Jobland.pl Site Admin
Joined: 02 Jul 2007 Posts: 593 Location: Warszawa
|
Posted: Fri Feb 15, 2008 11:14 am Post subject: CV wysy³ane z Polski do Irlandii - jak pisaæ? |
|
|
[b]1) Czy mo¿na ubarwiæ swoje do¶wiadczenie zawodowe? Czy jest to zalecane przy za³o¿eniu ¿e rzeczywi¶cie czujemy siê przy tym na si³ach, ¿e podkoloryzowane przez nas do¶wiadczenie, w niczym nie ujmuje naszym rzeczywistym umiejêtno¶ciom. Czy op³aca siê zmy¶laæ w CV pod interesuj±c± nas pracê, czuj±c siê predysponowanym do tej pracy, jednak nie posiadaj±c formalnych kwalifikacji.
2) Czy mo¿na ubarwiæ swoje do¶wiadczenie zawodowe, nie czuj±c siê na si³ach? Np. je¿eli za bardzo siê nie czujemy pewni, lecz mimo wszystko chcieliby¶my spróbowaæ pracowaæ w wybranym przez nas miejscu.
3) W jakiej formie wysy³aæ CV przez e-mail? Czy w formacie pliku .doc lub .pdf? Co wówczas jest m±drze wpisaæ w temacie i tre¶ci wiadomo¶ci? Czy trzeba równie¿ wysy³aæ covering letter, czyli list
motywacyjny, je¿eli nic nie jest zaznaczone o wysy³aniu tego listu? Co s±dzicie o wys³aniu e-maila z irlandzkiej darmowej poczty, @mail.ie zamiast @poczta.onet.pl
4) Gdzie wysy³aæ swoje CV? Czy zna kto¶ sprawdzone irlandzkie strony z pracami lub agencje?
5) Jak bardzo pracodawcy wa¿± wszelkie dyplomy, kursy, do¶wiadczenia, referencje, za¶wiadczenia o pracy z Polski?
6) Jaki adres nale¿y wpisaæ?
7) Jaki numer telefonu wpisaæ?
8 ) Czy pracodawcy zwracaj± uwagê na narodowo¶æ? Czy s³ysza³ kto¶, ¿eby Irlandczycy przyjmowali chêtniej okre¶lone narodowo¶ci do swojej pracy?[/b]
1, 2. Czy mo¿na ubarwiæ swoje do¶wiadczenie zawodowe?
Nie nale¿y k³amaæ w CV. W przypadku próby potwierdzenia referencji, je¶li oka¿e siê, ¿e siê nie pracowa³o w danym miejscu, nie do¶æ, ¿e nie dostanie siê pracy, bêdzie to bardzo niezrêczna sytuacja. Brak wiedzy i do¶wiadczenia mo¿e te¿ szybko wyj¶æ w trakcie pracy, co spowoduje jej utratê i zwi±zane z tym komplikacje. Co do ubarwiania – oczywi¶cie zastosowanie eleganckich i profesjonalnych sformu³owañ. Np. pracê w restauracji mo¿na opisaæ „prace kelnerskie, rozpisywanie grafików, raporty kasowe” lub „obs³uga klientów, zarz±dzanie czasem pracy pracowników, przygotowywanie rozliczeñ finansowych”. Nie nale¿y jednak z tym przesadzaæ. CV powinno opisywaæ do¶wiadczenie i umiejêtno¶ci, stosownie do stanu faktycznego, z lekkim wskazaniem „na plus”. Pamiêtajmy, ¿e pracy nie dostaje siê i nie mo¿na jej utrzymaæ za CV. Je¶li ma siê do¶wiadczenie nieformalne, zdobyte w ramach hobby, pracy „na czarno” czy w inny sposób, nale¿y o tym wspomnieæ w CV i odpowiednio wyeksponowaæ.
3) W jakiej formie wysy³aæ CV przez e-mail?
Zarówno .doc i .pdf s± dobre. Ja osobi¶cie polecam PDF. Jest to plik nie podlegaj±cy edycji, a wiêc nie ma ryzyka, ¿e wkradn± siê nawet przypadkowe zmiany. Wygl±da to profesjonalnie, tym bardziej ¿e wci±¿ wiele osób nie wie, jak stworzyæ plik w PDF. (istnieje wiele darmowy programów – aby je znale¼æ nale¿y wpisaæ w wyszukiwarkê np. „PDF writer”. Zainstalowanie programu spowoduje dodanie na naszym komputerze dodatkowej drukarki w li¶cie dostêpnych drukarek. Jest to drukarka wirtualna, a zamiast wydruku na urz±dzeniu zewnêtrznym, dany plik drukuje siê do pliku PDF. Aby wiêc stworzyæ plik w PDF, nale¿y wybraæ opcjê „drukuj” i wybraæ drukarkê PDF. Mo¿na w ten sposób „wydrukowaæ” dowolny plik. Zamiast wydruku na papierze, powstanie PDF. Programy do edycji plików PDF s± odp³atne (niektóre mniej zaawansowane narzêdzia do modyfikacji PDF bywaj± darmowe).
Covering letter tak, motivation letter, nie zawsze. Elegancko jest napisaæ w mailu kilka s³ów “please find attached my CV” itd, a nie po prostu przesy³aæ je w za³±czniku i „ani me, ani be”. Pisanie listu motywacyjnego w przypadku prostych prac nie zawsze ma sens, podobnie jak wypisywanie w nim bana³ów nie daj±cych ¿adnej informachi. Je¶li jednak ma siê co¶ do przekazania lub podkre¶lenia, np. ¿e pracowa³o siê w firmach robi±cych dok³adnie to samo, ¿e ma siê jakie¶ szczególne umiejêtno¶ci które mog± siê przydaæ akurat temu pracodawcy – warto to dopisaæ.
Irlandzka poczta lub poczta na serwerach miêdzynarodowych, jak yahoo, gmail itd. ma pewnien sens. Mog± siê zdarzyæ filtry antyspamowe, które bêd± blokowaæ maile z „egzotycznych” adresów. Unikajmy „nieprofesjonalntych” adresów typu „crazyhorse3XXX@” czy „hotbabe22@”
4) Gdzie wysy³aæ swoje CV? Polecam np. wyszukiwarkê http://eFind.pl – nale¿y wybraæ odpowiedni kraj i szukaæ po odpowiednich s³owach kluczowych. Wyszukiwarka ta da takie wyniki, jak w danym kraju – wyszukiwarki w Polsce daj± domy¶lnie wyniki polskie / ogólno¶wiatowe.
5) Pi±te pytanie. Jak bardzo pracodawcy wa¿± wszelkie dyplomy, kursy, do¶wiadczenia, referencje, za¶wiadczenia o pracy z Polski?
Oficjalnie nie s± one uznawane. Je¶li na danym stanowisku konieczne s± formalne kwalifikacje, trzeba je nostryfikowaæ. Niemniej wiêkszo¶æ pracodawców uznaje wykszta³cenie z polskich uczelni jako przes³ankê, ¿e dana osoba ma wiedzê… referencje warto mieæ, podobnie jak dyplomy itd., ale nie polecam za³±czaæ ich do CV, lecz dodaæ ¿e s± dostêpne na ¿±danie „detailed references available upon request”
6) Szó¶te pytanie. Jaki adres nale¿y wpisaæ? Nale¿y wpisaæ swój adres… adres na miejscu jest o tyle lepszy, ¿e daje pracodawcy informacjê, ¿e pracownik jest ju¿ na miejscu. Przy podaniu adresu w Polsce warto dodaæ informacjê o gotowo¶ci do przeprowadzenia siê do np. Irlandii w ka¿dej chwili lub o planach wyjazdowych itd. Adres korespondencyjny jest najmniej istotnym elementem CV i nie nale¿y go eksponowaæ. Pracodawca powinien mieæ jednak informacje, ¿e to nie pomy³ka, ¿e kto¶ z Polski wys³a³ CV i ¿e pracownik jest gotów siê przeprowadziæ.
7) Jaki numer telefonu wpisaæ? Nale¿y podaæ wszystkie posiadane numery (je¶li ma siê numer w Irlandii, to polskich ju¿ nie trzeba). Irlandczyk pewnie nie bêdzie wiedzia³, który numer jest komórkowy a który stacjonarny. Na stacjonarny jest lepsza jako¶æ rozmów ale oczywi¶cie nie bêdziemy siedzieæ ca³y czas przy telefonie. Polecam równie¿
http://forum.gazeta.pl/forum/72,2.html?f=810&w=71918607&a=71924470
8 ) Czy pracodawcy zwracaj± uwagê na narodowo¶æ?
Moim zdaniem narodowo¶ci nie nale¿y podawaæ w CV. Oczywi¶cie s± ró¿ne stereotypy, niemniej stosowanie kryterium narodowo¶ci w procesie rekrutacyjnym jest dyskryminacj± i jest nielegalne. Nie ma to ¿adnego merytorycznego wp³ywu na ocenê pracownika, a co najwy¿ej mo¿e zasiaæ w±tpliwo¶æ, czy dana osoba mówi po angielsku… Podobnie nie podajemy stanu cywilnego, stosunku do s³u¿by wojskowej itd.
Polecam równie¿:
http://www.jobland.pl/cv/cv.php
http://www.jobland.pl/aktualnosci/Jak-znalezc-prace-za-granica-przez-Internet_-a-152.html _________________ ======
Szukasz informacji na temat pracy za granic±? Nie wszystko znajdziesz w polskim Internecie. Skorzystaj z wyszukiwarki: http://www.jobland.pl/aktualnosci/akt.php?id=332
Jobland.pl - praca za granic±. |
|