Przejdź do portalu Jobland.pl  
 
Search Usergroups Memberlist FAQ Forum Jobland.pl Forum Index Log in Private Messages Profile Register
 
Szukasz pracy za granica? Znasz jezyk?
Szukaj bezposrednio na Szukaj.jobland.pl
podatek w Polsce z pracy w Anglii w 2007 roku - artyku³ GW
Post new topic   Reply to topic
Forum Jobland.pl Forum Index -> Podatki  
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Jobland.pl
Site Admin


Joined: 02 Jul 2007
Posts: 593
Location: Warszawa

PostPosted: Mon Oct 15, 2007 10:31 am    Post subject: podatek w Polsce z pracy w Anglii w 2007 roku - artyku³ GW Reply with quote

[b][i]Ministerstwo Finansów pracuje nad zmian± niekorzystnych dla
emigrantów umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. Jednak tylko
nowa umowa z Austri± ma szansê wej¶æ w ¿ycie z pocz±tkiem 2008 r. -
czytamy w "Gazecie Wyborczej".

Minister pracy Joanna Kluzik-Rostkowska dopiero co z wielk± pomp±
og³osi³a za³o¿enia programu "Powrót". Og³oszony w trakcie kampanii
wyborczej program ma zachêcaæ emigrantów, by wrócili do kraju.

W resorcie finansów dowiedzieli¶my siê, ¿e "obecnie prowadzone s±
prace maj±ce na celu zawarcie protoko³ów do umów zawartych przez
Polskê z Austri±, Dani±, Holandi±, Islandi± oraz Belgi±, a tak¿e
maj±ce na celu zawarcie nowej umowy z Finlandi±". W uproszczeniu
chodzi o tak± zmianê przepisów, ¿eby Polacy pracuj±cy w tych krajach
(ich liczba osi±ga dziesi±tki tysiêcy) tylko tam p³acili podatki. Po
powrocie do kraju naszemu fiskusowi nie byliby nic winni. Tak± umowê
Polska ma z Irlandi± i wieloma innymi krajami.

Niestety, do fina³u zbli¿aj± siê tylko prace nad zmian± umowy z
Austri±. Zmienion± umowê musi ratyfikowaæ parlament. Sejm i Senat
zbior± siê po wyborach dopiero w listopadzie i nie wiadomo, czy
zd±¿± uchwaliæ nowe przepisy na tyle szybko, by mog³y obowi±zywaæ od
pocz±tku przysz³ego roku.

Jeszcze gorzej ma siê sprawa zmiany pozosta³ych umów niekorzystnych
dla emigrantów. Nawet samo rozpoczêcie renegocjacji w tym roku jest
ma³o prawdopodobne - informuje Ministerstwo Finansów.

Polskie w³adze nie zdecydowa³y siê na kolejny krok - abolicjê
podatkow±. Nie zrezygnowa³y wiêc z zaleg³ych za poprzednie lata
podatków od emigrantów.

Wiêcej w "Gazecie Wyborczej"[/i]

Mój m±¿ ca³y ten rok przepracuje w Anglii, w zwi±zku z tym mam pytanie, czy w 2008 roku bêdzie musia³ sie z fiskusem w Polsce czy nie? Bo z cytowanego artyku³u wynika ¿e tak , a przecie¿ by³a
podpisana umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania z Wielka Brytani±, która mia³a obowi±zywaæ od tego roku. Juz nic z tego nie rozumiem, proszê o odpowied¼ bo mam mêtlik w g³owie. Zaznaczam, i¿ m±¿ pracuje legalnie od listopada 2006, za okres pobytu (2 m-ce)
rozliczy³ siê w Polsce (dop³ata 200 z³)i teraz nie wiem czy dobrze zrobili¶my sk³adaj±c PIT z dochodami zagranicznymi. Chyba nie warto byæ uczciwym w tym kraju, bo tak to teraz nie mia³abym problemu, US by nie wiedzia³ ¿e m±¿ pracowa³ za granica a tak poda³ siê sam na
talerzu.[/b]

Szanowna Pani,

Artyku³ prasowy najprawdopodobniej odnosi³ siê do innych umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, w których utrzymana jest wci±¿ taka zasada, jaka obowi±zywa³a w zesz³ym roku w przypadku Wielkiej Brytanii.

Pani m±¿ zrobi³ w³a¶ciwie, deklaruj±c w Polsce dochody z Wielkiej Brytanii za listopad i grudzieñ 2006. Od dochodów tych móg³ odj±æ 30 diet dziennych, tj. 960 funtów, a pozosta³± kwotê opodatkowaæ wg polskiej skali podatkowej, przy czym kwotê podatku do zap³aty do urzêdu skarbowego nale¿a³o pomniejszyæ o podatek zap³acony w UK.

Od tego roku w przypadku UK (Anglii, Szkocji, Walii i Irlandii Pó³nocnej), dochody z tego kraju bêd± w Polsce zwolnione z opodatkowania. Niemniej, je¿eli m±¿ nie wyjecha³ do UK na sta³e, ca³y czas bêdzie polskim rezydentem podatkowym i dochody z zagranicy podlegaj± zadeklarowaniu do urzêdu skarbowego i nale¿y je uwzglêdniæ przy obliczaniu podatku od dochodów opodatkowanych w Polsce stawk± progresywn± zale¿n± od dochodu.

Je¿eli wiêc m±¿ bêdzie mia³ w 2007 równie¿ dochody z Polski, podlegaj±ce opodatkowaniu, to wtedy dla obliczenia % podatku do zap³aty (progu podatkowego) nale¿y uwzglêdniæ równie¿ dochody uzyskane za granic±. Praca za granic± nie bêdzie wiêc opodatkowana w Polsce, ale najprawdopodobniej zwiêkszy % podatku od dochodów w Polsce p³aconych przez Pani mê¿a.

Polecam raczej z rezerw± podchodziæ do artyku³ów prasowych, gdy¿ czêsto s± one pisane "na kolanie" i u¿ywane s± tam nieprecyzyjne zwroty lub celowo wprowadzaj±ce element sensacji.

Przede wszystkim, nie ma mowy o podwójnym opodatkowaniu. Umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania w³a¶nie zabezpieczaj± przed tym. To, ¿e podatek od dochodów zagranicznych w przypadku niektórych krajów ca³y czas p³acony jest w Polsce, a dla unikniêcia podwójnego opodatkowania, podatek zap³acony za granic± jest zaliczany na poczet podatku do zap³aty w Polce - nie oznacza, ¿e dochód jest opodatkowany podwójnie. Oznacza to jedynie, ¿e w Polsce s± wy¿sze podatki i, jak sama Pani zauwa¿y³a, wi±¿e siê to z konieczno¶ci± dop³aty.

Chodzi wiêc o to, ¿e w przypadku wielu osób pracuj±cych za granic±, wci±¿ dochód ten opodatkowany jest w Polsce, co wi±¿e siê z konieczno¶ci± dop³aty. Nie dotyczy to Irlandii i od 2007 roku równie¿ Zjednoczonego Królestwa. Artyku³ ten dotyczy³ innych krajów.
Dlatego powo³anie siê na tê umowê przez dziennikarza, w odniesieniu do opodatkowania dochodów z pracy za granic± jest raczej nietrafione.

Co do abolicji podatkowej, jak wspomniano w artykule, nie zdecydowano siê na taki krok. Wydaje siê, ¿e taka abolicja, je¶li mia³aby wej¶æ, oznacza³aby równie¿ konieczno¶æ zwrotu podatku dla tych, którzy podatek uczciwie zap³acili. Prawo musi byæ równe wobec wszystkich, a na pewno nie mo¿e dawaæ nagrody tym, którzy podatków nie p³acili. Emigranci bêd± wiêc musieli liczyæ raczej na przedawnienie siê ich zobowi±zañ podatkowych (jest 5 letni okres przedawnienia).

Mo¿e Pani sobie oczywi¶cie zadawaæ pytanie, czy warto by³o dop³aciæ 200z³, skoro wiele osób tego nie zrobi³o i szansa na wykrycie tego jest niewielka.. Od tego roku dochody Pani mê¿a z UK nie bêd± opodatkowane w Polsce, wiêc nie musi siê Pani ju¿ nad tym zastanawiaæ. Podatek bêdzie p³acony w UK, a czê¶æ podatku bêdzie mo¿na odzyskaæ, je¶li m±¿ nie bêdzie pracowa³ przez ca³y rok podatkowy (kwota wolna od podatku w UK to ponad 5 000 funtów rocznie).

==================
UWAGA. Jobland.pl nie jest biurem doradztwa podatkowego i nie mo¿na traktowaæ powy¿szej informacji jako porady prawnej lub podatkowej. Powy¿sze prosimy traktowaæ wy³±cznie informacyjnie i pogl±dowo. Nie mo¿emy braæ odpowiedzialno¶ci za decyzje podjête na podstawie tych informacji. Czêsto z pozoru drobne szczegó³y mog± wiele zmieniaæ w kwestiach podatkowych. W indywidualnych przypadkach nale¿y skorzystaæ z porad licencjonowanego doradcy podatkowego lub ksiêgowego, który udzieli porady odpowiednio do szczególnej sytuacji danej osoby. W sprawach rozliczeñ i zwrotu podatku z zagranicy polecamy np.:
www.zwrotpodatku.jobland.pl
_________________
======
Szukasz informacji na temat pracy za granic±? Nie wszystko znajdziesz w polskim Internecie. Skorzystaj z wyszukiwarki: http://www.jobland.pl/aktualnosci/akt.php?id=332

Jobland.pl - praca za granic±.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Jobland.pl
Site Admin


Joined: 02 Jul 2007
Posts: 593
Location: Warszawa

PostPosted: Mon Oct 15, 2007 8:39 pm    Post subject: Brak dochodu w Polsce - czy trzeba sk³adaæ PIT Reply with quote

[b]Jeszcze mam jedno pytanie, m±¿ w tym roku nie uzyska³ i nie uzyska
¿adnego dochodu i czy mimo tego, ¿e jego dochody w Polsce nie bêda
opodatkowane, to czy musi z³o¿yc w Polsce zeznanie roczne za 2007 rok?[/b]

Wed³ug informacji Ministerstwa Finansów - NIE

Je¶li nie by³o dochodów podlegaj±cych opodatkowaniu w Polsce, zeznania nie trzeba sk³adaæ.

Jest to analogiczna sytuacja do pytania:

[i][b]Moja córka, która na sta³e mieszka w Polsce, przez 5 miesiêcy 2006 r. pracowa³a w Irlandii u miejscowego pracodawcy. Od otrzymanego wynagrodzenia zap³aci³a podatek w Irlandii. W Polsce nie uzyska³a ¿adnych dochodów. Czy w tej sytuacji jest zobowi±zana z³o¿yæ w Polsce zeznanie podatkowe za 2006 r.?[/b][/i]

[i]Umowa z dnia 13 listopada 1995 r., miêdzy Rz±dem Rzeczypospolitej Polskiej a Rz±dem Irlandii w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu siê od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu (Dz.U. z 1996 r. Nr 29, poz.129 z pó¼n. zm.), w art. 24 ust. 1 lit. a) oraz ust. 3, przewiduje metodê wy³±czenia z progresj±. Zgodnie z tym przepisem, je¿eli osoba maj±ca miejsce zamieszkania w Polsce osi±ga dochód, który zgodnie z postanowieniami niniejszej umowy mo¿e byæ opodatkowany w Irlandii, to Polska zwolni od podatku taki dochód. Je¿eli zgodnie z jakimikolwiek postanowieniami niniejszej umowy, dochód osi±gany przez osobê maj±c± miejsce zamieszkania lub siedzibê w Umawiaj±cym siê Pañstwie jest zwolniony od podatku w tym Pañstwie, to pañstwo to mo¿e, mimo to, przy obliczaniu kwoty podatku od pozosta³ego dochodu takiej osoby wzi±æ pod uwagê dochód zwolniony od podatku. Zasadzie tej odpowiada art. 27 ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W zwi±zku z tym, ¿e dochody z pracy najemnej wykonywanej w Irlandii by³y jedynym ¼ród³em przychodu w 2006 r., to Podatnik nie ma obowi±zku sk³adania rocznego zeznania
podatkowego w Polsce za ten rok.

¬ród³o:

www.mf.gov.pl/_files_/podatki/broszury_informacyjne/mf_odpowiada.pdf[/i]
_________________
======
Szukasz informacji na temat pracy za granic±? Nie wszystko znajdziesz w polskim Internecie. Skorzystaj z wyszukiwarki: http://www.jobland.pl/aktualnosci/akt.php?id=332

Jobland.pl - praca za granic±.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Nogownik



Joined: 06 Nov 2007
Posts: 4

PostPosted: Tue Nov 06, 2007 9:42 pm    Post subject: Reply with quote

Pracowa³em w 2007 roku w Polsce od stycznia do maja. Od maja do listopada pracowalem w UK. Wiem, ¿e bêdê siê rozlicza³ z podatku za 2007 rok w Polsce. Czy to oznacza, ¿e bêdê musia³ zap³aciæ wyzszy podatek? W roku 2007 w UK zarobi³em oko³o 9 tys. funtów brutto, w Posce ok. 10 tys. z³otych brutto. Czy to oznacza, ¿e wpadam w drugi próg podatkowy i bêdê musia³ zap³aciæ 30-procentowy podatek za dochody uzyskane w roku 2007 (oczywi¶cie minus podatek zap³acony ju¿ w UK)?
Back to top
View user's profile Send private message
Jobland.pl
Site Admin


Joined: 02 Jul 2007
Posts: 593
Location: Warszawa

PostPosted: Wed Nov 07, 2007 8:48 am    Post subject: Podatek od dochodu w Polsce 2007 gdy równie¿ praca w Anglii Reply with quote

[quote="Nogownik"]Pracowa³em w 2007 roku w Polsce od stycznia do maja. Od maja do listopada pracowalem w UK. Wiem, ¿e bêdê siê rozlicza³ z podatku za 2007 rok w Polsce. Czy to oznacza, ¿e bêdê musia³ zap³aciæ wyzszy podatek? W roku 2007 w UK zarobi³em oko³o 9 tys. funtów brutto, w Posce ok. 10 tys. z³otych brutto. Czy to oznacza, ¿e wpadam w drugi próg podatkowy i bêdê musia³ zap³aciæ 30-procentowy podatek za dochody uzyskane w roku 2007 (oczywi¶cie minus podatek zap³acony ju¿ w UK)?[/quote]

Przede wszystkim - nie odejmuje sie podatku zap³aconego w UK. Od 2007 roku stosowana jest w przypadku dochodów z pracy w Wielkiej Brytanii tzw. metoda wy³±czenia z progresj±.

Przychody z pracy w UK brutto pomniejsza pan o kwotê 30% diety dziennej za ka¿dy dzieñ pracy w UK (30% x 32 funty, czyli 9,60 funta za ka¿dy dzieñ pracy). Od tak obliczonego przychodu (przeliczonego na z³ote) odejmuje siê nastêpnie przys³uguj±ce koszty uzyskania przychodów (osobie uzyskuj±cej dochody ze stosunku pracy przys³uguj± zrycza³towane koszty uzyskania przychodów okre¶lone w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, obecnie 102 z³ote 25 groszy za ka¿dy miesi±c pracy).

Tak obliczony dochód z pracy za granic± dodaje Pan do dochodu w Polsce i oblicza podatek od takiego dochodu.

Je¶li wiêc (na przyk³ad) Pana dochód z Polski wynosi³ 10 000 z³, a dochód z UK (po odjêciu 30% diet i ustawowych kosztów uzyskania) wyniós³ 40 000 z³, to ³±czny dochód wyniós³ 50 000 z³. Podatek od 50 000 z³ w Polsce wyniós³ 10 397,28 z³, czyli 20,79% kwoty dochodu.

Tak obliczon± stawkê procentow± stosuje Pan nastêpnie do dochodu z Polski (10 000 z³), czyli 2079 z³ podatku do zap³aty w Polsce. Oczywi¶cie od tego odejmuje Pan ju¿ pobrane zaliczki na podatek W POLSCE.

Tak wiêc, dla ustalenia % opodatkowania stosuje siê ³±czny dochód, ale opodatkowuje siê tylko dochód z Polski. Wej¶cie w wy¿szy próg podatkowy nie oznacza opodatkowania wy¿sz± stawk± ca³ego dochodu, ale jedynie dochodu powy¿ej tej kwoty nadwy¿ki, z zastosowaniem kwoty wolnej itd, st±d efektywna stawka opodatkowania w Pana wypadku wyniesie ok. 20%.

Wiêcej szczegó³ów:
http://www.mf.gov.pl/dokument.php?const=3&dzial=133&id=78320

Warto te¿ zwróciæ uwagê, ¿e najprawdopodobniej pewna czê¶æ podatku z UK bêdzie do zwrotu. Je¶li nie planuje Pan pracowaæ w UK do koñca brytyjskiego roku podatkowego (do 5 kwietnia 2008), to mo¿e Pan wyst±piæ o zwrot podatku ju¿ teraz. Od dochodu 9000 funtów w UK standardowy podatek wynosi 572,50 funta, a wiêc, je¶li ³±cznie potr±cono Panu wiêcej PAYE ni¿ ta kwota, to nadwy¿ka bêdzie do zwrotum i co najwa¿niejesze, NIE BÊDZIE TO MIA£O WP£YWU NA WYSOKO¦Æ PODATKU W POLSCE.

==================
UWAGA. Jobland.pl nie jest biurem doradztwa podatkowego i nie mo¿na traktowaæ powy¿szej informacji jako porady prawnej lub podatkowej. Powy¿sze prosimy traktowaæ wy³±cznie informacyjnie i pogl±dowo. Nie mo¿emy braæ odpowiedzialno¶ci za decyzje podjête na podstawie tych informacji. Czêsto z pozoru drobne szczegó³y mog± wiele zmieniaæ w kwestiach podatkowych. W indywidualnych przypadkach nale¿y skorzystaæ z porad licencjonowanego doradcy podatkowego lub ksiêgowego, który udzieli porady odpowiednio do szczególnej sytuacji danej osoby. W sprawach rozliczeñ i zwrotu podatku z zagranicy polecamy np.:
www.zwrotpodatku.jobland.pl
_________________
======
Szukasz informacji na temat pracy za granic±? Nie wszystko znajdziesz w polskim Internecie. Skorzystaj z wyszukiwarki: http://www.jobland.pl/aktualnosci/akt.php?id=332

Jobland.pl - praca za granic±.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Nogownik



Joined: 06 Nov 2007
Posts: 4

PostPosted: Wed Nov 07, 2007 5:56 pm    Post subject: Reply with quote

Dziekujê bardzo za precyzyjn± i pocieszaj±c± dla mnie odpowied¼ :D.
Nie zamierzam ju¿ pracowaæ w UK w tym roku podatkowym. Wyje¿d¿am do Polski 15 listopada. Zatem rozumiem, ¿e do odzyskania podatku wystarczy wys³aæ druk P85 do odpowiedniego urzêdu? Czy do odzyskania podatku muszê mieæ konto bankowe w UK, czy te¿ brytyjski urz±d skarbowy mo¿e przelaæ mi pieni±dze na polskie konto?
Back to top
View user's profile Send private message
Jobland.pl
Site Admin


Joined: 02 Jul 2007
Posts: 593
Location: Warszawa

PostPosted: Wed Nov 07, 2007 8:44 pm    Post subject: Reply with quote

[quote="Nogownik"]Dziekujê bardzo za precyzyjn± i pocieszaj±c± dla mnie odpowied¼ :D.
Nie zamierzam ju¿ pracowaæ w UK w tym roku podatkowym. Wyje¿d¿am do Polski 15 listopada. Zatem rozumiem, ¿e do odzyskania podatku wystarczy wys³aæ druk P85 do odpowiedniego urzêdu? Czy do odzyskania podatku muszê mieæ konto bankowe w UK, czy te¿ brytyjski urz±d skarbowy mo¿e przelaæ mi pieni±dze na polskie konto?[/quote]

O zwrot podatku nale¿y wyst±piæ do urzêdu w³a¶ciwego dla ostatniego miejsca pracy na P85. Niestety, nie ma mo¿liwo¶ci przelewu do Polski. Do Polski mog± wys³aæ czek, który potem z³o¿y Pan w swoim banku w Polsce do inkasa.
_________________
======
Szukasz informacji na temat pracy za granic±? Nie wszystko znajdziesz w polskim Internecie. Skorzystaj z wyszukiwarki: http://www.jobland.pl/aktualnosci/akt.php?id=332

Jobland.pl - praca za granic±.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Nogownik



Joined: 06 Nov 2007
Posts: 4

PostPosted: Wed Nov 07, 2007 9:36 pm    Post subject: Reply with quote

Dziêkujê za b³yskawiczn± odpowied¼. Mam jeszcze ma³e w±tpliwo¶ci: czy do druku P85 muszê od razu za³±czyæ formularz od pracodawcy P45? Co prawda wyje¿d¿am z Anglii 15 listopada, ale umowa koñczy mi siê 30 listopada (wykorzystujê przys³uguj±cy mi urlop). Ostatni± wyp³atê dostanê na angielskie konto w³a¶nie 30 listopada. Przypuszczam wiêc, ¿e pracodawca nie wystawi mi przed tym dniem druku P45. Zatem bêdê musia³ wys³aæ go ju¿ z Polski.
Pytanie mam takie: czy wys³aæ P85 jeszcze przed wyjazdem, a potem dos³aæ P45, czy te¿ wszystko to wys³aæ razem ju¿ z Polski? Chodzi mi o rozwi±zanie najkorzystniejsze.
Back to top
View user's profile Send private message
Jobland.pl
Site Admin


Joined: 02 Jul 2007
Posts: 593
Location: Warszawa

PostPosted: Thu Nov 08, 2007 2:16 pm    Post subject: P85 i p45 wys³aæ z Polski Reply with quote

[quote="Nogownik"]Dziêkujê za b³yskawiczn± odpowied¼. Mam jeszcze ma³e w±tpliwo¶ci: czy do druku P85 muszê od razu za³±czyæ formularz od pracodawcy P45? Co prawda wyje¿d¿am z Anglii 15 listopada, ale umowa koñczy mi siê 30 listopada (wykorzystujê przys³uguj±cy mi urlop). Ostatni± wyp³atê dostanê na angielskie konto w³a¶nie 30 listopada. Przypuszczam wiêc, ¿e pracodawca nie wystawi mi przed tym dniem druku P45. Zatem bêdê musia³ wys³aæ go ju¿ z Polski.
Pytanie mam takie: czy wys³aæ P85 jeszcze przed wyjazdem, a potem dos³aæ P45, czy te¿ wszystko to wys³aæ razem ju¿ z Polski? Chodzi mi o rozwi±zanie najkorzystniejsze.[/quote]

S±dzê ¿e lepiej wys³aæ z Polski wszystko razem. Mniejsza szansa, ¿e siê co¶ zgubi itd. Poza tym HMRC, aby zwróciæ podatek, musi mieæ komplet informacji na temat naliczonego podatku. Tak wiêc, powinien Pan po otrzymaniu ostatniej wyp³aty i uzyskaniu P45 wys³aæ wniosek o zwrot wraz z wszystkimi dokumentami.

==================
UWAGA. Jobland.pl nie jest biurem doradztwa podatkowego i nie mo¿na traktowaæ powy¿szej informacji jako porady prawnej lub podatkowej. Powy¿sze prosimy traktowaæ wy³±cznie informacyjnie i pogl±dowo. Nie mo¿emy braæ odpowiedzialno¶ci za decyzje podjête na podstawie tych informacji. Czêsto z pozoru drobne szczegó³y mog± wiele zmieniaæ w kwestiach podatkowych. W indywidualnych przypadkach nale¿y skorzystaæ z porad licencjonowanego doradcy podatkowego lub ksiêgowego, który udzieli porady odpowiednio do szczególnej sytuacji danej osoby. W sprawach rozliczeñ i zwrotu podatku z zagranicy polecamy np. us³ugi Euro Tax (5% zni¿ki dla osób z polecenia Jobland.pl:
www.zwrotpodatku.jobland.pl
_________________
======
Szukasz informacji na temat pracy za granic±? Nie wszystko znajdziesz w polskim Internecie. Skorzystaj z wyszukiwarki: http://www.jobland.pl/aktualnosci/akt.php?id=332

Jobland.pl - praca za granic±.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
maly



Joined: 06 Dec 2007
Posts: 1

PostPosted: Thu Dec 06, 2007 11:46 am    Post subject: rozliczenie za 2007 r (dochody w Anglii i w Polsce) Reply with quote

Dzieñ dobry.

Moja sytuacja przedstawia siê nastêpuj±co;

Jestem zameldowany w PL, mam swoje centrum¿yciowe w PL.

W okresie od czerwca do pazdziernika 2007 pracowalem w Anglii odprowadza³em podatek, p³aci³em NI, by³em zatrudniony w 1 pracy przez agencjê (mam payslipy P45 i P8.. ten kñcowy ) i w drugiej "normalnie" tzn sam znalazlem sobie t± pracê bez pomocy agencji (równie¿ mam payslipy p45 itd)

Zak³adaj±c, ¿e nie osi±gn±³em ¿adnego dochodu w Polsce - czy muszê zg³aszaæ siê do urzêdu skarbowego w Polsce? Co muszê zrobiæ ¿eby urz±d skarbowy "nie przyczepi³ siê" je¶li na moim koncie w PL pojawi siê oko³o 20 ty¶ z³otych?


I teraz kolejne pytanie. Moja sytuacja komplikuje siê nieco gdy¿ pewnego piêknego dnia (w roku 2007) policja w PL poprosi³a mnie o pomoc, zgodzi³em siê (niestety) i jak siê okazuje osi±gn±³em dochód 8z³ ! (nie wiem czy to co¶ zmienia, ale go nie odebra³em, nie pokwitowa³em itd, nie podpisywa³em umowy o dzie³o ani nic z tych rzeczy, niemniej jednak, zostawi³em tam swoje dane równie¿ z adresem)

Wiêc co teraz? wiem, ¿e z dochodu (zapominaj±c ca³kowicie o Anglii) 8z³ nie odprowadzi³bym podatku w PL gdy¿ nie przekroczy³em pewnej zarobionej kwoty.
ALE w ci±gu ca³ego roku 2007 osi±gn±³em dochody w Anglii i PL (8z³!) Czy mam zg³aszaæ siê do US w PL? Czy mam siê rozliczaæ w PL z dochodów osi±gniêtych w Anglii?

Z góry dziêkujê za pomoc :)
Back to top
View user's profile Send private message
Jobland.pl
Site Admin


Joined: 02 Jul 2007
Posts: 593
Location: Warszawa

PostPosted: Fri Dec 07, 2007 1:00 am    Post subject: Re: rozliczenie za 2007 r (dochody w Anglii i w Polsce) Reply with quote

USTOSUNKUJÊ SIE NAJPIERW DO:

[i]"Jestem zameldowany w PL, mam swoje centrum¿yciowe w PL.

W okresie od czerwca do pazdziernika 2007 pracowalem w Anglii odprowadza³em podatek, p³aci³em NI, by³em zatrudniony w 1 pracy przez agencjê (mam payslipy P45 i P8.. ten kñcowy ) i w drugiej "normalnie" tzn sam znalazlem sobie t± pracê bez pomocy agencji (równie¿ mam payslipy p45 itd)

Zak³adaj±c, ¿e nie osi±gn±³em ¿adnego dochodu w Polsce - czy muszê zg³aszaæ siê do urzêdu skarbowego w Polsce? Co muszê zrobiæ ¿eby urz±d skarbowy "nie przyczepi³ siê" je¶li na moim koncie w PL pojawi siê oko³o 20 ty¶ z³otych?"[/i]

Je¶li nie ma Pan dochodu podlegaj±cego opodatkowaniu w Polsce w danym roku podatkowym, nie sk³ada Pan deklaracji podatkowej, bo nie ma od czego. Dochody z UK z roku 2007 s± zwolnione z podatku w Polsce, wiêc - nie trzeba niczego deklarowaæ.

Je¶li urz±d skarbowy wezwie Pana do udokunetowania dochodu (raczej nie na skutek wp³ywu na konto, raczej np. zakupu samochodu itd) to wtedy wyt³umaczy Pan, ¿e dochód jest mia³ Pan z pracy w UK, a na dowód przedstawi Pan payslipy.

Mo¿e Pan te¿ spokojnie odzyskaæ podatek z UK - nie ma to wp³ywu na zobowi±zania podatkowe w Polsce, (jak to mia³o miejsce do 2006 roku).

Co do pytania:

[i]W roku 2007) policja w PL poprosi³a mnie o pomoc, zgodzi³em siê (niestety) i jak siê okazuje osi±gn±³em dochód 8z³ ! (nie wiem czy to co¶ zmienia, ale go nie odebra³em, nie pokwitowa³em itd, nie podpisywa³em umowy o dzie³o ani nic z tych rzeczy, niemniej jednak, zostawi³em tam swoje dane równie¿ z adresem)

Wiêc co teraz? wiem, ¿e z dochodu (zapominaj±c ca³kowicie o Anglii) 8z³ nie odprowadzi³bym podatku w PL gdy¿ nie przekroczy³em pewnej zarobionej kwoty.
ALE w ci±gu ca³ego roku 2007 osi±gn±³em dochody w Anglii i PL (8z³!) Czy mam zg³aszaæ siê do US w PL? Czy mam siê rozliczaæ w PL z dochodów osi±gniêtych w Anglii? [/i]

Nie chcia³bym wchodziæ w kompetencje doradcy podatkowego i dawaæ Panu porad w tym zaresie. Polecam kontakt z ksiêgowym, doradc± podatkowym lub z urzêdem skarbowym czy krajow± informacj± podatkow±: http://www.kip.mofnet.gov.pl

Niemniej:

Na podstawie art 30. ust.1 pkt. 5) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatek dochodowy z wynagrodzeñ za udzielanie pomocy Policji i innym wymienionym w ustawie organom, wyp³acanych z funduszu operacyjnego wynosi 20% - i jest to rycza³t, czyli dochodów tych nie ³±czy siê z dochodami opodatkowanymi na zasadach ogólnych. Wynagrodzeñ tych siê te¿ nie ujmuje w zeznaniu podatkowym, na podst. art 45 ust. 3 pkt. 1), chyba ¿e pobra³ Pan wynagrodzenie, ale p³atnik (policja) nie potr±ci³ podatku z tego wynagrodzenia.

Tak wiêc, nie musi Pan nic robiæ. Niemniej, nie powinien siê Pan obawiaæ "jak ognia" dochodów z Polski. Nawet, gdyby tak siê sta³o, od tych dochodów zap³aci³by Pan wiêkszy podatek w Polsce, uwzglêdniaj±cy pana ³±czny poziom dochodów, ale w ¿aden sposób nie spowoduje to opodatkowania Pana dochodów z UK, bo od 2007 roku s± one po prostu ZWOLNIONE.

Informacja z Ministerstwa Finansów o sposobie rozliczania dochodów z zagranicy:

http://www.mf.gov.pl/dokument.php?const=3&dzial=133&id=78320

==================
UWAGA. Jobland.pl nie jest kancelari± prawnicz± ani biurem doradztwa podatkowego i nie mo¿na traktowaæ powy¿szej informacji jako porady prawnej lub podatkowej. Powy¿sze prosimy traktowaæ wy³±cznie informacyjnie i pogl±dowo. Nie mo¿emy braæ odpowiedzialno¶ci za decyzje podjête na podstawie tych informacji. Czêsto z pozoru drobne szczegó³y mog± wiele zmieniaæ w kwestiach prawnych i podatkowych. W indywidualnych przypadkach nale¿y skorzystaæ z porad prawnika, licencjonowanego doradcy podatkowego lub ksiêgowego, który udzieli porady odpowiednio do szczególnej sytuacji danej osoby. W sprawach rozliczeñ i zwrotu podatku z zagranicy polecamy np.:
www.jobland.pl/podatek/index.php
_________________
======
Szukasz informacji na temat pracy za granic±? Nie wszystko znajdziesz w polskim Internecie. Skorzystaj z wyszukiwarki: http://www.jobland.pl/aktualnosci/akt.php?id=332

Jobland.pl - praca za granic±.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Display posts from previous:   
Forum Jobland.pl Forum Index -> Podatki  
Post new topic   Reply to topic All times are GMT + 1 Hour
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum
 
    FAQ | Memberlist | Usergroups | Search | Register | Profile | Private Messages | Log in