wszystko znajdziesz w polskim Internecie. Skorzystaj z wyszukiwarki: http://www.jobland.pl/aktualnosci/akt.php?id=332

Jobland.pl - praca za granic±.


Last edited by Jobland.pl on Sat Jan 12, 2008 12:20 am; edited 1 time in total
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
karola



Joined: 09 Jan 2008
Posts: 8

PostPosted: Fri Jan 11, 2008 10:00 pm    Post subject: Reply with quote

dziekuje za ponowna odpowied¼. Mam pytanko, czy to chodzi o ten dokument o nazwie SA100 Individual Tax Return?
Back to top
View user's profile Send private message
Jobland.pl
Site Admin


Joined: 02 Jul 2007
Posts: 593
Location: Warszawa

PostPosted: Sat Jan 12, 2008 12:22 am    Post subject: Tax return Reply with quote

Tak, chodzi o ten dokument:
http://www.hmrc.gov.uk/forms/sa100.pdf

Je¶li nie wie Pani, jak to wype³niæ, polecam kontakt z EuroTax. Zg³aszaj±c siê przez ten formularz otrzyma Pani 5% zni¿ki:
http://www.zwrotpodatku.jobland.pl/podatek/index.php
_________________
======
Szukasz informacji na temat pracy za granic±? Nie wszystko znajdziesz w polskim Internecie. Skorzystaj z wyszukiwarki: http://www.jobland.pl/aktualnosci/akt.php?id=332

Jobland.pl - praca za granic±.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
karola



Joined: 09 Jan 2008
Posts: 8

PostPosted: Mon Jan 14, 2008 1:11 pm    Post subject: Reply with quote

Mam pytanie czy je¶li zarobi³am od sierpnia 2006 do lipca 2007 roku 5800 funtów to czy muszê sie w ogóle rozliczaæ z podatku self-employed?
Back to top
View user's profile Send private message
karola



Joined: 09 Jan 2008
Posts: 8

PostPosted: Wed Feb 20, 2008 9:08 pm    Post subject: UPR Reply with quote

witam

mam pytanie: co to jest UPR?

bardzo proszê o odpowied¼.

dziekuje
Back to top
View user's profile Send private message
Jobland.pl
Site Admin


Joined: 02 Jul 2007
Posts: 593
Location: Warszawa

PostPosted: Thu Feb 21, 2008 1:12 pm    Post subject: Reply with quote

[quote="karola"]Mam pytanie czy je¶li zarobi³am od sierpnia 2006 do lipca 2007 roku 5800 funtów to czy muszê sie w ogóle rozliczaæ z podatku self-employed?[/quote]

HMRC wysy³a wszystkim samozatrudnionym do wype³nienia tax return, gdzie trzeba zadeklarowaæ dochód. Kwota dochodu 5800 funtów bêdzie skutkowa³a niewielkim podatkiem, mo¿e uda sie równiez jeszcze znale¼æ jakie¶ koszty uzyskania przychodu. Kwota wolna od podatku to 5,035.00. Polecam kontakt z HMRC i wyja¶nienie, czy trzeba z³o¿yæ return.

UWAGA. Jobland.pl nie jest kancelari± prawnicz± ani biurem doradztwa podatkowego i nie mo¿na traktowaæ powy¿szej informacji jako porady prawnej lub podatkowej. Powy¿sze prosimy traktowaæ wy³±cznie informacyjnie i pogl±dowo. Materia³ zosta³ opracowany na podstawie dostêpnych informacji z wiarygodnych ¼róde³. Nie stanowi on ¼ród³a prawa ani nie jest oficjaln± wyk³adni±. Stan prawny obowi±zuj±cy w dniu publikacji tej informacji mo¿e siê zmieniæ w przysz³o¶ci. Nie mo¿emy braæ odpowiedzialno¶ci za decyzje podjête na podstawie tych informacji. Czêsto z pozoru drobne szczegó³y mog± wiele zmieniaæ w kwestiach prawnych i podatkowych. W indywidualnych przypadkach nale¿y skorzystaæ z porad prawnika, licencjonowanego doradcy podatkowego lub ksiêgowego, który udzieli porady odpowiednio do szczególnej sytuacji danej osoby. W sprawach rozliczeñ i zwrotu podatku z zagranicy polecamy np. us³ugi Euro Tax (5% zni¿ki dla osób z polecenia Jobland.pl):
www.zwrotpodatku.jobland.pl
_________________
======
Szukasz informacji na temat pracy za granic±? Nie wszystko znajdziesz w polskim Internecie. Skorzystaj z wyszukiwarki: http://www.jobland.pl/aktualnosci/akt.php?id=332

Jobland.pl - praca za granic±.


Last edited by Jobland.pl on Thu Feb 21, 2008 1:15 pm; edited 1 time in total
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Jobland.pl
Site Admin


Joined: 02 Jul 2007
Posts: 593
Location: Warszawa

PostPosted: Thu Feb 21, 2008 1:14 pm    Post subject: Re: UPR Reply with quote

[quote="karola"]mam pytanie: co to jest UPR?
[/quote]

Skrót ten nic mi nie mówi, w jakim kontek¶cie siê on pojawi³?
_________________
======
Szukasz informacji na temat pracy za granic±? Nie wszystko znajdziesz w polskim Internecie. Skorzystaj z wyszukiwarki: http://www.jobland.pl/aktualnosci/akt.php?id=332

Jobland.pl - praca za granic±.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
karola



Joined: 09 Jan 2008
Posts: 8

PostPosted: Fri Feb 22, 2008 8:09 pm    Post subject: Reply with quote

witam!
Jestem w trakcie rozliczania sie z podatku w UK za rok 2006/07. Poproszono mnie o tzw. UPR które podobno znajduje sie na papierach z self-employed. problem jest w tym, ¿e nie dosta³am ¿adnych dokumentów self-employed, momo to, ¿e je rejestrowa³am. Mo¿e powodem jest to ¿e gdy mieszka³am w Anglii to czêsto sie przeprowadza³am i byæ mo¿e dlatego ich nie otrzyma³am..Co powinnam teraz zrobiæ? I je¶li to powa¿ny problem to do kogo powinnam siê z nim zwróciæ? Proszê o odpowied¼.....
Back to top
View user's profile Send private message
Jobland.pl
Site Admin


Joined: 02 Jul 2007
Posts: 593
Location: Warszawa

PostPosted: Sat Feb 23, 2008 1:17 am    Post subject: Reply with quote

Podejrzewam, ¿e chodzi o UTR, Unique Tax Reference. Niestety, nie informuj±c HMRC o zmianie miejsca zamieszkania, nie da³a im Pani mozliwo¶ci przes³ania dokuemntów (w tym tax return).

Mo¿e Pani siê skontaktowaæ z Self Assessment Helpline 0845 900 0444 i przedstawiæ sytuacjê tzn. ¿e nie zna Pani tego numeru itd. To, ¿e nie zna Pani swojego UTR, nie znaczy, ¿e nie mo¿e Pani rozliczyæ siê z podatków.
_________________
======
Szukasz informacji na temat pracy za granic±? Nie wszystko znajdziesz w polskim Internecie. Skorzystaj z wyszukiwarki: http://www.jobland.pl/aktualnosci/akt.php?id=332

Jobland.pl - praca za granic±.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
karola



Joined: 09 Jan 2008
Posts: 8

PostPosted: Sat Feb 23, 2008 10:26 am    Post subject: Reply with quote

dziekuje za odpowied¼. Tak te¿ zrobiê.

pozdrawiam....
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
Forum Jobland.pl Forum Index -> Podatki  
Post new topic   Reply to topic All times are GMT + 1 Hour
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum
 
    FAQ | Memberlist | Usergroups | Search | Register | Profile | Private Messages | Log in