Przejdź do portalu Jobland.pl  

Search Usergroups Memberlist FAQ Forum Jobland.pl Forum Index Log in Private Messages Profile Register

Szukasz pracy za granica? Znasz jezyk?
Szukaj bezposrednio na Szukaj.jobland.pl
problem z pay slipami
Post new topic   Reply to topic
Forum Jobland.pl Forum Index -> Zjednoczone Krlestwo (UK: Anglia, Szkocja, Walia, NI)  
View previous topic :: View next topic  
Author Message
ewelina855

PostPosted: Wed Dec 16, 2009 5:06 pm    Post subject: problem z pay slipami Reply with quote

Witam.
Mam problem z payslipami.
Chciaabym si dokadnie dowiedziec jak oblicza si net pay. Pracuj przez agencj, dodaj mi Travel Scheme co w rezultacie podnosi mj net pay.
Na pay slipach nie ma wzmianki, e pac jakiekolwiek PAYE czy NINc - niezalenie ile zarabiam.
Co to jest salary adjustment i czemu odejmuj mi to od gross pay co daje taxable pay?
Przykad:
Gross pay 275.50
salary adjustment 165.50
taxable pay 110.00
total deductions 0.00
travel schame 126.82
total tax-free expanses 126.82
net pay 236.82

Dziki Travel Scheme net pay wzrs o 9.52

Czy agencja moe mi odtrca salary adjustment( i co to wogle jest?) i czy podlega to opodatkowaniu? Dane s z tego roku podatkowego. Mj tax code to "L". Czy mog nie wykazywa na pay slipach potrce? Co jeli przy rocznym rozliczeniu faktycznie bdzie mi przysugiwa zwrot podatku a na pay slipach i P60 bdzie widniaa informacja, e total deductions=0.00

Prosz pomcie mi to jako sensownie poskada.
Back to top
View user's profile Send private message
Jobland.pl
Site Admin

PostPosted: Tue Dec 22, 2009 6:45 am    Post subject: Reply with quote

Jak naley domniemywa, wyrazia Pani zgod na to, eby cz Pani wynagrodzenia wypaca w postaci "travel scheme", dochodu zwolnionego z podatku. Istotnie, w niektrych sytuacjach cz dochodu zwizana z podr subow lub prac z dala od miejsca zamieszkania, moe by zwolniona z podatku. Niemniej, nie jestemy w stanie, ani nie mamy kompetencji by ocenia, czy istotnie w Pani przypadku takie zwolnienie moe mie zastosowanie, aby tak byo, musz by spenione warunki zwolnienia takiego dochodu.

Zamy jednak, e Pani pracodawca robi to zgodnie z przepisami, tzn. istotnie w Pani przypadku zaszy okolicznoci uprawniajce do zwolnienia. Pracodawca odj od Pani podstawowej pensji brutto GBP 165.50 (adjustment) i w zamian wypaci kwot GBP 126.82 kosztw podry. Po potrceniu Pani pensja podlegajca opodatkowaniu to GBP 110.00, czyli obecnie pracodawca wypaca Pani GBP 236.82.

Kwota dochodu do GBP 110.00 tygodniowo jest jednak wolna od skadek National Insurance oraz potrce na podatek (nie jest jednak wolna od podatku co do zasady, bo podatek paci si w skali roku - niemniej, jeli nie ma innych, podlegajcych opodatkowaniu dochodw, to zarabiajc tygodniowo GBP 110.00 nie przekroczy si kwoty wolnej od podatku, GBP 6475).

Aktualne stawki i kwoty wolne od podatku:
http://www.hmrc.gov.uk/rates/nic.htm
http://www.hmrc.gov.uk/rates/it.htm

Dlatego pracodawca nie odprowadza za Pani adnych skadek ani nie paci podatku, gdy wszystko wypacone jest w ramach kwot wolnych od podatku i skadek. Z tego powodu oczywicie nie bdzie Pani moga ubiega si o zwrot podatku (zwrotowi podlega tylko podatek zapacony, a dokadnie mwic, nadpacony, co ma miejsce w np. przypadku pracownikw ktrzy w UK osigaj dochd tylko przez cz roku podatkowego).

Podejrzewam, e normalnie miaa Pani potrcane okoo 30 funtw podatku (PAYE Tax), z ktrego cz moga by do zwrotu (a nawet cao, jeli Pani dochody roczne nie przekroczyy kwoty wolnej, obecnie GBP 6475). Dlatego jeli na skutek tej operacji otrzymuje Pani netto o 10 funtw wicej to moe si okaza, e na tej operacji jest Pani stratna, bo nie bdzie podatku do zwrotu.

Czy tak mona?
Jak wspomniaem, abstrahujemy tu od tego, czy istotnie mona stosowa takie zwolnienie - w niektrych sytuacjach mona.
Potrcenia z pensji, poza potrceniami wynikajcymi z prawa oraz zaliczkami, mog odbywa si wycznie za zgod pracownika - dlatego naley to sprawdzi w umowie lub w innych podpisanych dokumentach.
Jeli odbywa si to za Pani zgod, to oczywicie pracodawca nie amie umowy.
Natomiast, niezalenie od okolicznoci, pracodawca musi stosowa si do przepisw o pacy minimalnej, ktra okrela e pracownik nie moe zarabia BRUTTO mniej ni okrelona stawka (obecnie 5.80 na godzin dla pracownikw powyej 22 roku ycia). Wicej informacji (rwnie broszura w jzyku polskim) na stronie:
http://www.direct.gov.uk/en/Employment/Employees/Pay/DG_10027201
TU TE ZNAJDZIE PANI INFORMACJE NT. ODPOWIEDNICH INFOLINII.

Pani wypata przed opodatkowaniem wynosi obecnie 236.82, czyli zakadajc e pracuje Pani 40 godzin tygodniowo, mieci si to w ramach pacy minimalnej. Gdyby pracowaa Pani wicej, wtedy mogoby wyj mniej ni 5,80 na godzin i pracodawca musiaby wyrwna rnic.

Mona argumentowa, e kwota wydatkw (expenses) nie stanowi wynagrodzenia dla potrzeb obliczania pacy minimalnej, gdy jest zwrotem kosztw podry. Wtedy miaoby miejsce istotne naruszenie przepisw o pacy minimalnej. Trzeba jednak zwrci uwag, e, jak rozumiem, faktycznie te wydatki nie s przez Pani ponoszone wic jest to faktycznie cze pensji (brutto = netto).

To co ma w tym przypadku miejsce, to pewna kombinacja, dokonywana (jak si wydaje w Pani przypadku) w ramach prawa bd na jego granicy. Operacja ma na celu zaoszczdzenie na podatku, niemniej wydaje si, e pracodawca wikszo tej oszczdnoci zabra. Nie s pacone skadki na ubezpieczenie spoeczne, ani podatek (w zwizku z tym zwrotu podatku te nie bdzie). Jeli bdzie tak przez cay rok, to na P60 bdzie rwnie, e nie byo nic potrcane, ale nie ma z tego dodatkowych konsekwencji poza kwestiami opisanymi powyej.

==================
UWAGA. Jobland.pl nie jest kancelari prawnicz ani biurem doradztwa podatkowego i nie mona traktowa powyszej informacji jako porady prawnej lub podatkowej. Powysze prosimy traktowa wycznie informacyjnie i pogldowo. Materia zosta opracowany na podstawie dostpnych informacji z wiarygodnych rde. Nie stanowi on rda prawa ani nie jest oficjaln wykadni. Stan prawny obowizujcy w dniu publikacji tej informacji moe si zmieni w przyszoci. Nie moemy bra odpowiedzialnoci za decyzje podjte na podstawie tych informacji. Czsto z pozoru drobne szczegy mog wiele zmienia w kwestiach prawnych i podatkowych. W indywidualnych przypadkach naley skorzysta z porad prawnika, licencjonowanego doradcy podatkowego lub ksigowego, ktry udzieli porady odpowiednio do szczeglnej sytuacji danej osoby. W sprawach rozlicze i zwrotu podatku z zagranicy polecamy np. usugi Euro Tax (5% zniki dla osb z polecenia Jobland.pl):
www.zwrotpodatku.jobland.pl

Osobom pracujcym lub zamierzajcym pracowa lub przeprowadzi si do Wielkiej Brytanii polecamy usugi Quickstart UK http://jobland.quickstartuk.pl

Jobland.pl - praca za granic.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
ewelina855

PostPosted: Wed Dec 30, 2009 12:41 pm    Post subject: Reply with quote

Skoro wic pracodawca nie odprowadza ode mnie skadek gdzie podziaa si rnica midzy brutto a netto. Przecie ta rnica to potrcenia. Jak wic przedstawia si sprawa NIcontribution? Kto to opaca i w jakiej wysokoci?
Inni pracownicy tej agencji zarabiajcy mniej wicej tyle samo maj na pay slipach uwzgldnione potrcenia(rwnie otrzymuj Trawel Schame). Od czego to zaley. Dlaczego nikt nie odprowadza ode mnie skladek a w rzeczywistoci pobiera podatek? Czy to jest legalne? Co mam zrobi eby uwzgldniali mi potrcenia? Moe zrezygnowa z Trawel Schame?
Co to jest salary adjustment i dlaczego odejmuj go od wynagrodzenia brutto? Dzikuj za pomoc.
Back to top
View user's profile Send private message
Jobland.pl
Site Admin

PostPosted: Wed Dec 30, 2009 1:01 pm    Post subject: Reply with quote

Wydaje mi si, e na wszystko odpowied jest powyej, ale powtrz:

Kwota 110 funtw jest wolna od podatku i ubezpieczenia (National Insurance). Pozostae pienidze s Pani wypacane w ramach Travel Scheme, od ktrego pracodawca nie paci podatku ani skadek (nie jestemy w stanie oceni, czy to jest zgodne z przepisami, bo do tego trzeba byoby sprawdzi, czy warunki travel scheme s spenione - zamy, e tak).

Tak wic skadki National Insurance nie s opacane.

Nie jestem w stanie odnie si do tego payslipw innych pracownikw - nie wiem co na nich wystpuje.

Podatek nie jest od Pani pobierany ani nie jest odprowadzany.

Salary adjustment to kwota, o ktr zmniejszane jest wynagrodzenie podstawowe, by nastpnie wypaci Pani travel scheme, tak naley to rozumiec. Pracodawca po prostu cz wynagrodzenia odprowadza w postaci travel scheme, co oznacza e wynagrodzenie podstawowe jest zmniejszane o adjustment.

Rnica midzy brutto i netto zostaa podzielona pomidzy Pani i pracodawc. Pracodawca odprowadza mniejsze podatki, Pani otrzymuje wicej netto... niemniej, jak wspomniaem, wikszo korzyci jest po stronie pracodawcy...

Warunki powinny by okrelone w umowie o prac.

Jobland.pl - praca za granic.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Forum Jobland.pl Forum Index -> Zjednoczone Krlestwo (UK: Anglia, Szkocja, Walia, NI)  
Post new topic   Reply to topic All times are GMT + 1 Hour
Page 1 of 1

Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum

FAQ | Memberlist | Usergroups | Search | Register | Profile | Private Messages | Log in