Przejdź do portalu Jobland.pl  
 
Search Usergroups Memberlist FAQ Forum Jobland.pl Forum Index Log in Private Messages Profile Register
 
Szukasz pracy za granica? Znasz jezyk?
Szukaj bezposrednio na Szukaj.jobland.pl
Student wyjazd na rok do Anglii - co z podatkiem?
Post new topic   Reply to topic
Forum Jobland.pl Forum Index -> Podatki  
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Jobland.pl
Site Admin


Joined: 02 Jul 2007
Posts: 593
Location: Warszawa

PostPosted: Tue Sep 04, 2007 10:26 pm    Post subject: Student wyjazd na rok do Anglii - co z podatkiem? Reply with quote

Jestem studentk±. W tym roku zamierzam wzi±æ urlop dziekañski i pracowaæ w Wielkiej Brytanii w okresie od listopada 2007 roku do wrze¶nia 2008 roku. Chcia³abym zapytaæ, jak bêdzie wygl±da³o moje rozliczenie z urzêdem skarbowym w Polsce, bior±c pod uwagê, ¿e w 2007 roku mia³am w Polsce dochody pochodz±ce z opodatkowanego stypendium oraz pracy na umowê o dzie³o. Kiedy bêdê musia³a z³o¿yæ zeznanie - do koñca kwietnia 2007 czy dopiero po powrocie? W jaki sposób bêd± opodatkowane moje dochody z Polski i Wielkiej Brytanii?
Poniewa¿ wyje¿d¿a Pani na stosunkowo krótki czas, Pani miejsce zamieszkania dla celów podatkowych pozostanie w Polsce, jak równie¿ miejsce sta³ego zamieszkania. Dlatego bêdzie Pani sk³ada³a normalne zeznania podatkowe w Polsce.
Zeznanie roczne powinna Pani z³o¿yæ w normalnym terminie, tj. do koñca kwietnia. Dochody z Wielkiej Brytanii bêd± zwolnione z opodatkowania w Polsce, ale do obliczania stawki % podatku dochodowego od Pani pozosta³ych dochodów opodatkowanych w Polsce - bêd± uwzglêdniane.
Oznacza to, ¿e najpierw obliczy Pani podatek sumuj±c dochody z Polski i z Wielkiej Brytanii. Nastêpnie obliczy Pani jaki procent tych ³±cznych dochodów stanowi tak obliczony podatek. Powiedzmy, ¿e wyjdzie 25%. Tak obliczon± stawkê % zastosuje Pani do wspomnianych przez Pani± dochodów z Polskim, czyli w tym przypadku bêdzie to 25%. Dotyczy to obu lat, w których bêdzie Pani pracowa³a w UK.
W UK bêdzie Pani p³aci³a bardzo niski podatek. Wynika to z tego, ¿e bêdzie Pani pracowa³a przez po³owê roku podatkowego (który koñczy siê 5 kwietnia w UK). Poniewa¿ kwota wolna od podatku wynosi ok. 5 tysiêcy funtów w roku podatkowym, zap³aci Pani stosunkowo niewielki podatek, a ok. 10 000 funtów Pani dochodu w tym czasie bêdzie wolne od podatku. Prawdopodobne jest, ¿e bêdzie Pani mog³a wystêpowaæ o zwrot potr±conych zaliczek.

==================
UWAGA. Jobland.pl nie jest biurem doradztwa podatkowego i nie mo¿na traktowaæ powy¿szej informacji jako porady prawnej lub podatkowej. Powy¿sze prosimy traktowaæ wy³±cznie informacyjnie i pogl±dowo. Nie mo¿emy braæ odpowiedzialno¶ci za decyzje podjête na podstawie tych informacji. Czêsto z pozoru drobne szczegó³y mog± wiele zmieniaæ w kwestiach podatkowych. W indywidualnych przypadkach nale¿y skorzystaæ z porad licencjonowanego doradcy podatkowego lub ksiêgowego, który udzieli porady odpowiednio do szczególnej sytuacji danej osoby.
_________________
======
Szukasz informacji na temat pracy za granic±? Nie wszystko znajdziesz w polskim Internecie. Skorzystaj z wyszukiwarki: http://www.jobland.pl/aktualnosci/akt.php?id=332

Jobland.pl - praca za granic±.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Jobland.pl
Site Admin


Joined: 02 Jul 2007
Posts: 593
Location: Warszawa

PostPosted: Sun Oct 07, 2007 10:15 am    Post subject: Rozliczenie dochodów z pracy za granic± Reply with quote

Informacje Ministerstwa Finansów ze strony www.mf.gov.pl:

[b]Rozliczenie dochodów z pracy najemnej wykonywanej za granic± za 2007 rok[/b]

Uzyskuj±c dochody z tytu³u pracy najemnej wykonywanej za granic± w wiêkszo¶ci przypadków nale¿y rozliczyæ siê z nich tak¿e w Polsce. Nale¿y o tym pamiêtaæ szczególnie obecnie, gdy wiele osób maj±cych miejsce zamieszkania w Polsce podejmuje tak± pracê za granic±. Podstawa prawna:

ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.);
dwustronne umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania (Polska zawar³a takie umowy z ok. 80 pañstwami - wszystkie obowi±zuj±ce umowy s± opublikowane w Dzienniku Ustaw, tre¶æ ich jest dostêpna tak¿e w internecie, wykaz umów wraz z podanym numerem Dziennika Ustaw znajduje siê równie¿ na stronie internetowej Ministerstwa Finansów - www.mf.gov.pl);
rozporz±dzenie Ministra Pracy i Polityki Spo³ecznej z dnia 19 grudnia 2002 r. w sprawie wysoko¶ci oraz warunków ustalania nale¿no¶ci przys³uguj±cych pracownikowi zatrudnionemu w pañstwowej lub samorz±dowej jednostce sfery bud¿etowej z tytu³u podró¿y s³u¿bowej poza granicami kraju (Dz. U. Nr 236, poz. 1991 ze zm.);
ustawa z dnia 13 pa¼dziernika 1998 r. o systemie ubezpieczeñ spo³ecznych (Dz. U. Nr 137, poz. 887 ze zm.);
ustawa z dnia 27 sierpnia 2004 r. o ¶wiadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze ¶rodków publicznych (Dz. U. Nr 210, poz. 2135 ze zm.).
Zasady postêpowania w sprawach podatkowych wynikaj± z dwustronnych umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. Zgodnie z generaln± zasad±, okre¶lon± w umowach w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, wynagrodzenie z tytu³u pracy najemnej wykonywanej przez osobê maj±c± miejsce zamieszkania w jednym z umawiaj±cych siê pañstw podlega opodatkowaniu tylko w tym pañstwie, chyba ¿e praca wykonywana jest w drugim pañstwie. W takim przypadku dochód mo¿e byæ opodatkowany zarówno w pañstwie miejsca zamieszkania, jak i w pañstwie w którym wykonywano pracê. Od tej ogólnej zasady umowy przewiduj± wyj±tek, zgodnie z którym wynagrodzenie za pracê najemn± wykonywan± w drugim pañstwie mo¿e byæ opodatkowane tylko w pañstwie zamieszkania osoby uzyskuj±cej wynagrodzenie. Bêdzie tak wtedy, gdy spe³nione zostan± równocze¶nie trzy warunki: - odbiorca wynagrodzenia przebywa w drugim pañstwie nie d³u¿ej, ni¿ przez okre¶lony czas (najczê¶ciej jest to 183 dni w roku kalendarzowym lub w ci±gu kolejnych 12 miesiêcy, licz±c od dnia przybycia do tego pañstwa) oraz - wynagrodzenie jest wyp³acane przez pracodawcê lub w imieniu pracodawcy, który nie ma miejsca zamieszkania lub siedziby w drugim pañstwie oraz - wynagrodzenie nie jest wyp³acane przez zak³ad lub sta³± placówkê, któr± pracodawca posiada w drugim pañstwie. Niespe³nienie któregokolwiek z tych warunków oznacza, ¿e otrzymane wynagrodzenie mo¿e byæ opodatkowane zarówno w pañstwie, w którym praca jest wykonywana, jak i w pañstwie, w którym osoba uzyskuj±ca wynagrodzenie ma miejsce zamieszkania. W takim przypadku, je¿eli osoba maj±ca miejsce zamieszkania w Polsce uzyskuje przychody z tytu³u pracy najemnej wykonywanej za granic±, które mog± byæ równie¿ opodatkowane w drugim pañstwie, podwójnemu opodatkowaniu tego dochodu zapobiega siê poprzez zastosowanie w³a¶ciwej metody unikania podwójnego opodatkowania okre¶lonej w umowie o unikaniu podwójnego opodatkowania. W zawartych przez Polskê umowach wystêpuj± dwie metody unikania podwójnego opodatkowania:

1) metoda wy³±czenia z progresj±,

2) metoda proporcjonalnego odliczenia.

W przypadku, gdy dochód zosta³ uzyskany w pañstwie, z którym Polska nie zawar³a umowy w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, stosowana jest metoda wymieniona w pkt 2, czyli metoda proporcjonalnego odliczenia.

Ad. 1)

Metoda wy³±czenia z progresj± oznacza, ¿e w Polsce wy³±cza siê z podstawy opodatkowania dochód osi±gniêty za granic±, zwolniony z opodatkowania na podstawie umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. Jednak dla ustalenia stawki podatku od pozosta³ego dochodu - osi±gniêtego w Polsce - stosuje siê stawkê podatku w³a¶ciw± dla ca³ego dochodu, tzn. ³±cznie z dochodem osi±gniêtym za granic±. Metodê wy³±czenia z progresj± przewiduj± miêdzy innymi umowy zawarte z nastêpuj±cymi pañstwami: Albani±, Chinami, Chorwacj±, Cyprem, Czechami, Estoni±, Francj±, Grecj±, Indonezj±, Irlandi±, Japoni±, Kanad±, Kuwejtem, Litw±, £otw±, Niemcami, Portugali±, Republik± Po³udniowej Afryki, Rumuni±, S³owacj±, S³oweni±, Szwecj±, Tunezj±, Turcj±, Ukrain±, Wielk± Brytani± i Pó³nocn± Irlandi± oraz W³ochami. Przy zastosowaniu metody wy³±czenia z progresj± podatnik ma obowi±zek sk³adania zeznania rocznego, je¿eli:

osi±gnie w Polsce dochody podlegaj±ce opodatkowaniu wed³ug skali podatkowej,
bêdzie chcia³ skorzystaæ z preferencyjnego rozliczenia rocznego, tzn. z³o¿yæ zeznanie ³±cznie z ma³¿onkiem lub opodatkowaæ dochody w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowuj±cych dzieci.
Ad 2)

Metoda odliczenia proporcjonalnego oznacza, ¿e dochód osi±gany za granic± jest opodatkowany w Polsce, ale od nale¿nego podatku odlicza siê podatek zap³acony za granic±. Odliczenie to mo¿liwe jest tylko do wysoko¶ci podatku przypadaj±cego proporcjonalnie na dochód uzyskany w obcym pañstwie. Metodê odliczenia proporcjonalnego przewiduje siê miêdzy innymi w umowach zawartych z nastêpuj±cymi pañstwami: Austri±, Belgi±, Dani±, Finlandi±, Holandi±, Kazachstanem, Rosj± i Stanami Zjednoczonymi. Przy zastosowaniu metody odliczenia proporcjonalnego obowi±zek wykazania w zeznaniu rocznym dochodu uzyskanego za granic± istnieje zawsze, bez wzglêdu na to czy oprócz dochodów z zagranicy podatnik uzyska³ w Polsce inne dochody opodatkowane wed³ug skali podatkowej. Je¿eli podatnik przebywa czasowo za granic± i osi±ga dochody ze ¼róde³ tam po³o¿onych, to ma dodatkowo obowi±zek wp³acenia zaliczki na podatek dochodowy w wysoko¶ci 19% tych dochodów, w terminie do 20 dnia miesi±ca nastêpuj±cego po miesi±cu, w którym wróci³ do kraju. Przy wp³aceniu zaliczki podatnik równie¿ mo¿e odliczyæ - w odpowiedniej proporcji - podatek zap³acony za granic±.

Przyk³ady:


Metoda wy³±czenia z progresj±:

a)
dochód uzyskany w Polsce
=
20 000 z³

b)
dochód uzyskany za granic±
=
30 000 z³

c)
razem dochód (a + b)
=
50 000 z³

d)
podatek polski wg skali podatkowej od 50 000 z³
=
10 397,28 z³

e)
stopa procentowa (d:c)
=
20,79%

f)
podatek do zap³acenia w Polsce : 20,79% x 20 000 z³
=
4158 z³


minus zaliczki pobrane w Polsce








Metoda proporcjonalnego odliczenia:

a)
dochód uzyskany w Polsce
=
30 000 z³

b)
dochód uzyskany za granic±
=
20 000 z³

c)
podatek zap³acony za granic±
=
5 000 z³

d)
razem dochód (a + b)
=
50 000 z³

e)
podatek polski wg skali podatkowej od 50 000 z³
=
10 397,28 z³

f)
podatek zagraniczny do odliczenia od podatku polskiego

= 10 397,28 x 20 000

50 000

=

4 158,91 z³

g)
podatek do zap³acenia w Polsce: 10 397,28- 4 158,91

minus zaliczki pobrane w Polsce
=
6 238,37 z³




Z powy¿szego wynika, ¿e obowi±zek z³o¿enia w Polsce zeznania podatkowego nie powstaje jedynie w przypadku, gdy podatnik uzyska³ dochód z pañstwa, z którym obowi±zuj±ca umowa przewiduje, jako metodê unikania podwójnego opodatkowania, metodê wy³±czenia z progresj± i nie uzyska³ on w Polsce w tym samym roku podatkowym innego dochodu podlegaj±cego opodatkowaniu wed³ug skali podatkowej (je¿eli nie korzysta z rozliczenia wspólnego z ma³¿onkiem lub opodatkowania w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowuj±cych dzieci). W ka¿dym innym przypadku osi±gniêcia dochodów z zagranicy na osobie zamieszka³ej w Polsce bêdzie ci±¿y³ obowi±zek rozliczenia siê w polskim urzêdzie skarbowym.


Ustalenie dochodu do opodatkowania

Sposób obliczania dochodu przy sk³adaniu rocznego zeznania podatkowego jest taki sam bez wzglêdu na kraj uzyskania wynagrodzenia za pracê najemn± oraz na zastosowan± metodê zapobiegania podwójnemu opodatkowaniu.

Przychód osi±gany za granic± nale¿y pomniejszyæ za ka¿dy dzieñ pobytu za granic±, w którym podatnik pozostawa³ w stosunku pracy, o kwotê odpowiadaj±c± 30% równowarto¶ci diety z tytu³u podró¿y s³u¿bowej za granic±.
Wysoko¶æ diety uzale¿niona jest od docelowego kraju podró¿y. Kwoty diet okre¶lone s± w rozporz±dzeniu Ministra Pracy i Polityki Spo³ecznej w sprawie wysoko¶ci oraz warunków ustalania nale¿no¶ci przys³uguj±cych pracownikowi zatrudnionemu w pañstwowej lub samorz±dowej jednostce sfery bud¿etowej z tytu³u podró¿y s³u¿bowej poza granicami kraju.
Pomniejszone o diety z tytu³u podró¿y s³u¿bowej przychody przelicza siê na z³ote wed³ug kursu z dnia otrzymania b±d¼ postawienia ¶rodków pieniê¿nych do dyspozycji podatnika, og³aszanego przez bank, z us³ug którego korzysta podatnik, i które maj± zastosowanie przy kupnie walut obcych. Je¿eli bank, z którego us³ug korzysta podatnik stosuje ró¿ne kursy walut obcych i nie jest mo¿liwe zastosowanie kursu, o którym mowa w zdaniu poprzednim, stosuje siê kurs ¶redni walut obcych z dnia uzyskania przychodu og³aszany przez Narodowy Bank Polski.
W przypadku, gdy podatnik nie korzysta z us³ug banku - przychody nale¿y przeliczyæ wed³ug ¶rednich kursów walut obcych z dnia uzyskania przychodu, og³aszanych przez Narodowy Bank Polski.
Powy¿sza zasada ma równie¿ zastosowanie do przeliczania podatku zap³aconego za granic±.
Od tak obliczonego przychodu (przeliczonego na z³ote) odejmuje siê nastêpnie przys³uguj±ce koszty uzyskania przychodów (osobie uzyskuj±cej dochody ze stosunku pracy przys³uguj± zrycza³towane koszty uzyskania przychodów okre¶lone w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych).


Odliczenia od dochodu

Zgodnie z ustaw± o podatku dochodowym od osób fizycznych dochód ulega obni¿eniu o kwotê potr±conych b±d¼ zap³aconych sk³adek na ubezpieczenia spo³eczne, okre¶lonych w ustawie o systemie ubezpieczeñ spo³ecznych.

Nie odlicza siê sk³adek zap³aconych do zagranicznych systemów ubezpieczeñ spo³ecznych.
Je¿eli w zeznaniu rocznym podatnik wyka¿e dochód do opodatkowania, mo¿e skorzystaæ równie¿ z innych odliczeñ od dochodu, np.:
-darowizn,
-wydatków rehabilitacyjnych,
-wydatków z tytu³u u¿ytkowania sieci Internet w lokalu (budynku), bêd±cym miejscem zamieszkania podatnika.
Dochód po odliczeniach stanowi podstawê opodatkowania. Podstawê opodatkowania zaokr±gla siê do pe³nych z³otych i oblicza od niej podatek wed³ug obowi±zuj±cej w 2007 r. skali podatkowej.

Odliczenia od podatku

Podatek dochodowy obliczony zgodnie z obowi±zuj±c± w 2007 roku skal± podatkow±, w pierwszej kolejno¶ci ulega obni¿eniu o kwotê pobranej b±d¼ op³aconej sk³adki na ubezpieczenie zdrowotne, o którym mowa w ustawie o ¶wiadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze ¶rodków publicznych. Zatem podatnik, osi±gaj±cy dochody z pracy wykonywanej za granic±, ma mo¿liwo¶æ (podobnie jak w przypadku sk³adek na ubezpieczenia spo³eczne) odliczenia op³aconych w roku podatkowym sk³adek na ubezpieczenie zdrowotne. Odliczenie to nie mo¿e jednak przekroczyæ 7,75% podstawy wymiaru sk³adki.

Podobnie jak w przypadku sk³adek na ubezpieczenia spo³eczne, nie odlicza siê sk³adek zap³aconych do zagranicznych systemów ubezpieczeñ zdrowotnych.


Uwaga!

Od podatku dochodowego pomniejszonego o kwotê sk³adki na ubezpieczenie zdrowotne, podatnik ma prawo odliczyæ kwotê stanowi±c± iloczyn liczby wychowywanych dzieci i kwoty 120 z³, je¿eli w roku podatkowym wychowywa³ w³asne lub przysposobione dzieci.

Je¿eli podatnik wyka¿e w zeznaniu podatkowym dochody do opodatkowania, ma prawo wskazaæ w tym zeznaniu organizacjê po¿ytku publicznego dzia³aj±c± na podstawie polskich przepisów reguluj±cych dzia³alno¶æ po¿ytku publicznego, na rzecz której zostanie przekazana kwota w wysoko¶ci nieprzekraczaj±cej 1% podatku nale¿nego wynikaj±cego z tego zeznania przez naczelnika urzêdu skarbowego w³a¶ciwego miejscowo dla z³o¿enia zeznania podatkowego.

Podatnik, który przed 2006 r. poniós³ wydatki na remont i modernizacjê budynku (lokalu) mieszkalnego a odliczenie z tego tytu³u nie znalaz³o pokrycia w podatku – kwotê „niezrealizowanej” ulgi mo¿e odliczyæ w zeznaniu sk³adanym za 2007 r. (lub w latach nastêpnych), o ile uzyska dochody opodatkowane wed³ug skali podatkowej.

Oczywi¶cie, poza uzyskaniem dochodów opodatkowanych, podatnik musi spe³niaæ pozosta³e warunki wymienione w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, które s± konieczne do korzystania z odliczeñ.

Uzyskuj±c dochody z tytu³u pracy najemnej wykonywanej za granic±, nale¿y z³o¿yæ PIT-36. Wzory zeznañ podatkowych, wraz z broszurami informacyjnymi dotycz±cymi ich wype³niania, s± dostêpne na stronie internetowej Ministerstwa Finansów. Mo¿na je wydrukowaæ (tak¿e w wersji czarno-bia³ej) i wype³niæ. Wype³nione zeznania podatkowe nale¿y z³o¿yæ w polskim urzêdzie konsularnym przed up³ywem terminu do z³o¿enia zeznania podatkowego. Mo¿na je tak¿e przes³aæ w³a¶ciwemu naczelnikowi urzêdu skarbowego poczt±, najlepiej za zwrotnym potwierdzeniem odbioru. Jednak¿e termin uwa¿a siê za zachowany, je¿eli przed jego up³ywem zeznanie zosta³o nadane w polskiej placówce pocztowej operatora publicznego. Dane adresowe organów podatkowych oraz numery rachunków równie¿ s± dostêpne na stronie internetowej Ministerstwa Finansów.


Za³±cznik do powy¿szych zeznañ podatkowych stanowi m.in. formularz PIT-ZG. W za³±czniku tym podatnik wykazuje dochody z tytu³u dzia³alno¶ci wykonywanej za granic± lub ze ¼róde³ przychodów po³o¿onych za granic± oraz podatek zap³acony za granic± rozliczane w danym zeznaniu podatkowym. Za³±cznik sk³ada siê odrêbnie dla ka¿dego pañstwa uzyskania dochodu.
_________________
======
Szukasz informacji na temat pracy za granic±? Nie wszystko znajdziesz w polskim Internecie. Skorzystaj z wyszukiwarki: http://www.jobland.pl/aktualnosci/akt.php?id=332

Jobland.pl - praca za granic±.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Display posts from previous:   
Forum Jobland.pl Forum Index -> Podatki  
Post new topic   Reply to topic All times are GMT + 1 Hour
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum
 
    FAQ | Memberlist | Usergroups | Search | Register | Profile | Private Messages | Log in